Franca Treur bivakkeert in Zeeuws-Vlaanderen 'Jammer dat de cijfers uit 2013 zijn' Brandweerlui thuis na vechtpartij Instagram 26 ZEEUWS-VLAANDE te KWALITEIT ZIEKENHUIZEN ZorgSaam doet het beter dan ADRZ, blijkt uit een vergelijking van gegevens op de eigen websites. ié Als ziekenhuizen slecht scoren, willen ze dat nu nóg sneller aanpassen ié Gek genoeg is het hier voor mij als Zeeuw nog vrij onbekend terrein woensdag Met enige tegenzin heb ik Instagram maar weer een tweede kans gege ven. Een jaartje geleden heb ik de fotodeel-app van mijn tele foon gemikt. Van de ene dag op de andere was ik het zo ontzet tend beu. De vierkante borden met gestileerde maaltijden, de eeuwige close-upjes van exoti sche door zon beschenen drank jes op terrastafeltjes, de katten, de honden, de baby's. Iedereen die ik volgde leek zich als vanzelf te conformeren aan de Instagram-mores. En ik? Ik leek de spelregels maar niet te vatten. Wortelstamp zet je niet op In stagram, een posteleinstampot met honing en mosterd kan weer wel. Je plaatst geen foto van een fluitje Heineken maar een bokaalglas met Westvlet- eren trappist. Een pitbull op In stagram werkt niet, een loom kijkende labrador wel. Maar wat deed ik? Ik plaatste een foto van een grote bak friet met een flinke kledder mayo. Het kwam me meteen op een bolwassing te staan. Ik moest maar een keer wat le- zen over hoe koolhydraten en vetten op elkaar reageren, schreef een volger. Dat was mijn laatste dag op In stagram. Ik gooide mijn kont te gen de krib, verwijderde mijn account en wilde nooit meer iets van Instagram horen. Maar ja, zo dwars en koppig als ik kan reageren, ik blijf nooit lang boos. Sinds enige maanden kook ik ie dere dag. Biologisch, verse pro ducten, veel groente, weinig vlees. En ik kan niet ontkennen dat ik het leuk vind. Heel ont spannend, dat hakken en snij den. Leuk gezicht ook, al die bakjes met fijngesneden sjalot jes, kervel, gember en Spaanse peper. Voor ik het goed en wel zeifin de gaten had, stond ik daar in de keuken een passend filtert je te zoeken voor de foto's die ik net gemaakt had van mijn ingrediënten. Dus toch maar weer een Insta- gramaccount gemaakt. En dat uit recent onderzoek blijkt dat vrouwen kok het meest sexy beroep vinden, heeft daar toevallig écht niets mee te maken. Bij de opening van het heringe richte Belfort eind vorig jaar werd er een samenwerkingsovereen komst met de gemeente Amster dam gesloten. Gastschrijverschap pen maken daarvan deel uit. De Amsterdamse stadsdichter Men- no Wigman resideerde eind vorig jaar als eerste in Sluis. De uit Meliskerke afkomstige Franca Treur (1979) is de tweede gastschrijver. Ze woonf nu in Am sterdam. In 2009 brak ze door met haar debuutroman Dorsvloer vol confetti. Haar tweede roman De woongroep, die eerder dit jaar verscheen, kreeg eveneens veel po sitieve reacties. In het kader van het gastschrijver schap is afgesproken dat Franca Treur een tekst schrijft, waar West-Zeeuws-Vlaanderen herken baar in voorkomt. Op vrijdag 20 juni vertelt ze in het Belfort van Sluis over haar ervaringen als wri ter in residence. Als grande finale houdt ze vrijdag 18 juli een lezing in de Sint Baafs van Aardenburg. De schrijfster zegt zelf over haar verblijf in de gemeente Sluis: „Ik was eigenlijk wel nieuwsgierig. Gek genoeg is het hier voor mij MIDDELBURG - Patiënten willen al jaren dat ziekenhuizen open zijn over hoeveel mensen er dood gaan, hoelang de wachttijden zijn, wat de kans is op een infec tie bij een operatie. Nu zet de Ne derlandse Vereniging van Zieken huizen (NVZ) dat op een website: het Kwaliteitsvenster. Het systeem