Verzorgende snel aan de slag als 'Pflegerin' ECONOMIE 13 WINDMOLENS Alle landen in West-Europa willen windmolens op zee. Daarvoor is veel geld nodig. Hoe lok je investeerders? 66 Nederland kent nogal wat regels die wind op zee onnodig duur maken 66 Voor mbo-opleidingen bestaat geen Europese standaard Donderdag 22 mei zijn de verkiezingen voor het Europees Parlement. www.verkiezingen2014.nl UTRECHT - Na jaren onderhande len, is de financiering van wind molenpark Gemini rond. Een bon te stoet aan bedrijven, banken en investeringsmaatschappijen bracht de 2,8 miljard euro bijeen die nodig is om het windpark, 55 kilometer ten noorden van Schier monnikoog, te kunnen bouwen. Gemini wordt wereldwijd een van de grootste in zijn soort. Het park moet in 2017 af zijn. Het Zeeuwse Delta zal straks één van de groenste energiebedrijven zijn, doordat het stroom zal afnemen van Gemini. Gemini zal bestaan uit 150 wind molens die goed zijn voor 650 Me gawatt aan stroom. Bij elkaar zul len ze ruim 1,5 miljoen personen van schone elektriciteit voorzien. Het windpark bij de Wadden zal niet het laatste windpark zijn dat in de Nederlands wateren verrijst. In het Energieakkoord is afgespro ken dat er tot en met 2023 nog eens 4500 Megawatt aan wind op zee bij komt. Het zal een hele toer worden ook voor deze parken de financiering rond te krijgen. „De markt voor wind op zee is een Europese", zegt Ton Sledsens van branchever eniging NWEA. „Projecten in Ne derland concurreren met parken in Duitsland, Denemarken en Groot-Brittannië. Ontwikkelaars kijken waar de voorwaarden het gunstigst zijn." De partijen achter Gemini geven een goed beeld van het internatio nale karakter van de markt. Northland Power doet mee, een Canadees bedrijf. Het Duitse Sie mens levert de molens. Ook de Nederlandse bedrijven Van Oord en HVC leveren een bij drage. Voorts komen de dertien banken en kredietinstellingen die de fi nanciering verzorgen onder meer uit Denemarken, Japan, België, Ca nada en Duitsland. In de strijd om de gunst van kapi taalkrachtige partijen speelt de subsidieregeling een cruciale rol. Ook Nederland maakt de komen de jaren miljarden euro's vrij. Met het geld dat via de zogenoemde SDE+-regeling ter beschikking komt, dichten eigenaren van windparken het gat tussen kost en marktprijs van stroom. Bedoeling is dat het bedrag dat de overheid bijlegt, steeds kleiner wordt. Verwacht wordt namelijk dat windparken op zee door inno vatie minder duur worden. Voor windpark Gemini bedraagt de compensatie maximaal 17 cent per kilowattuur. Voor de volgen de generatie windparken, waar voor nu een nieuwe versie van SDE+ wordt ontwikkeld, zakt dat bedrag naar 15 cent. Hoewel de NWEA ondersteuning door de overheid toejuicht, heeft ze recent in een brief aan minis ter Henk Kamp (WD, Economi sche Zaken) zorgen geuit over het ontwerp van de regeling. Nederland zou met het huidige voorstel de concurrentie met an dere Europese landen niet aan kunnen. „Er zijn nogal wat regels die wind op zee onnodig duur maken", zegt Sledsens. „Een deel daarvan staat ook weer in de nieuwe SDE+. Een voorbeeld: in Duits land krijgen ontwikkelaars in de eerste jaren veel subsidie, en in de laatste jaren minder. Daardoor is het risico voor banken een stuk kleiner en dalen de financierings kosten. Zo kun je veel geld bespa ren, maar de nieuwe regeling voor ziet daar niet in." Sledsens vertrouwt erop dat Kamp de regels aanpast. „Dat is in ieders belang." Nu nog moet elke beroepskracht opnieuw het wiel uitvinden. „Eerst moet iemand hier zijn di ploma's laten waarmerken en ver talen en dan buigt de overheid van een buurland zich erover. Het kan maanden duren." Het probleem zit vooral bij mbo-diploma's, stelt ook de Eure- gio Rhein-Waal, een samenwer kingsverband in de grensstreek. „Voor mbo-opleidingen bestaat geen Europese standaard, zoals het hoger onderwijs kent met ba chelor- en mastertitels. Duitse werkgevers weten niet wat ze aan iemand met een mbo-kwalificatie hebben", zegt Heidi de Ruiter van de Euregio Rhein-Waal. Het samenwerkingsverband in de Gelderse grensstreek komt nu met een lijst beschrijvingen van opleidingen, die mbo'ers bij hun diploma kunnen voegen. De Rui ter: „Daarop kan een werkgever dan meteen zien wat iemand kan en hoe hij ingeschaald dient te worden." De lijst komt er in eerste instan tie voor beroepen die veel 'de grens overgaan', in bijvoorbeeld de bouw en de zorg. Zo heeft Duitsland behoefte aan medewer kers in de kinderopvang, terwijl die hier juist worden ontslagen. Kamerlid Straus prijst het initia tief van de Euregio Rhein-Waal, dat binnenkort ook in andere Ne derlands-Duitse regio's navolging vindt. Ze wil wel dat er één loket komt, waar de ministeries van On derwijs van de landen afspraken over maken. „Alle mensen die in Duitsland of België aan de slag willen, moeten in één oogopslag zien hoe ze hun diploma erkend kunnen krijgen en wat ze moeten doen als dit niet kan: cursussen, certificaten." Het WD-Kamerlid vindt overi gens dat ook de erkenning van hbo-diploma's simpeler moet. „In Antwerpen zitten ze te springen om Nederlandse leraren, maar ie der Pabo-diploma moet nu nog af zonderlijk beoordeeld worden." VRIJDAG 16 MEI 2014 Strijd om de windhandel Bij Schiermonnikoog verrijzen 150 van dergelijke windmolens, foto HH door Sander van Mersbergen Ton Sledsens, NWEA door Francine Wildenborg DEN HAAG - Nederlanders die in Duitsland en België willen werken, moeten daar hun mbo-diploma ge makkelijker erkend krijgen, vindt de WD. Kamerlid Karin Straus wil een grensoverschrijdend loket dat werknemers daarbij begeleidt. Heidi de Ruiter, Euregio Rhein-Waal JOUW STEM Daar maak je je toch sterk voor? Volgende week donderdag is het zover. Dan zijn de verkiezingen voor het Europees Parlement. Door te stemmen bepaalt u samen met andere kiezers welke partijen en personen in het Europees Parlement komen. U kunt alleen stemmen met uw stempas en identiteitsbewijs. Wilt u in een andere gemeente stemmen? Vraag vóór maandag 19 mei schriftelijk een kiezerspas aan bij uw gemeente of tot en met 21 mei 12.00 uur aan de balie bij uw gemeentehuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13