Minister Frans Timmermans (PvdA) begrijpt de kritiek op de EU. Maar eruit stappen is voor hem geen optie. „Alsof je de deur van een huis openmaakt en heel hard verdom me naar binnen roept, en weer vertrekt. Daarna sta je buiten in de kou." 'In het EP zou ik niet op mijn plek zijn' 10 VERDIEPING FRANS TIMMERMANS Kom bij Frans Timmer mans niet aan met ver halen over de kosten van Brussel. Het verhuis- circus, de hoge ambtena rensalarissen en royale vergoedingen voor parle mentariërs mogen veel kiezers dan een doorn in het oog zijn, de PvdA-minister van Buitenlandse Zaken pareert reso luut: „Wat zouden de kosten zijn voor ons allemaal als de instabiliteit van Oek raïne nu aan de Pools-Duitse grens zou plaatsvinden? Wat zou het kosten als het bedrijfsleven steeds munten moet blij ven omwisselen? Of als de gulden te duur werd voor andere landen en we daardoor de hele exportmarkt zouden verliezen. Wat zouden daar de kosten van zijn? Daar hebben we het niet over." Dit pro-Europese geluid voert niet bepaald de boventoon in de campagne. Wat is er misgegaan? „Partijen zijn in het verleden doof ge weest voor wat er in Europa niet goed gaat. Men zei altijd: het saldo is positief dus we hebben het alleen maar over din gen die positief zijn. Dat werkt niet. Dan voelen mensen zich niet gehoord. Er zijn dingen mis in Europa en die moeten we fiksen. Want we kunnen niet zonder Eu ropa. De discussie van de middenpar tijen gaat daar nu over: wat is er precies mis en wat moeten we repareren?" Lukt dat 'fiksen'dan wel? Dit kabinet wil de een eind maken aan onnodige Brusselse regelszoals de subsidies voor schoolmelk en -fruit. Een week later stemt Nederland ge woon in met een landbouwdeal, waar juist meer geld voor schoolmelk en -fruit in zit. Dat is toch onnavolgbaar? „Ik begrijp heel goed dat mensen dan denken: als we dat niet willen, waarom gebeurt het dan toch? Maar het is net als in een gezin: als de meerderheid iets an ders wil dan jij, dan voeg je je daar in. Waarom durven we dat niet gewoon te zeggen? Het is geven en nemen. Je krijgt soms gelijk en soms niet." Het wantrouwen heerst al jaren. Hoe kan dat zo lang aanhouden, als de Europese Unie ons volgens u zoveel brengt? „We zitten in het staartje van de ergste economische crisis sinds de jaren '30. Mensen denken dat we op onszelf ge makkelijker en beter door de crisis zou den zijn gekomen. We hebben onder schat wat het met je doet als je je reali- seert dat het met je kinderen mogelijk minder goed gaat dan met jou. Dat is heel anders dan wanneer je denkt: we staan er nu slecht voor maar de toe komst ziet er beter uit. In Europa heb ben we nu vooral veel te verliezen." Had de Europese Unie minder snel moeten groeien? „Voor een land als Nederland was het wel moeilijk om zijn plaats te bepalen in een snel groeiende unie. Toch was het een historische vergissing geweest als we tien jaar geleden de unie niet met tien landen hadden uitgebreid. Dan had den we het nu niet over onrust stoken in Oekraïne gehad, maar over onrust in Po len. Als je ziet welke transformatie Polen heeft doorgemaakt: het is een stabiel land en de waarden die wij belangrijk vinden, hebben er razendsnel ingang ge vonden. In Polen heb je een partij die wordt geleid door een transgender. Zon der Europese integratie was dat, denk ik, niet gelukt." Veel mensen zeggen juist: sinds de Polen er bij zijn, verliezen wij ons werk. „Als iedereen zich aan de regels houdt, is het vrije verkeer echt geen probleem. Dat gebeurt niet altijd, denk maar aan huisjesmelkers en koppelbazen. Het heeft lang geduurd voordat mijn collega Lodewijk Asscher dit thema in Brussel kon bespreken zonder dat meteen de re flex was: dit is anti-Europees. Het para doxale is: dit soort dingen aanpakken is juist pró-Europees. Het ondermijnt het basisvertrouwen in de Europese samen werking als deze excessen blijven be staan." Timmermans stapte in de zomer van 2005 gefrustreerd op de racefiets. Neder landers hadden in een referendum kei hard 'nee' gezegd tegen de Europese grondwet. Het was ook een beetje Tim mermans' grondwet. De ras-Europeaan hielp bij het opstellen ervan. In de Lim burgse heuvels trapte hij wekenlang het chagrijn van zich af, overwoog zelfs even een afscheid van de politiek. Achteraf spreekt hij over die periode als een 'waterscheiding'. „Ik dacht dat de voordelen van de unie voor zich spraken. Toen merkte ik pas dat het niet om de feiten ging, maar om het gevoel dat men sen Europa kwijt waren. Of erger: Euro pa de mensen." Wanneer krijgt Europa 'de mensen'dan weer terug? „Dat is een proces van