Vier nieuwe raadsleden erbij in gemeente Sluis Festival Vestrock krijgt Stimuleringsprijs 2014 30 ZEEUWS-VLAANOEREN Delta verlaagt per 1 juli de energietarieven De twee meiden uit groep 8 van obs 't Tij zitten - lekker knus - sa men in een tentje op het grasveld bij de Cadzandse kerk. Er staan zes van zulke kleine, schapenwollen onderkomens op gesteld. De tentjes zijn onderdeel van het project 'Velden van tijd en ruimte' van kunstenaar Manja Kindt. Ze trekt de komende we ken langs de dorpen in West- Zeeuws-Vlaanderen en gaat daar met bewoners en passanten op zoek naar de schoonheid van de streek. Aan de kinderen van 't Tij heeft ze zojuist gevraagd of ze hier graag wonen, en of ze niet lie ver in de grote stad geboren zou den zijn. De kinderen van groep 8 vullen in duo's precies de zes tentjes. Hun conclusies zijn tamelijk een duidig: het is prima hier! Een aan tal leerlingen trekt de vergelijking met Den Haag. Daar zijn ze net voor de meivakantie op schoolreis geweest. „Je had daar nauwelijks tuintjes", zegt Sem uit Retranche- ment. „Ik heb wél een tuin bij mijn huis, en een speeltuin erach ter." Naomi vond het in Den Haag nog al rumoerig, geeft ze aan. „Leuk om er eens te komen, maar hier is het toch beter." Manja Kindt ziet het tevreden aan. Ze slaagt in haar opzet om mensen 'bewuster naar hun om geving te laten kijken'. „Ik vraag bezoekers waarom ze het hier mooi vinden, en wat er hier beter of anders is dan elders." Het lij ken logische vragen. „Maar men sen vinden het moeilijk het ant woord onder woorden te bren gen", is de ervaring van kunste naar Willem Behr. De eigenaar van galerie De Ouverture in Cad- zand-Bad haalde het project van Kindt naar zijn regio. Overigens hebben ook 'mensen die ervoor gestudeerd hebben' moeite om die specifiek Zeeuws- Vlaamse schoonheid in woorden te vatten, is de ervaring van Behr. „VW-reclameslogans van diverse regio's zijn allemaal voor elkaar in wisselbaar. Dat kan toch niet? Er móet toch iets zijn wat deze streek kenmerkt en onderscheidt van andere gebieden." Ja, 'culinair' en 'weiness' worden vaak genoemd als het om West- Zeeuws-Vlaanderen gaat, erkent Behr. „Maar dat is toch marketing- praat! Hoe vaak gaat een bewoner van deze streek nou naar een top restaurant of een weinesscen trum? Dat is leuk voor de vakan tiegangers, maar zegt toch niets over het gevoel dat mensen heb ben als ze hier wonen of op be zoek zijn?" 'Velden van tijd en ruimte' begon zondag in Sluis. Toen verregen den de plannen grotendeels, maar maandag, nog steeds in Sluis, was wél een succes. „De kinderen van de scholen kwamen op bezoek, maar ook toevallige passanten die een rondje over de wallen lie pen", vertelt Kindt, terwijl ze bla dert in een groot boek dat elke dag vernieuwd wordt, en waarin foto's staan van bezoekers van het project. Daarmee groeit de exposi tie dagelijks. Kindt deed soortgelijke projecten al in Groningen - waar ze van daan komt - en in Zuid-Holland. „Het is uit mezelf ontstaan. Ik fietste veel door Nederland en zet te onderweg een heel klein tentje op om de omgeving te observe ren. Door de beperkte blik die je dan hebt, zie je de wereld opeens heel anders. Dat wilde ik anderen ook laten doen." Het 'onderzoek' van Kindt en Behr moet leiden tot een exposi tie en een boek, maar ook tot handvatten voor overheids- en be drijfsbeleid. „Gemeenten en VVV's kunnen er hun campagnes of hun woonbeleid op afstem men." Daarnaast hoopt Behr dat de resultaten mede leiden tot de vorming van een (West-)Zeeuws- Vlaamse canon. PROGRAMMA 'VELDEN VAN TIJD EN RUIMTE' De wethouders Peter Ploegaert (CDA), Chris van de Vijver (Nieuw Gemeentebelang), Stan Lauret (WD) en Albert de Bruijn (D66) maakten ruimte vrij voor Sjaak de Hullu (CDA), Mark Rijk (Nieuw Gemeentebelang), Astrid van Kleef (WD) en Wim Huigh (D66). Sluis had in de vorige periode drie wethouders. Door de samen stelling van de coalitie én de uit breiding van de gemeentelijke (zorg)taken in het sociaal domein vindt de nieuwe coalitie een kwar tet wethouders gerechtvaardigd. Om de kosten in de hand te hou den, hebben drie van de vier wet houders - Lauret, Van de Vijver en De Bruijn - een aanstelling voor 75 procent. Het trio realiseert zich dat ook een driekwart baan als dagelijks bestuurder '150 procent inzet' vergt, maar ziet daar geenszins te genop. „Met een strakke tijdsplan ning en flexibele werktijden is veel te realiseren", verwacht het drietal. MIDDELBURG - Energiebedrijf Del ta verlaagt per 1 juli de variabele leveringsprijzen voor elektriciteit en gas. Klanten die een contract met variabele leveringsprijzen hebben, zijn daardoor per jaar ge middeld 35 euro goedkoper uit. De vaste leveringsprijzen liggen per 1 juli zowel voor elektriciteit als voor gas lager dan de variabele tarieven. Klanten met een variabel contract kunnen dat voortzetten of omzet ten in een contract met vaste ta rieven voor de duur van één of drie jaar. Dat scheelt per jaar mo menteel zo'n 18 euro ten opzichte van variabele leveringsprijzen. Commissaris van de Koning Han Polman reikt de prijs op de eerste festivaldag uit. Vestrock krijgt de prijs omdat het volgens het cul tuurfonds 'erin is geslaagd bin nen vijf jaar van een kleinschalig evenement door te groeien naar een meerdaags evenement met na tionale uitstraling en een origine le programmering voor een breed publiek'. Ook roemt het fonds het feit dat er topacts uit binnen- en buiten land worden afgewisseld met re gionale artiesten en kunstenaars én vanwege de aandacht voor duurzaamheid. Tijdens Vestrock en Vestrock Ju nior wordt overigens de verkeers situatie rond het festivalterrein aangepast. Op vrijdag 6 juni tus sen 13.00 en 21.30 uur is er éénrich tingsverkeer op de Stationsweg en een gedeelte van de Gentse straat. Dat geldt ook voor zaterdag en zondag, tussen 11.00 en 01.30 uur. Tijdens het festival is het fietspad in het park afgesloten, aangezien daar de camping is. Speurtocht naar streekgevoel door Martijn de Koning CADZAND - Lekker rustig, alle ruim te om te spelen, het strand in de buurt en veel te doen. Tunde en Naomi weten het wel: ze willen ner gens anders wonen dan in Cad- zand! Willem Behr en Manja Kindt wa ren met 'Velden van tijd en ruim te' al in Sluis (zondag en maan dag) en Cadzand (gisteren). Het programma voor de komende tijd (aanvangstijd steeds 11.30 uur, tenzij anders vermeld): 14 mei: Ledelplein, Oostburg 15 mei: Strand bij paviljoen De Pi- raat, Cadzand-Bad 16 mei: Luchtwachttoren, Eede 16 mei: Kerk, Waterlandkerkje (aanvang 15.00 uur) 17 mei: Markt, Aardenburg 18 mei: Spuiplein, Breskens 18 mei: Hoge Plaaten, Breskens (aanvang 14.30 uur) 19 mei: Kerk, Zuidzande 20 mei: Slijkstraat, Croede 21 mei: De Vijf Weeghen, Nieuw- vliet 22 mei: Markt, Retranchement 23 mei: Het Paard, Schoondijke 24 mei: Dorpshuis, Hoofdplaat 25 mei: Markt, IJzendijke Alle informatie is ook te vinden op www.veldenvantijdenruimte.nl I Een tiental kraaien tussen de zes tentjes dienen als 'wachters voor de zintuigen'. Die zintuigen worden in de tentjes Naomi (links) en Tunde bevolken samen een tentje. „Leuk", vindt Naomi, flink aan het werk gezet. „Apart", meent Tunde. foto's Peter Nicolai door René Hoonhorst SLUIS - Door de installatie van 'nieu we' wethouders kwamen er gister avond vier nieuwe raadsleden bij in de Sluise gemeenteraad. door Bob Maes HULST - Stichting Vestrock krijgt op zaterdag 7 juni de Stimulerings prijs 2014 van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 82