7,2 8,5 Doorstart Klaverblad als advies- en projectbureau Marktplaats voor biomassa is online commentaar ZEEUWS-VLAANDEREN 27 VERGELIJKING ADMIRAAL DE RUYTER EN ZORGSAAM Goede ZOYQ HZ benoemt lector watertechnologie Patiëntenervaringen Werk van artsen Risicovolle operaties Wachttij'den Infecties ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS ZORGSAAM ZEEUWS-VLAANDEREN 2013 - - n.b. Het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis (ADRZ) legt het op diverse fronten af te gen ZorgSaam in Zeeuws Vlaanderen. Dat leert een ver gelijking van de kwaliteitsven sters. Het ADRZ is er als de kip pen bij om te melden dat het cijfers over 2013 betreft en dat het ziekenhuis inmiddels ver beteringen heeft doorgevoerd. Gezondheidseconoon Wim Groot komt met andersoortige kritiek. Hij mist informatie. Bij voorbeeld over reguliere opera ties. Nog een kanttekening is dat de prestatie van het zieken huis uitsluitend wordt afgezet tegen het landelijk gemiddel de, maar dat er niet wordt aan gegeven welke ziekenhuizen beter presteren. Om dat te ach terhalen moet je de 79 websi tes vergelijken. Dat neemt niet weg dat het systeem van de kwaliteitsvensters van grote waarde is. Het systeem vormt een aansporing voor ziekenhui zen om beter te presteren en de vensters vormen een gids voor de dolende patiënt die op zoek is naar goede zorg. VLISSINGEN - Niels Groot uit Ter- neuzen wordt morgen geïnstal leerd als lector watertechnologie bij de HZ in Vlissingen. Groot is bijna dertig jaar werk zaam bij Dow Benelux in Terneu- zen. Hij is expert op het gebied van waterzuivering. Als lector bij de HZ gaat Groot zich samen met studenten bezig houden met praktijkgericht on derzoek naar hergebruik van zout en zoet water. Daar moeten natuur, landbouw, aquacultuur en recreatie van profi teren. De aanstelling van Groot wordt betaald door Dow Benelux, water bedrijf Evides en onderzoeks instituut Wetsus. Het Klaverblad krijgt nu nog 1,4 miljoen euro per jaar subsidie van de provincie. Die wordt op 1 ja nuari 2015 gehalveerd en twee jaar later gaat de geldkraan dicht. Om te blijven bestaan moet de or ganisatie eigen inkomsten genere ren. Zij gaat daarom proberen be taalde opdrachten te krijgen, voor al van Zeeuwse gemeenten, zorg aanbieders en verzekeraars. Als advies- en projectbureau blijft Klaverblad zich richten op de be langen van zorgcliënten. De orga nisatie wordt wel kleiner. De hui dige 25 medewerkers zijn nu sa men goed voor vijftien volledige arbeidsplaatsen. Daar blijven er ongeveer tien van over. „Een ingrijpend en heftig proces", zegt directeur Ard van de Kreeke. „De optie om helemaal te stop pen is ook onderzocht, maar we hebben een missie waarvan we denken dat die nog steeds bestaat. We zijn tot de conclusie gekomen dat er mogelijkheden zijn voor een doorstart, maar als die onvol doende zoden aan de dijk zet, zul len we alsnog moeten stoppen." Op dit moment staat er één aan bieding op de site: 80 ton tarwe- stro in balen. Organische reststro men kunnen voor het ene bedrijf afval zijn, maar voor het andere een grondstof. Het doel van het vraag- en aanbod-platform is rest stromen maximaal te hergebrui ken en het transport daarvan zo duurzaam mogelijk te organise ren. Biopark Terneuzen, een initia tief van Zeeland Seaports, zal de website exploiteren. Biopark pro beert slimme verbindingen te ma ken tussen de landbouw, agro- foodsector en de industrie. De marktplaats voor biomassa vloeit voort uit het Europese pro ject Grenzeloze Logistiek, waar mee de grensregio zich wil ont poppen tot logistieke draaischrijf van Europa. Dat project, waarbij ook Zeeland Seaports is betrok ken, wordt mede gedragen door de provincie, het ministerie van ELI als ook door Interreg, een sub sidieregeling voor grensoverschrij dende projecten. WOENSDAG 14 MEI 2014 Hieronder een selectie van onderwerpen uit het Kwaliteitvenster. Het venster geeft patiënten en andere geïnteresseerden inzicht in onderwerpen die iets zeggen over de kwaliteit van het ziekenhuis en de ervaringen van patiënten met het ziekenhuis. Ziekenhuizen vragen patiën ten regelmatig wat ze vinden van zorg en dienstverlening. Aanwijzingen zijn rapportcij fers, klachten of complimen ten. Kijk voor een compleet overzicht op www.adrz.nl en www.zorgsaam.org m 4 Artsen bespraken onderling- en soms met patiënten - elke twee jaar uitgebreid hoe zij hun werk doen. Met die feed back kunnen ze hun werk ver beteren. Risicovolle operaties verlopen over het algemeen beter als een ziekenhuis daar veel ervaring mee heeft. Daarom worden jaarlijks minimumnormen op gesteld. Elke maand toont het zieken huis op de website wachttij den per specialisme. Landelijk zijn normen voor de maximale wachttijd gesteld voor onder meer het eerste polibezoek. Ziekenhuizen houden precies bij hoe vaak infecties ontstaan en hoe dat komt, bijvoorbeeld wondinfectie na een operatie of bloedbaaninfectie (lijnsepsis) door een infuus. rapportcijfer rapportcijfer Percentage artsen dat feedback krijgt 2012 80 2012 2013 Uitgevoerde risicovolle operaties, tussen haakjes de minimumnorm 318(50) heupvervanging 252(50) maagverkleining/maagbandje 180(100) 13(10) operatie bij blaaskanker 13(10) 210(50) operatie 1 e beh. borstkanker 104(50) 145(50) operatie bij darmkanker 72(50) 36(20) operatie bij longkanker 34(20) verwijding buikslagader 27(20) Gemiddelde wachttijd 55% polikliniek 1-2 weken 33% 30% 3-4 weken 34% 15% >4 weken 33% 14% behandeling 1-3 weken 35% 67% 4-7 weken 43% 19% >7 weken 22% De kans op infectie na een ingreep 2012 2013 2012 2013 0% 0,3% knieprothese 0% 0% 0,4% 0,9% heupprothese 0,4% 0,4% n.b. kop-/halsprothese 0% 0% n.b. n.b. bloedbaaninfectie 5 infecties* 5 infecties* 5 gevallen per 1000 katheterdagen, volgens de norm is >5 onacceptabel infographic Donja Odijk bron NVZ GOES - Klaverblad Zeeland, belang- behartiger van patiënten en cliën ten in de zorgsector, maakt een doorstart. Dat gaat ten koste van een deel van de arbeidsplaatsen. door Frank Balkenende TERNEUZEN - Bedrijven in Zeeland en Vlaanderen kunnen vanaf deze week biomassa aanbieden of afne men via de online marktplaats bio- contact.eu. Attentie, attentie alle MANNEN van 7**l«nd 0113 - 212622 Oostsingel 78 - 4461 KD - GOES - info@ pourlhomme.nl www.pourlhonime.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79