van de kwaliteitsven sters is opvallend eenvoudig, en dat is ook de bedoeling. Patiënten zien op de website van - voorals nog 79 - ziekenhuizen een vak met de aanduiding 'kwaliteitsven ster' en een oranje vignet. Ook ADRZ en ZorgSaam hebben die op hun site. Wie op het vakje klikt, krijgt een veld met tien vak jes met categorieën vermeld. Zo als: patiënttevredenheid, of hoe artsen beoordeeld worden, wacht tijden, hoe vaak een risicovolle operatie wordt uitgevoerd. Klik op 'infecties', en er verschijnt een zinnetje met uitleg. Klik nog eens en er komt nog méér uitleg en een grafiekje met het percentage plaatsingen van knieprotheses waarbij infecties optraden. Ook wordt het landelijk gemiddelde vermeld, waardoor meteen zicht baar is of het ziekenhuis beter of slechter dan gemiddeld presteert. Er is ook een categorie 'sterfte'. Een aantal ziekenhuizen ver meldt die niet, omdat ziekenhuis- sterfte niet overal eenduidig is ge registreerd. Daarin komt verande ring. Is het sterftecijfer wél ver meld, dan kan dat tot verwarring leiden: een hoog sterftecijfer bete kent niet automatisch dat het zie kenhuis slecht is. Ziekenhuizen met een hospice naast de deur, hebben daardoor vaak een lager sterftecijfer. Gezondheidseconoom van de Uni versiteit Maastricht Wim Groot is overwegend positief. „Er zitten wel interessante gegevens in. Hoe vaak een operatie wordt uitge voerd was tot nu toe onbekend. En als je als patiënt al achter die informatie kwam, dan hooguit van het ziekenhuis waarbij je in formeerde." De vraag is nu vooral wat zorgverzekeraars hiermee gaan doen. Groot: „Zij kopen zorg in op basis van kwaliteit, zeggen ze. Maar waarop ze dat baseren is onduidelijk. Bij de ene verzeke raar kan een ziekenhuis een top per zijn, bij de ander belandt ze in de middenmoot." Volgens Groot zou er meer informatie ont sloten mogen worden. Niet alleen over risicovolle behandelingen, zo als nu, maar ook gewonere opera ties als van een hernia. Bovendien zou Groot willen weten hoe vaak iemand opnieuw onder het mes moet, welke complicaties zich voordoen en de overlevingskans na vijfjaar. Volgens de ziekenhui zen is dat onmogelijk: omdat er onvoldoende wetenschappelijk be wijs is om aan te tonen dat het overlijden van iemand alleen door een operatie komt of ook door zijn leefstijl. Bovendien wil len ze voorkomen dat er een wir war van informatie op de site komt te staan. Ziekenhuizenkoe- pel NVZ benadrukt dat alle gege vens op de site gecontroleerde cij fers zijn. Harry van Goor, als pa tiënt betrokken bij de ontwikke ling van het kwaliteitsvenster, is tevreden: geen jargon, geen over vloed aan informatie. „Het allerbe langrijkste: als ziekenhuizen slecht scoren, willen ze dat nu nóg sneller aanpassen." als Zeeuw nog vrij onbekend ter rein. Ik kende Zeeuws-Vlaande ren vooral als een mysterieus stuk land in de verte. Vanaf het strand bij het Kustlicht - tussen Zoute- lande en Westkapelle - kon je het alleen bij helder weer zien liggen. Veel wijzer werd je niet: vage con touren van gebouwen en kranen op een onbereikbaar stuk land." Ze is er nog niet helemaal uit hoe ze Zeeuws-Vlaanderen zal bena deren: „Nu sta ik voor een moei lijk dilemma: zal ik Zeeuws- Vlaanderen minutieus doorkrui sen, en het leren kennen alsof het mijn eigen achtertuin is, of zal ik proberen iets van het mysterie overeind te laten en vooral mijn verbeelding gaan gebruiken? Ik zit er nog maar net, maar het be valt me best. Alleen het mooie weer ontbreekt. Hoe zit het met al die zonuren, waar ze hier zo hoog van opgeven?" Franca Treur vertrekt meteen na haar West-Zeeuws-Vlaamse avon