d Ayatollah steunt Baha'is in Iran, maar overheid is doof Oud-premier de cel in r Doden en vermisten na mijnongeluk in Türkije 8 BUITENLAND MENSENSMOKKEL Schip Columbus mogelijk gevonden Istanbulse wijk krioelt het van mensen die willen verdienen aan vluchteling. De zeven leiders, ook bekend als 'de Yaran', zitten al zes jaar gevan gen. Hun brief is een reactie op uitspraken van de baas van de Iraanse Hoge Raad voor de Men senrechten, Mohammad Larijani. Hij verklaarde onlangs dat er geen Baha'is in de cel zitten om hun ge loof. En dat Iran de rechten en vei ligheid van de Baha'is garandeert. „Maar de situatie wordt juist steeds moeilijker vanwege de reli gie", zegt Karlijn van der Voort, advocaat internationaal recht. „Ba ha'is en andere minderheden krij gen dagelijks te maken met res tricties. Onderwijs wordt hen ge weigerd, net als opbouw van pen sioen. De Yaran zijn veroordeeld voor spionage en het besturen van een organisatie die zich tegen de republiek keert. Maar zonder steekhoudend bewijs. Dat is ook vastgesteld door advocaat Shirin Ebadi, winnares van de Nobel prijs voor de Vrede." De Baha'is vinden hun oorsprong in Iran. De religie werd daar in de 19e eeuw gesticht door Baha'ullah (Mirza Husayn-Ali). Er zijn naar schatting zes miljoen Baha'is in de wereld, van wie ruim 300.000 Het wrak van de Santa Maria, ver gaan in 1492, ligt op de plek waar het volgens het dagboek van Co lumbus zou liggen. Bovendien klopt de omvang en is er een ka non uit de tijd van Columbus ge vonden. Dat hebben de onderzoe- in Iran. Het exacte aantal is niet te bepalen. De religie bepleit een heid van alle geloven en streeft naar vrede. Baha'is in grote delen van de wereld vragen vandaag extra aandacht voor de Yaran, maar ook voor de rest van hun ge loofsgenoten in Iran. In Neder land gebeurt dat in Den Haag met Open Doors, de organisatie die zich keert tegen vervolging van christenen. Het thema van de bij eenkomst is Prisoners of conscience en gaat over allen die voor gewe tensbezwaren vastzitten in Iran. Ook op vijftien andere plaatsen in Nederland zijn gebedsbijeenkom sten voor Iraniërs. Sinds het ontstaan van de Islamiti sche Republiek Iran zijn volgens mensenrechtenorganisaties hon derden Baha'is ter dood gebracht vanwege hun geloof. Volgens de Yaran is het zelfs niet mogelijk voor een Baha'i een overheidsfunctie te vervullen in Iran. Er zijn wel lichtpuntjes. Een be kende islamitische geestelijke, Ayatollah Tehrani, heeft inmid dels opgeroepen tot vreedzaam sa menleven met de Baha'is. Hij maakte voor de gelegenheid een kalligrafisch werk met een uit spraak van Baha'ullah. Van der Voort: „Dat is zeer moe dig van hem. Tehrani kreeg veel bijval en je merkt ook aan andere zaken dat er om respect gevraagd wordt. Alleen is de overheid nog niet zover. Begraafplaatsen voor Baha'is, zoals in Shiraz, worden nog steeds zonder toestemming geruimd." kers gezegd in de Britse krant The Independent van dinsdag. Verder onderzoek moet duidelijk maken of het inderdaad om de Santa Maria gaat. Het wrak was al in 2003 gevonden, maar toen was nog niet duidelijk om welk schip het ging. Columbus vertrok in au gustus 1492 uit Spanje, op zoek naar een snelle westelijke route naar Azië. Na ongeveer een maand varen zag hij land. Later bleek dat het Amerikaanse continent te zijn. REPORTAGE In ISTANBUL - „T\irks leren, Turks le ren", roept een Syrische jongen met een stapel Turks-Arabische woordenboeken voor zich. Bij de metro-uitgang in de wijk Aksaray in Istanbul is van alles te koop. Het is een wijk waar van oudsher alles wat Allah verboden heeft, ge regeld kan worden. Veel gevluch te Syriërs die dromen van Europa komen bijna meteen in Aksaray terecht. De wijk barst van de han del. In de straat zit een Syrische snackbar, een Syrische belwinkel, een Syrisch koffiehuis. Overal klinkt het Arabisch. Verderop is het grote plein. In het midden een fontein met veel rondhangende mannen. Alleen maar mannen. Hier moet je zijn voor een enkeltje Europa. Dat weet iedereen. „Wanneer je daar staat, word je binnen een paar minuten aange sproken. Het gaat heel openlijk." Khaled, glad geschoren, keurig bloesje aan, glimlacht. Hij legt het graag uit. Een paar jaar terug was hij accountant in Damascus. Nu ritselt hij in Aksaray. In zijn huur- Sommige smokkelaars brengen elke drie dagen groepen over de grens Olmert was eind maart al schul dig bevonden aan corruptie. Giste ren ging het om de straf die hij daarvoor zou krijgen. Voorafgaan de aan het vonnis liet