'Laat die bewoners blijven' Goed slapen en fit weer op molenaar 25 6 BINNENLAND Staatsloterij en Lotto doen mee op legale online gokmarkt vragen over stress op het werk Iemand heeft last van werk stress of arbeidsstress, als het werk hem of haar volledig uitput. Er zijn veel oorzaken die kunnen leiden tot stress. Voorbeelden zijn (te) lange werkdagen, lange files tijdens de spits, een te zwaar ta kenpakket, een gebrek aan onder steuning, een moeilijke verstand houding met collega's of directe chef, en onredelijke eisen van de baas. Het lichaam geeft signalen af als de stress te zwaar wordt. Als de druk toeneemt, is de kans op over vermoeidheid groter. Het werk lijkt zo belangrijk dat al het ande re erdoor onbelangrijk wordt. Het brein concentreert zich alleen nog op alles wat het werk aan gaat. De werknemer vergeet de rest als het ware. De boodschap pen na het werk worden verge ten, het gezin doet er niet meer zo veel toe en aan de agenda bui ten het werk om wordt geen be lang meer toegekend. Sporten kan voor iemand met stress slecht zijn. Het lichaam gaat dan anders reageren. Gema tigde lichaamsbeweging doet de productie van het hormoon Corti sol stijgen. Een overmatige pro ductie van Cortisol kan ertoe lei den dat het brein niet goed in staat is herinneringen op te slaan. 'Rustige' lichaamsbeweging, zoals yoga, helpt weer wel. Stress heeft ook huidproblemen tot gevolg, zo als uitslag. De bloedvaten vernau wen, waardoor de huid op het ge zicht straktrekt en tintelend en ge voelig aanvoelt. Uit onderzoek blijkt dat 12 pro cent van de werknemers last heeft van een burn-out. Ruim 40 procent van alle personeelsle den vindt zijn of haar werk belas tend. Een kwart geeft aan altijd onder hoge tijdsdruk te moeten werken. Van al het ziekteverzuim bij bedrijven en organisaties heeft eenderde te maken met werk stress. De minister vindt al die aantallen veel te hoog. Hij is niet de enige. Circa 40 procent van alle werkne mers is voorstander van extra maatregelen om werkstress te voorkomen. Het ministerie van Sociale Zaken heeft bovendien ge constateerd dat erover praten een taboe is. Minister Asscher vindt dat er niks mis is met hard wer ken, maar dat er bepaalde gren zen moeten zijn. Het kabinet doet bijvoorbeeld een beroep op men sen om mantelzorg op zich te ne men. Dat kan niet als er van men sen in hun rol van werknemer veel te veel gevraagd wordt. Ver schijnselen als agressie, pesten en intimidatie kunnen volgens As scher al helemaal niet door de beugel. Bedrijven moeten zelf in zien dat zij daar niet bij gebaat zijn. De minister heeft een brief geschreven naar de Tweede Ka mer. Zijn ministerie gaat extra controleren op gezonde werktij den, werkdruk en agressie op de werkvloer. Werkgevers en werk nemers moeten zich ook meer be wust worden van de risico's van werkstress. Asscher kondigt ver der een Week van de Werkstress aan. Het ministerie gaat bijeen komsten organiseren waar werk gevers en werknemers ideeën uit wisselen over het omgaan met werkstress. Daarnaast moeten er afspraken komen over de aanpak van werkdruk die in de cao's wor den vastgelegd. Eerder kondigde Asscher maatregelen aan om de combinatie van werk en zorg mak kelijker te maken. Vicevoorzitter Ruud Kuin van de FNV heeft al laten weten het ini tiatief toe te juichen. De FNV heeft nog wel wat aanvullingen waarmee Asscher zijn voordeel zou kunnen doen, maar over het geheel is Kuin zeer te spreken. Hij wijst erop dat het voor sommi ge bedrijven een probleem is om voor bepaalde functies personeel te vinden. Met andere woorden: er is te veel werk voor te weinig werknemers. Kuin geeft als voor beeld de werknemers in de zorg, de schoonmaak en het onderwijs. WACENINCEN - Staatssecretaris Van Rijn (Volksgezondheid en Welzijn) gaat ervan uit dat de be woners van Dennenrust in Wage- ningeii daar kunnen blijven wo nen. Dat heeft hij aan burgemees ter Geert van Rumund van de Gel derse plaats laten weten. Van Rumund zal het