66 Elke keer als we zoiets maken, vind ik het zonde dat het verkocht wordt 32 ZEELAND JUBILEUM DE NOOD MIDDELBURG Producent van straat- en buitenverlichting De Nood in Middelburg bestaat 90 jaar en viert dat met het evenement Puur Zeeland. Het is zonder twijfel het Zeeuwse bedrijf met de grootste openlucht showroom van het land. In 340 van de 400 Neder landse gemeenten vind je één of meer klassieke, maar van duurza me led-verlichting voorziene, lan taarns die bij De Nood in Middel burg zijn vervaardigd. Bij elkaar tienduizenden exemplaren. En als koning Willem-Alexander en zijn gemalin Maxima zich op de derde dinsdag in september per gouden koets naar de Ridder zaal spoeden, beleven ze bij De Nood hun finest hour. De konink lijke karos beweegt zich dan door een haag van 'kroonlantaarns' die nijvere handen in Middelburg hebben gesmeed. „Deze lantaarn is ons kroonjuweel", glundert al gemeen directeur Gard van Hoof (64). „Het leuke is dat het NOS-Journaal Prinsjesdag stee vast begint met een close up van de kroonlantaarn. Moet je zien: het kroontje op onze lantaarn is een exacte kopie van het kroontje op de gouden koets. Ik ben tel kens trots als ik die beelden zie." Betere marketing voor een bedrijf dat binnensteden met replica's van authentieke straatlantaarns aankleedt, is er niet, zou je den ken. Weinigen weten echter dat de kroonlantaarns uit de smederij van De Nood komen, al prijst het bedrijf zich op zijn website wel aan met Vorstelijke' straat- en bui tenverlichting. „We hebben de NOS gevraagd of we die beelden mogen gebruiken. Nu kun je die video's van Prinsjes dag op zich wel kopen, maar je mag er niet in knippen, terwijl wij graag er een beeld uit zouden willen halen. Doodzonde!" Straatverlichting en kunstwerken van De Nood tref je op meer illus tere plaatsen aan. Paleis 't Loo bij voorbeeld. Voor het privéterrein van prinses Margriet en haar echt genoot Pieter van Vollenhoven hebben de vakmannen van De Nood een speciaal model ge maakt. Het ontwerp kwam tot stand in samenwerking met de rijksarchitect. Honderden lan taarns werden er van Middelburg naar het koninklijk park in Apel doorn vervoerd. Ook de wereld bol die spatjes vangt in de fontein van 't Loo komt uit de koker van De Nood. Anno 1924, maar de palmares van De Nood zijn desondanks een goed bewaard geheim. Dat is wel vreemd voor een bedrijf dat, zoals hoofd communicatie Renate Wit- kowski verheldert, 'elke dag op tv is'. Want waar een camera een shot maakt, komt altijd wel onbe wust een De Nood-lantaarn in beeld. Het is misschien typisch Zeeuws om prestigieuze orders niet van de daken te schreeuwen. Dat deden de gebroeders De Nood dan ook zelden. Op leeftijd gekomen zeiden ze in 1996 hamer en aambeeld stilletjes vaarwel. Een groep investeerders nam De Nood over. Gard van Hoof was van één van die geldschieters. In 2007 besloot hij het bedrijf te gaan leiden. „In de kern was het een mooi bedrijf, maar niet markt gericht. Een marketingstrategie ontbrak. Ik vond dat ik op de bok moest gaan zitten." Van Hoof trok jongeren aan, mo derniseerde het machinepark, zet te een verkooporganisatie op en liet het pand in stemmig blauw wit overschilderen. Het personeel- bestand is opgelopen tot twintig mensen. „We leiden mensen zelf op. We zijn een modern bedrijf geworden, maar met behoud van vakmanschap. We koesteren onze smederij en koperslagerij", zegt de algemeen directeur. De Nood is meer of minder mono polist in een nichemarkt. „Want", zo onderstreept Van Hoof, „in Eu ropa bestaan nauwelijks nog be drijven die lantaarns maken zoals wij dat doen. Wij maken bijna al les met de hand. De concurrentie neemt in feite af. In Duitsland zijn ze overgestapt op aluminium- gietingen. Dat is goedkoop en je kunt zo grote series maken." Klassieke verlichting is ge wild, ook bij particulie ren, zegt Van Hoof. De Nood onderscheidt zich door maatwerk. „Ie kunt bij ons één lantaarn laten maken of tien, dat maakt ons niks uit. De klant kan ook kiezen om de lantaarn te la ten vergulden of graveren, you na me it, we do it." De lantaarn kan worden geleverd met houten of metalen palen of met een wand- bevestiging, die dikwijls door De Nood zelf wordt gesmeed. De col lectie historische lantaarns is groot. Ze dragen namen van ste den en dorpen. Den Haag, Am sterdam, Kollum en Koewacht. Op de kop zit vaak een schoor steentje. Een 'snuiver' in vakjar gon. „Kijk eens hier", wijst Van Hoof naar een koperen lantaarn. „Dit is een exacte replica van de straatlantaarn die Jan van der Hey- den in 1669 voor de stad Amster- Onze lantaarns zijn elke dag op televisie door Frank Balkenende I Replica van een Leidse kap die uit de 19e eeuw stamt. Het was de tijd van de gasverlichting. Gard van Hoof, directeur I Aan de Kleine Kade in Goes staan Haagse kappen, replica's van gaslantaarns uit de 19e eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 76