heling, dat lukt niet in tien jaar. Zeker niet als je in de ergste Europese crisis sinds de jaren der tig zit. Daar moet je geen overdreven ver wachtingen over hebben. Maar ik zal tot mijn laatste snik blijven strijden voor het Europese project." Waarom? „Ik vind dat het Europese project voor stabiliteit en voorspoed zorgt, en de ver zorgingsstaat op de lange termijn over eind houdt. De landen blijven in de moordende mondiale concurrentie sa men het best overeind. Dit kunnen we niet in ons eentje, met 1,4 miljard Chine zen en 1,2 miljard Indiërs. Ik heb moeite om me te verplaatsen in mensen die den ken dat je met 17 miljoen mensen los van de EU betere handelsverdragen kan sluiten met China, Japan of de VS. Hoe kün je het verzinnen. Mensen zeggen: we willen net zo zijn als Zwitserland en Noorwegen. Maar die landen nemen de meeste wetgeving voor 100 procent over van Brussel. En daar hebben ze dan geen enkele invloed op, want ze praten niet mee." Toch blijkt het scenario van een exit verlei delijk: de PW bepleit dat en voert de peilin gen mede aan. „Voor Wilders is het heel belangrijk dat hij zich presenteert als anti-establish- ment. Terwijl hij zeifin een Haagse bu reaula geboren is. Hij weet dat hij non sens verkoopt. Ik ken hem al zestien jaar, het is een hele slimme vent. Hij zet zich zelf bewust buiten spel: hij heeft geen enkele invloed op beleid. Maar hij kan wel roeptoeteren: ik ben tegen. Europa is in de ogen van veel mensen über-esta- blishment. Dus iedereen is het er wel mee eens als dat aangepakt wordt. In een lezersbrief schreef iemand laatst: ik heb niks met Wilders maar ik vind het eigen lijk wel leuk om die Europeanen nou eens een trap onder hun kont te geven. Dat sentiment zit er in, maar het gevolg is: het Europees Parlement - een mach tig instituut - bestaat dan uit partijen die helemaal niks willen doen, bijvoor beeld voor werknemers in Europa. Nou, heerlijk: dan heb je jezelf een trap tegen je kont gegeven. Dus bedenk wat je doet. met je stem." Timmermans is onvermin derd fel in zijn kritiek op de PW. Met de recente uitspraak van lijsttrekker Marcel de Graaff over de 'minderwaardige' Marok kaanse cultuur passeerde de PW een grens, vindt hij. „Ik vind het van een onbeschrijflijke treurigheid om culturen minderwaardig te gaan noemen om zo de aandacht van de kiezer vast te houden. Waarom is die cultuur dan minderwaardig? Vanwege positie van de vrouw, wordt dan gezegd, en de homo's. Meneer De Graaff is zelf katholiek. Wat is de positie van de katho lieke kerk ten aanzien van de vrouw? En ten aanzien van het homohuwelijk? Is daarmee het katholicisme een inferieure cultuur? Dat zul je de heer De Graaff niet horen zeggen - en mij trouwens ook niet. Dit is een hele emotionele zaak voor mij, ik zit hier niet te rekenen: haal ik hier stemmen mee? Bij sommige kwesties moet je laten zien waar je staat. Dit raakt me, het gaat niet meer over politiek, het gaat over mensbeeld." Timmermans raakt zichtbaar geëmotio neerd, krijgt rode ogen. Waarom grijpt dit u zo aan? „Omdat het gaat om de wezensvragen die de samenleving raken. Als je het prin cipe accepteert dat je mensen wegzet om wat ze zijn, is dat betonrot in de samenle ving. Dat is gevaarlijk. Er is niets zo ge makkelijk als zondebokken aanwijzen, mensen minderwaardig noemen. Het begint met te zeggen: u bent minder waardig. Dat wordt dan zogenaamd niet zo bedoeld. Maar dat is de eerste stap in het proces van ontmenselijking. Als men sen minder zijn, hoeven we ook niet zo veel rekening met ze te houden. Dat is Minister Timmermans heeft zelf nooit overwo gen zich te kandideren voor het Europees Parle ment. Ook in de toe komst zal dat niet ge beuren, verwacht hij. „Het Europees Parle ment is een heel mach tig instituut, maar ik denk dat ik er niet op mijn plaats zou zijn. Ik ben inmiddels zo ver groeid met de nationale politiek, dan zou ik mij op die plek in Brussel helemaal opnieuw moe ten uitvinden.In Den Haag en Brussel klinkt al langer de naam van Timmermans voor de post van Hoge Vertegen woordiger voor Buiten landse Zaken van de EU. Timmermans ont kende vorig jaar dat er voor hem gelobbyd zou worden in Brussel. Desgevraagd geeft hij nu aan dat hij er niets over kwijt kan. „Eind dit jaar willen we een stevige positie in de Eu ropese Commissie. Al les wat ik hier nu over zeg, kan het proces ver storen of bemoeilijken. Iedereen kan er van al les over vinden, maar ik zit hier niet in een positie dat ik kan gaan mee speculeren." door Sandra Donker en Niels Klaassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10