Drie winnaars 44 Het is niet interessant te schrijven over wat is gebeurd, maar over wat had kul interview De Noor Per Petterson, van de best seller Twee wegen, schrijft zijn romans zon der enig plan. „Ik heb geen idee wat er op de volgende pagina gebeurt." 14 DIZZIE Dizzie ni Tweg w^gen Nu in de boekhandel De mooiste boeken ontdek je samen! MEET GREET THEO HAKKERT Win een ontmoeting met Karin Slaughter Wegdromen en andere werelden ontdekken Tegen middernacht weet niemand meer wiens avond het ei genlijk is hier in het Amstel Hotel. Van de winnaar zou je denken: Ilja Leonard Pfeijffer, de rijzige man met lange haren en losse veters. Hij hoort juryvoorzitter Paul Witteman zeggen dat de roman La Superba 'een ode aan de verbeelding* is en daarom met de Libris Literatuur Prijs is bekroond. Pfeijffer is het er, ui teraard, niet mee oneens. Al wenst hij zijn winst ter plekke te relativeren. Voor hetzelfde geld (50.000 euro) had een van de andere genomineerden ge wonnen. „Kunst is geen spel en literatuur geen wedstrijd, al moet ik toegeven dat het iets makkelijker praat als je gewon nen hebt", spreekt hij. Maar of het daarmee ook zijn avond is? Is het ook niet de avond van zijn uitgever? Voor haar, Paulien Loerts, is het mo gelijk de dag van haar leven. Ze ziet Pfeijffer winnen, maar de 'Wij zijn de mensen van het woord en mogen niets terugzeggen' glimlach op haar gelaat zit er de hele dag al. Ze heeft die och tend vier uitgeverijen gekocht. Vier, ja. Querido, Nijgh Van Ditmar, Athenaeum - Polak Van Gennep en ook De Arbei derspers, die Pfeijffer uitgeeft Was ze altijd al van plan. WPG Uitgevers wilde er vanaf en toen trof zij een mecenas die er een solide avontuur in zag. Vier uitgeverijen. Maar ze is zo verbouwereerd en blij dat haar woordenschat uit maar één woord bestaat: 'ja!'. Gaat het Paulien? 'Ja! Ja! Ja!' Maar of het daarmee haar avond is? Er is nog iemand die alle aandacht trekt. Hij zit nog niet aan tafel of hij wil alweer opstaan. Tom Lanoye zit de he le avond op de wip. Vast onder deel van de Libris-bekendma- king is dat de juryleden een lof rede op de genomineerde boe ken en de auteurs houden. Mooi, maar de schrijvers dan? „We mogen niets terugzeg gen", klaagt Lanoye. „Wij zijn de mensen van het woord en mogen niets zeggen?!" Bij het toetje houdt hij het niet meer uit. „Mijn romans zijn goed, mijn toneelstukken niet slecht. Maar als ik één talent heb, is het tafelspeechen" en hij claimt de microfoon. Graag had hij later als winnaar op nieuw gesproken. Maar die eer is toch aan Pfeijffer. Twee mannen komen elkaar tegen, 's ochtends op een brug. De een heeft in alle vroegte gevist, de ander komt langsrijden in een du re auto. Een schok van her kenning. Ooit waren ze vrienden, onafscheidelijk. Die vriendschap is echter al lang voorbij. Zo begint Twee wegen, de bestseller van de Noorse auteur Per Petterson. „Zoveel men sen hebben dat meegemaakt. Van vriend schappen, vooral onder mannen, wordt ge zegd dat ze van het ene op het andere mo ment beginnen. Dat een blik volstaat om een band voor het leven te sluiten. Maar er zijn ook vriendschappen die opeens voor bij zijn. Het is moeilijk er een vinger achter te krijgen. Opeens is het gevoel weg." In Pettersons roman gebeurt het bij een scène op het ijs. Jim en Tommy, jeugdvrien den door dik en dun, raken van elkaar ver vreemd. „Het begint met een blik en met een andere blik sterft het. De een gaat de ene weg, de andere gaat een andere. Twee wegen." Per Petterson (1952) zit in een restaurant in Utrecht en hij stelt zijn tafelgenoot voor: „Dit is Geir Berdahl, mijn uitgever. Hij moest mee. Ik reis nooit alleen. Gelukkig voor hem reis ik niet veel. Hoeft hij niet zo vaak van huis." Berdahl hoort het met een glimlach aan en knikt bevestigend. De roman Twee wegen werd in De Wereld Draait Door door het panel van boekhande laren gekozen tot boek van de maand. Sindsdien staat het in de top 10. In Noorwe gen was het ook al zo'n succes. „Veel mensen herkennen de situaties die ik in de roman beschrijf, of hebben er an- DE NIEUWE ROMAN VAN GIJS WANDERS Een aangrijpend verhaal over het rauwe leven in de favela's Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant Het staat vol nieuws, recensies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lezers vinden elkaar op Dizzie en de len daar hun liefde voor boeken. www.dizzie.nl Eind mei is Karin Slaughter in Ne derland. Win kaarten voor het bij wonen van een interview, door Inez Weski, en een exclusieve ont moeting met de schrijfster. Lees alles op dizzie.nl ONDERZOEK ONDER LEZERS Met lezen ontsnap je aan de alledaag se werkelijkheid en ontdek je vaak an dere werelden. „Boeken inspireren of laten je heerlijk wegdromen", conclu deren lezers die deelnamen aan een onderzoek op dizzie.nl. r Vriendschap kan PER PETTERSON Twee wegen Per Petterson Vertaling: Marin Mars 315 blz. 19,95 euro De Geus jRecenseer de roman op Dizzie.nl door Theo Hakkert f Rafels van Rio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14