Marcy is voor een dag een topmodel Een wens die uitkomt, schept moed 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Gemeente Middelburg spreekt liever van vergeten bombardement op 17 mei 1940 dan van een Duitse terreurdaad. Make-A-Wish Nederland vervult wensen van ernstig zieke kinderen, zoals die van Marcy. MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg spreekt niet langer van een 'Duits bombardement' in rela tie tot de verwoesting van een groot deel van de binnenstad op 17 mei 1940. Over wat er precies op die fatale dag gebeurd is, lopen de menin gen nog altijd uiteen. Lange tijd sprak men van een Duits terreur- bombardement. Bij de herden king in 2010 verscheen het lijvige boek Het Vergeten Bombardement, door historicus Peter Sijnke. De conclusie was dat vooral Duits ar tillerievuur, gericht op de op Wal cheren aanwezige Franse militai ren, de catastrofe veroorzaakte; een tactische beschieting, geen terreurbombardement. De stad was ook grotendeels verlaten, waardoor beginnende brandjes niet werden geblust. Die groeiden tot een inferno. Middelburger Ton Goossens bracht anderhalf jaar geleden het boek Gestold Verleden uit. Hij stel de dat vooral Franse granaten op de stad waren neergedaald. Wethouder Johan Aalberts wil zich niet branden aan de kwestie. De gemeente spreekt noch van een Duitse noch van een Franse beschieting. Volgens Aalberts was de gemeente de laatste tijd toch al terughoudend met de toevoeging 'Duits'. „We spreken liever van het vergeten bombardement." De gemeente is niet van plan om de tekst op het bordje van het mo nument op de Nieuwe Burg te ver anderen. Daarop wordt gerept van een 'Duits bombardement'. Dat geldt ook voor de brokstuk ken van de gevel van de Provincia le Bibliotheek die op de grenzen van de stadsbrand in het plaveisel zijn gelegd. Goossens had in een gesprek met Aalberts om wijzi ging van de tekst op de bordjes ge vraagd. Maar daar voelt de wet- houder weinig voor: „Die kunst werken zijn gemaakt met de toen geldende inzichten. Dat gaan we niet veranderen. Bovendien was er maar één agressor in de oorlog, namelijk Duitsland. Franse of Duitse granaten? Ik weet het niet, maar één ding staat vast. Zonder de Duitse inval was er nooit een stadsbrand geweest." Historicus Sijnke heeft er begrip voor dat de gemeente zich neu traal opstelt. „Meer Franse dan Duitse granaten? Het is een heillo ze discussie. Ik begrijp dat de ge meente zich daar niet in mengt. Maar het zijn de Duitsers die met schieten zijn begonnen." Donderdag gaat Andere Tijden (Ned. 2, 21.30 uur) over 'Middel burg tussen twee vuren'. DORDRECHT - Vorige week bracht Marcy van der Slikke drie dagen in het ziekenhuis door en van daag staat opnieuw een bezoek aan het ziekenhuis op haar pro gramma. Gisteren was echter al les even helemaal anders. De ze ventienjarige Marcy uit Tholen was een dag lang fotomodel. En een razend goede. Eigenares se Annett Holland van Holland Fotostudio uit Dordrecht roemde de kwaliteiten van de jonge Thoolse, die door Make-a-Wish Nederland dinsdag verrast werd op een dagje 'wensvervulling'. Met haar zussen Lily (19) en Linsey (13) en haar ouders Piet van der Slikke en Ellen van de Velde werd Marcy 's ochtends met een glimmend witte limou sine thuis opgehaald. Super- trash in Rotterdam stak haar piekfijn in de kleren en bij Hol land Fotostudio zorgden Laura van Luik (visagie) en Mariska Doding (hairstyling) voor een ware metamorfose. „Heel gaaf om mee te maken", genoot Mar cy zichtbaar van alle verwenne rij. Waarna ze met Annett de stu dio indook om ogenschijnlijk on vermoeibaar een fotoshoot te doen. Ogenschijnlijk onvermoei baar, want de zeventienjarige scholiere kampt met een ernstige, aangeboren hartafwij king. Doordat ze bloed lekt op een nog niet ontdekte plek, heeft ze het afgelopen halfjaar alleen al twintig bloedtransfusies voor haar kiezen gekregen. „Ze zit in een periode van onderzoeken en ze zat er net even helemaal door heen. Dit had écht op geen beter moment kunnen komen", vertel- len haar ouders Piet en Ellen. Ook Lily en Linsey genoten met hun zus mee. Jaloers op haar dag je in de spotlights zijn ze niet. „Ik ben heel blij voor haar", zegt Linsey. Voor Marcy betekende de wensvervulling vooral eens even niet met haar ziekte bezig zijn. Als topmodel mocht ze ook nog een beroemde mode-ontwerp ster ontmoeten en werd ze op een etentje getrakteerd. Hoewel haar ouders een traantje moesten wegpinken, genoten ze volop van hun dochter. „Ze heeft een grijns van voor tot achter. Dit krijg je zelf nooit geregeld", al dus Piet. Visagiste Laura, haarstyliste Maris ka en fotograaf Annett zijn en thousiast over hun Thoolse mo del Marcy. Maar, eerlijk is eerlijk, voor min der had het drietal het ook ge daan. Simpelweg omdat ze een ziek kind graag een goede dag be zorgen. „En een metamorfose is zó leuk. )e maakt mensen er altijd blij mee", zegt Annett. Voor Make- A-Wish Nederland zetten alle be trokkenen zich vrijwillig in. „We vonden het best spannend, maar als je ziet hoe Marcy geniet. Dat is zo gaaf', zegt Laura. Wensvervul- ler Thérèse Buikmans van Make- A-Wish kent die ervaring als geen ander. „Niet alleen de wensdag zelf, maar ook het organiseren ervan geeft energie. Ik sta er elke keer weer versteld van hoeveel hartver warmende reacties je krijgt als je organisaties benadert om een wens vervuld te krijgen." Ma- ke-A-Wish Nederland vervulde afgelopen jaar wensen van on geveer vijfhonderd zieke kinde ren van drie tot en met achttien jaar. In de regio Zeeland-Brabant West zijn zo'n twintig vrijwilligers ac tief. Buikmans: „We willen kinde ren weer even kind laten zijn en ze kracht geven. Wat we van art sen horen en waar ook onderzoek naar gedaan is, is dat kinderen na die wensvervulling anders in het leven staan. Positiever. Want iets wat onmogelijk leek, is toch waar geworden. En dat geeft moed." Geen 'Duits' bombardement door Theo Ciele 17 Op 17 mei 1940 werd Middelburg in brand geschoten door granaten. Er is discussie over de vraag of het vooral Duitse of Franse granaten zijn die de binnenstad verwoestten. door Esme Soesman De foto's voor en na zijn te zien op www.pzc.nl. Zie ook: www.makeawish- nederland.org. door Esme Soesman DORDRECHT - Marcy is van nature een beauty, met een prachtige kleur ogen. En ze weet ook nog eens precies hoe ze kijken en pose ren moet. Marcy tijdens de fotoshoot met Annett Holland, foto Robert Vos/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68