tuur naar de Verenigde Staten. Ze is geselecteerd voor het prestigieu ze International Writing Program van de University of Iowa. Franca Treur: „Dat begint in augustus, dus ik zal in september terug moeten komen voor de première van Dorsvloer vol confetti op Film by the Sea." GOES - Jammer dat de cijfers uit 2013 zijn, zegt woordvoerder Dick Bosscher van het ADRZ. „Neem nu de medicatie: in 2013 werd het medicijngebruik van 73 procent van de patiënten bij ons nage gaan. Nu is dat al 84 procent. Wel iswaar kun je dat soort dingen toe lichten, maar het komt niet gelijk in beeld." Bij een vergelijking van de Zeeuwse ziekenhuizen komt ADRZ bij veel indicatoren min der goed uit de bus dan ZorgSaam. Bosscher: „Ik vind dat het per ziekenhuis goed is om transparant te zijn, maar met de ze tien indicatoren kun je niet concluderen: dit ziekenhuis is be ter dan het andere. Het kan per specialisme en poli enorm ver schillen. Voor borstkanker staat het ADRZ bijvoorbeeld heel goed bekend, maar dat zie je zo niet. Overigens, op onze website staat nog meer informatie. Zo kun je per polikliniek nagaan wat de wachttijden zijn. Dat geeft een be ter beeld dan het percentage zie- kenhuisbreed, zoals dat in het NVZ-overzicht is weergegeven." Dat incident vond plaats op zater dag 20 april, op de hoek van de Vlasmarkt met de Penninghoek. De brandweermannen, twee 46- jarige broers uit Middelburg en Souburg, raakten in de vroege och tend slaags met een 38-jarige Vlis- singer. Volgens de politie was er alcohol in het spel. Caféportiers probeerden de vech tersbazen uit elkaar te krijgen, maar ze hadden dringend hulp no dig van de politie die met meerde re wagens naar de Vlasmarkt snel de. De mannen verzetten zich he vig tegen hun arrestatie. Agenten moesten geweld gebruiken om de boel te sussen, één van hun wa gens raakte beschadigd aan de deur en van de andere sneuvelde de voorruit. Het drietal is vervolgens overge bracht naar Torentijd, waar het drie dagen heeft vastgezeten. In middels was gebleken dat er spra ke was van een vierde betrokke ne; eveneens een 38-jarige Vlissin- ger. Ook die is door de politie aan gehouden voor openlijke geweld pleging. - De politie heeft een dossier opge maakt, dat is overgedragen aan het Openbaar Ministerie. Maar omdat twee van de vier betrokke nen werken als brandweerman in het stadsgewest van Middelburg en Vlissingen, is voor hun werkge ver de kous nog niet af. „Het incident heeft weliswaar plaatsgevonden in een privésitua- tie, maar wij willen weten of het gevolgen heeft voor hun functio neren en welke dat zouden zijn", zegt Mirja Vis, woordvoerder van Veiligheidsregio Zeeland. „Daar om hebben wij daar een onder zoek naar ingesteld. Gedurende dat onderzoek zijn deze medewer kers niet aan het werk. Ze zijn niet geschorst, maar met bijzon der verlof, zoals dat heet." Verder wil Vis niet ingaan op de kwestie. „Het is iets tussen een werkgever en een werknemer." Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jan van Damme SLUIS - Schrijfster Franca Treur is de komende twee maanden te gast in West-Zeeuws-Vlaanderen. Op uitnodiging van de Stichting Literai re Residentie Sluis woont en werkt ze in de regio. Om een rustig werk klimaat te waarborgen, wordt het adres van haar residentie niet be kend gemaakt. Ziekenhuis met de billen bloot Harry van Goor, patiënt Franca Treur door Wendy Wagenmakers MIDDELBURG - Twee brandweer mannen, uit Middelburg en Sou burg, zijn door hun werkgever naar huis gestuurd nadat het tweetal be trokken was bij een grote vechtpar tij in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 78