ZülüSa wÊmmmm Wrikken aan de steen L DIZZIE 17 signalement De Utrechtse fotograaf Marthin van Tiel (65) vangt Zeeuws- Vlaanderen in een bijzonder fotoboek. Olieramp op de kust van Walcheren Zeeuwse streekdrachten het hele jaar door at is het probleem als je een regio redelijk tot goed denkt te ken nen. Als er dan een fotoboek over 'jouw' streek verschijnt - aangevuld met tek sten, gedichten en kunstwerken - toets je zo'n uitgave op herkenning en thuis gevoel. Ik doe dat met Bijzonder Zeeuws-Vlaanderen, het nieuwe boek van de in Utrecht gevestigde fotograaf Martin van Thiel. Hoewel hij ver van het clichébeeld blijft - misschien juist omdat hij dat doet - kom ik er veel van 'mijn' Zeeuws-Vlaanderen in tegen. Ein deloze rijen populieren langs watergan gen en op binnendijken, een kapotgere- den bietenakker met veel plassen, een mennetje - geen wegeling zoals in één van de gedichten wordt gezegd. Veel pol der dus. Verder kust, kanaal, Saeftinghe, enkele heiligenbeelden, het toekomstige industriemuseum. De Zeeuws-Vlamingen zelf zijn onder gedoken. Alleen op pagina 65 trof ik twee mannen in overall, die met de hand bieten aan het oogsten zijn. Drie jaar geleden bracht Van Thiel een vergelijkbaar boek uit over Walcheren. Toen kreeg hij het idee om ook Zeeuws-Vlaanderen in beeld te vangen. De afgelopen jaren is hij langere perio des in het gebied geweest. „Ik wilde een intiem boek maken. Het was wennen voor mij. Zeeuws-Vlaanderen is veel weidser dan Walcheren. Tientallen ma len heb ik het gebied doorkruist. Het land zeifis de hoofdrolspeler. Het is moeilijk om een grens te trekken. Ant werpen en Doel zijn er ook bij, dus ik heb de grens een beetje verlegd. Ik kom zelf uit Pijnacker, toen het daar nog alle maal platteland was. Met een oom uit Nootdorp reed ik als jongetje mee in een vrachtwagen, als hij veevoeder naar Zeeuws-Vlaamse boeren bracht. We na men strobalen mee terug. Die oom is nu 83 jaar, hij is op mijn fotoreportages één van mijn belangrijkste gidsen ge weest." Het is zelden zomer op de foto's van Van Thiel. Meestal vallen er lange scha duwen over het land. „Dat klopt", zegt hij. „Ik ben meer van de herst en het voorjaar. De overgang naar de winter is gewoon erg mooi, ik vind dat een heer lijke tussenfase waarin je op verande ring wacht." De landschapsfoto's worden afgewis seld met reproducties van kunstwerken van Douwe Vosselman, Leni van den Berge, Jorien Brugmans en Sandra van der Meulen. Jan J.B. Kuipers schreef drie verhalen over verborgen schatten bij Zwartenhoek, Overslag en Heille. Hij le verde ook een gedicht. De overige poë zie komt van Thom Schrijer, André van der Veeke, Juul Kortekaas, Roland Joor- is, Jorien Brugmans en Corina Oostdijk. in zee Misschien het ontroerendste ge dicht uit Een zandloper in zee, de vierde bundel van Andreas Oost hoek, gaat over een olifant. Is het dier dood? Tandensnijder en laar zenmaker verkneukelen zich al, maar de dichter bidt 'tot de onverbiddelij ke zon/ dat ze de gieren voor mocht zijn.' Veel van de gedichten gaan over 'het krakende crepe ren' zoals de auteur het met een even ironisch als elegant klankspelle tje noemt. Die klank vindt een perfecte echo in de typografie van de bundel. Gaat het boek verloren? Welnee, zeker 24 pag./ oplage njet wanneer uitgevers tachtig door de zorgen dat je iets in han- auteur gesigneerde krijgt wat hebberig exemplaren/ 20,- maakt. De hebzucht - Avalon Pers - wordt wel heel groot bij bestellingen via: bundeltjes van de www.avalonpers.nl Avalon Pers van Jan Keij- ser, in al hun onnadruk kelijke verfijning de top van de Nederlandse drukkunst. Het lijkt in dit geval of de letters op deze gedichten lagen te wach ten, en andersom. Van wachten gesproken, Oosthoek (geb. 1942) schrijft al bijna zijn leven lang poëzie maar publiceert zelden. Er waren altijd belangrijkere dingen, volgens de wereld dan. In 1987 ver scheen De bladen terug, in 1993 Tij ger en lam. De eendagsvlieg krant en de onsterfelijke zwaan poëzie zijn totaal verschillende planeten. Maar toen Oosthoek in 2006 af scheid nam als hoofdredacteur van de PZC vierde hij dat met een derde dichtbundel, De zachte scha de van een foto. Een soort demon stratie, zij het een heel stille. De personages die we bijvoorbeeld in Een zandloper in zee tegenkomen haten dan ook tumult. Iemand wrikt jarenlang elke zon dag aan een steen, 'zwaar van ziel en zonder beweging', tot op een dag slechts een gat rest, missie vol tooid. Poëzie is, geloof ik, voor Oosthoek net zoiets als wrikken aan een steen. Poëzie over de eeu wige dingen, jazeker, over zee, over jaargetij en dus over het ein de. Maar zelfs dat laatste onder werp gaat gepaard met een glim lach en schouderophalen: 'een te genvallend lijf/ en altijd wat.' Om gedichten te schrijven, zou je zeg gen, moet je aan ongekende over moed lijden, zo van mensheid ik kom jullie iets heel nieuws vertel len. Het wonder van Oosthoeks poëzie is dat die juist bij de relati vering gedijt. Het mooiste ge schenk dat bijna heimelijk wordt gegeven. VRIJDAG 16 MEI 2014 JEUGDBOEK www.pzc.nl/zeelandgeboekt Bij Uitgeverij Aspekt verschijnt het derde jeugdboek van de in Middelburg woon achtige Jacob Starreveld: De olieramp. Met zijn hond Woody maakt de schrijver elke dag een wandeling langs het strand. Zijn jeugdroman sluit bij die dagelijkse prak tijk aan. Het verhaal: door een breuk in een supertanker voor de Walcherse kust stroomt er olie in zee. Vogels en zeehon den sterven een verschrikkelijke dood. Leerlingen van een Walcherse school ko men in actie. Mark Verburg is de aanvoer der. Hij weet zelfs de Tweede Kamer te bereiken. Prijs: 18,95 euro. VERJAARDAGSKALENDER Een nieuwe verjaardagskalender biedt een overzicht van wat er in Zeeland aan streekdrachten is geweest. Streekdracht- conservator Vincent Hofman van het His torisch Museum de Bevelanden in Goes selecteerde de foto's. Prijs 11,95 euro. edMfËtö rvcktir v vW ci POEZIE BIJ ZONDER VIAANDFR M Bijzonder Zeeuws-Vlaanderen Martin van Thiel I Beeld uit het fotoboek Bijzonder Zeeuws-Vlaanderen. foto Martin van Thiel 80 blz. 20,- euro Oplage: 200 stuks Te bestellen via de boekhandel of www.martinvanthiel.nl Het land in de hoofdrol door Jan van Damme D HNZAMBtOP INZSE Andreas Oosthoek door Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17