VERDIEPING 11 Het is toch echt een wanhoopsdaad als je je met een club als Front National moet afficheren een eeuwenoud proces, waarvan ik dacht dat we er in Europa van genezen waren." Welke parallellen ziet u dan met het verleden? „In de hele Europese geschiedenis zijn we erin geslaagd om iemand te vinden die we de schuld konden geven. De joden, katha ren, zigeuners. In de negentiende eeuw werd in Nederland gezegd: die nonnen met hun hoofddoeken moeten uit het straatbeeld. Er was een processieverbod. In Nederland! Toch denk ik dat Wilders op z'n retour is. Dat zal donderdag misschien niet meteen blijken, maar het is toch echt een wan hoopsdaad als je je met een club als Front National moet afficheren, dan ben je echt van het padje af." Het ziet er wel naar uit dat eurocritici samen groter worden dan ooit in het Europees Parle ment. „Een stem op die partijen is alleen maar een uiting van boosheid. Wat heb je eraan? Het is alsof je een deur van een huis open maakt en heel hard 'verdomme!' naar bin nen roept. Ie gooit de deur weer dicht en je staat buiten in de kou." Dat kan soms lekker opluchten. „Ja, daarom begrijp ik het ook zo goed. Mensen die boos en teleurgesteld zijn, vin den dit lékker! Ik hoop alleen dat men daar na nog eens nadenkt: wat heb ik er eigen lijk aan?" Het duurt wel erg lang voordat dit kwartje valt. „Ja die kentering duurt best lang. De relatie tussen wat Europa doet en wat het voor een individuele Europeaan betekent, is haast niet te zien. Ik kan me nog goed her inneren dat het Centraal Planbureau had berekend dat we dankzij de interne markt een maandsalaris extra overhielden. Ik kreeg meteen mailtjes van mensen die zei den: maak maar over dat geld." PvdA en VVD voeren hard campagne tegen el kaar, terwijl jullie in Den Haag toch samen verder moeten. Is dat verstandig „De koers die het Europees Parlement gaat varen, is verdomd belangrijk. Er zijn in Eu ropa grote verschillen tussen links en rechts. Als de rechtse partijen winnen, be tekent dat heel simpel dat de interne markt alle ruimte krijgt en dat aan de werkloos-,, heid en aan de rechten van werknemers minder aandacht wordt besteed." jullie hebben nog maar een week om dat dui delijk te maken. Lukt dat? „Dat is zeer de vraag. Zeer de vraag." VRIJDAG 16 MEI 2014 Europa, tot de laatste snik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11