Olmert we ten dat 'dit een trieste dag is waar op een onterechte en zware straf zal worden opgelegd aan een on schuldig iemand'. Als burgemeester van Jeruzalem (1993-2003) heeft hij volgens de rechtbank voor omgerekend meer dan 100.000 euro steekpenningen aangenomen bij het bouwproject Holyland en een ander bouwpro ject in de stad. Olmert (68) was premier van april 2006 tot maart 2009. Nog nooit is een Israëlische oud-pre mier tot een gevangenisstraf ver oordeeld. Naar verwachting zul len zijn advocaten vragen of de oud-premier op vrije voeten mag blijven tot de Hoge Raad zich heeft uitgesproken over het be roep. Het is de tweede veroorde ling van Olmert voor corruptie. In 2012 kreeg hij al een voorwaar delijke celstraf en een boete om dat hij een zakenman had bevoor deeld. appartement heeft hij zes stapel bedden neergezet. Hij verhuurt ze per week. Aan jonge Syriërs. De meesten blijven niet lang. Alle maal willen ze naar Europa toe. Zo snel mogelijk. Khaled helpt ze graag op weg. Hij zwaait met zijn iPhone. Vol met nummers van smokkelaars. Hij weet wie te ver trouwen is, hij weet welke routes populair zijn. Bulgarije zit dicht, klinkt het reso luut. De grenswachten daar schop pen iedereen terug. Griekenland is op het moment favoriet. De vei ligste weg is via de grensrivier de Evros en daarna met de bus naar Athene en vandaar met het vlieg tuig naar de rest van Europa. Kos ten: 6000 tot 7000 euro. Of via Iz mir en de Griekse eilanden. Goed koper, maar gevaarlijker. Mensen met veel geld leggen 10.000 tot 15.000 euro neer voor een vals pas poort en vliegen naar Zweden. Of hij zelf aan zijn 'reisinforma tie' verdient? Khaled ontkent. Het blijven toch stuk voor stuk leuge naars, maffia. „Er zijn smokke laars bij die om de drie dagen groepen van tien tot twintig men sen de grens over helpen. Reken maar uit. Big business." Het geld gaat overigens niet met een naar de smokkelaars. Ieder een die hier in Aksaray een deal sluit met een smokkelaar brengt het geld naar het kantoor van ene Ali. Daar krijgen ze een code. Pas wanneer de vluchtelingen de be stemming hebben bereikt, krijgt de smokkelaar de code waarmee hij het geld bij Ali kan oppikken. Khaled knikt. Een goed systeem, want er gaat wel eens iets mis. Er zitten oplichters bij die er met al het spaargeld van mensen van door gaan. Het kantoor van Ali zit verderop. Op een mooie locatie in een mo numentale 'herberg' richting de Grand Bazaar. Het contrast is Een lokale politicus meldde een dodental van 20, maar kwam daar even later op terug en sprak toen van vier. In de mijn in Soma in de westelijke provincie Manisa is een explosie en een brand geweest. De omgekomen mijnwerkers wa ren gestikt en hadden brandwon den. Zeker 15 mijnwerkers zijn naar het ziekenhuis gebracht. De reddingswerkzaamheden in de mijn worden gehinderd door dikke rook. „Ze pompen zuurstof in de mijn, maar het vuur brandt nog. Ze zeggen dat het een elek tronisch probleem is, maar het kan zijn dat de kolen ook bran den", aldus Tamer Kucukgencay van een regionale vakbond. Het ongeluk gebeurde op 2 kilo meter diepte. Door de explosie en de daaropvolgende brand werkte de lift niet meer. De mijnwerkers zitten vast op on geveer 4 kilometer afstand van de uitgang. Toen het ongeluk gebeur de, waren 580 mijnwerkers in de mijn. I door john Jas DEN MAAG/TEHERAN - Zeven leiders van de Baha'i-gemeenschap in Iran hebben vanuit hun cel een brief ge stuurd aan de regering in Teheran om aandacht te vragen voor de ver slechterende positie van hun ge loofsgenoten. Een bekende ayatol lah steekt nu zijn nek uit en vraagt om respect voor de Baha'is. PORT-AU-PRINCE - Voor de noord kust van Haiti is misschien het wrak van het belangrijkste schip van ontdekkingsreiziger Christoffel Columbus teruggevonden. Via Aksaray naar door onze correspondent Jessica Maas Khaled, 'ritselaar' door onze redactie buitenland TEL AVIV - „Een overheidsdienaar die steekpenningen aanneemt is te vergelijken met een verrader." Met die woorden veroordeelde rechter David Rozen gisteren in Tel Aviv de Israëlische oud-premier Ehud 01- mert tot zes jaar celstraf en twee jaar voorwaardelijk. I Oud-premier Ehud Olmert moet zes jaar de cel in. foto HH ANKARA - Door een mijnongeluk in Turkije zijn gisteren zeker vier do den gevallen en zitten 200 tot 300 mijnwerkers vast onder de grond. Dat hebben lokale Turkse autoritei ten gemeld op basis van de gezond heidsdiensten en reddingswerkers. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8