standpunt van het ministerie in het college gaan bespreken. Wageningen wil dat 32 bewoners een ander huis gaan zoeken, omdat zij in het ver zorgingshuis wonen terwijl ze nog voor zichzelf kunnen zorgen. Dennenrust is een verzorgings huis waar dus alleen mensen met een zorgindicatie mogen wonen. Van Rijn stelt dat het logisch is dat bij nieuwe bewoners goed naar de zorgvraag wordt gekeken. De mensen die nu al in Dennen rust wonen, mogen daar blijven, meent hij. De Tweede Kamer wil een uitgebreide brief van de be windsman over de affaire. INRUILKORTING Ja l stuur mij de gratis brochure over comfortbedden Vrijblijvend thuisadvies? Het legaliseren en opengooien van de populaire online gokmarkt komt namelijk snel dichterbij. Ille gale goksites zorgen er nu voor dat de omzet van traditionele loterij en steeds verder onder druk staat. De omzet van de Staatsloterij nam in 2013 opnieuw af, maakte het be drijf gisteren bekend. Sinds 2009 daalde deze met 13 procent, tot 772 miljoen euro. Online gokspellen aanbieden, is illegaal maar wordt bij gebrek aan regelgeving wel door de Kansspelautoriteit ge doogd. De omzet van het illegale circuit bedraagt inmiddels moge lijk al 800 miljoen euro, een kwart van de totale markt. De staat en goede doelen lopen daardoor belas tinginkomsten en verplichte af drachten mis. Nederlandse consu menten kunnen daarnaast niet al leen moeiteloos terecht op websi tes als Unibet en PokerStars; ver moedelijk bestaan er ook veel du bieuze goksites die zich bezighou den met oplichting, witwassen en het stelen van creditcardgegevens. De Tweede Kamer buigt zich bin nenkort over een wetsvoorstel dat hier een einde aan moet maken, door de online markt te legalise ren en te reguleren. Verschillende andere EU-landen hebben dat eer der al gedaan. Buitenlandse websi tes staan naar verluidt in de rij om in 2015 vergunningen voor de Ne derlandse markt aan te vragen. 5 Minister Asscher vindt het tijd de problemen rond werkstress aan te pakken. Er moet extra gecon troleerd worden op gezondere werktijden, werkdruk en agressie. door Patrick Wiercx 't Wat is dat, werkstress? Wat wijst erop dat iemand last heeft van stress? 3 Waarom wil minister Lodewijk Asscher juist nu iets doen aan werkstress? 4 Wat is Asscher van plan? 5 Wat vinden de vakbonden van de plannen van Asscher? Deze week 150,- retour voor uw oude matras!* Wordt u wakker met rugpijn? Kunt u moeilijk een prettige lighouding vinden? Hebt u soms het gevoel dat u moe uit bed komt? Dan is de kans groot dat u en uw bed niet meer bij elkaar passen. Misschien is dat ooit wel zo geweest. Maar een slaapsysteem gaat niet eindeloos mee. Gun uzelf het beste slaapcomfort. Molenaar helpt u graag om zoveel mogelijk te blijven doen wat u het liefst doet. Een goede nachtrust draagt daaraan bij. U voelt zich overdag weer fitter. Bij Molenaar kiest u voor de hoogste kwaliteit en de beste service voor de laagste prijs. Molenaar adviseert u graag wat de beste oplossing voor u persoonlijk is. Gratis uitgebreide brochure Lees alles over fit en vitaal wakker worden. Bel 0800 27 40 400 of vul de antwoordbon in. Vraag naar de voorwaarden. Genoemde prijzen zijn exl. 89.- bezorgkosten. Niet geldig i.c.m andere acties. Hoogwaardige slaapsystemen Wij adviseren het bed dat het beste bij u past. Nu v.a. 290,- Naam Dhr Q Mevr Q Adres Postcode Plaats- Telefoon E-mail wk20_.M3_pzc Wij komen graag bij u thuis langs voor een gratis vrijblijvende demonstratie. Bel gratis 0800-27 40 400 en maak een afspraak! Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet www.molenaar.nl Tel 0800-27 40 400 info@molenaar,nl door Jelte Posthumus DEN HAAG - De Staatsloterij en De Lotto zien zich gedwongen fors uit te breiden op internet, onder meer met sportweddenschappen, dag trekkingen en bingo's. De Kansspelautoriteit schat dat mogelijk een kwart van de omzet in de branche bij illegale websites terechtkomt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6