vereeuwigd in brons Zorgteams in Kapelle, Reimerswaal en Schouwen beginnen in juni Einde aan jaarlijkse spinningmarathon 28 SCHOUWEN-DUIVELAND PARTICIPATIEMAATSCHAPPIJ Kruisbestuiving van organisaties in toeristendorp levert meteen aantal ideeën voor ouderen op. Afval rond busstation aangepakt Gisteren werd in Sirjansland het beeld onthult van Adriaan en Jan- neko Heule, een onderwijzers echtpaar uit het dorp. Adriaan Heule was hoofdonderwijzer van 1943 tot aan zijn pensioen in 1976. Zijn vrouw lanneko werd in 1956 aangesteld als tweede leerkracht naast haar man. Twintig jaar heeft ze voor de klas gestaan, waarvan ze maar zeven jaren salaris ont- ving omdat er onvoldoende bud get was. Het echtpaar was zeer betrokken bij het dorp. Adriaan Heule was onder andere voorzitter van de vereniging Sirjansland Vooruit en van korfbalvereniging Door Een dracht Sterk. Hij leidde ook de uit deling van goederen na de Ramp. Zijn vrouw was voorzitter van de bejaardenvereniging. Het beeld van Adriaan en Janneko Heule-Kip is gemaakt door Vin cent Krans uit Ouwerkerk. Hij heeft het echtpaar afgebeeld ach ter een leesplankje. „In de tijd van Heule was het beroemde lees plankje van Jetses nog in zwang." Hij heeft er zijn eigen woordgrap jes aan toegevoegd. Wie goed kijkt ziet tussen de gebruikelijke woorden als 'aap, noot of mies' de woorden 'Sir, jans en land' staan. Krans legt uit dat hij naast de beel tenis van het leesplankje ook de het dorp én de landelijkheid van Sirjansland tot uiting wilde breng en. Daarom koos hij voor het toe voegen van historische panden en een scholekster aan het bronzen beeld. „Een beeld dat tenminste 5000 jaar mee kan gaan." Opdrachtgever voor het beeld is de stichting Renesse. De stichting laat voor alle kernen op Schou- wen-Duiveland een beeld maken van kenmerkende inwoners die inmiddels overleden zijn. Vol gend jaar mei krijgt Nieuwerkerk een beeld van Jan Folmer. ZIERIKZEE - Wethouder Jacqueline van Burg praat binnenkort met Connexxion over de troep rond om het busstation aan de Gracht- weg in Zierikzee. Dat zei Van Burg op vragen van Johan Pannen koek van de CU, mede namens LSD. De fracties storen zich aan de bende ter plekke. Van Burg gaat ook om tafel met de andere eigenaren van panden in de omge ving. „Het doel is om gezamenlijk tot een structurele oplossing te ko men" aldus Van Burg. RENESSE - Waarom heeft niemand dit eerder bedacht? Een ontmoe ting van tien organisaties die ac tief zijn in Renesse, gistermiddag in het dorpshuis, heeft zeven voorstellen opgeleverd die voor ouderen het leven aangenamer maken. Of de activiteitencommisie van appartementencomplex Vronen- burg niet eens wat kon doen voor de andere ouderen in Renesse, vroeg dorpsraad voorzitter Frans Prins. „Nou, als huisbaas Zeeuw- land het goed vindt, kunnen we onze vrijdagmiddagborrel open stellen voor niet-bewoners," ant woordde Jo van Elswijk van de ac tiviteitencommissie gevat. „Daar gaan we het eens over hebben", haakte Pierre Ruyssenaars van Zeeuwland aan. „Beschouw die nieuwe mensen voorlopig maar als jullie visite." De ouderensoos in Renesse kampt met terugloop van het le dental. Van zestig naar twintig in een paar jaar tijd. Er is ook weinig Onze vrijdagmiddagborrel kunnen we openstellen voor niet-bewoners geld, meldde soosvoorzitter Riet de Feiter. Dus er komt een folder. Het dorpshuis zet daar zijn oude- renactiviteiten ook in en Buurt zorg helpt met de verspreiding er van. En de dorpsraad heeft nog wat subsidie over. Die dorpsraad gaat op voorstel van Zeeuwland ook iets organise ren voor nieuwe inwoners. Verder nodigt de tennisvereniging oude ren uit op de koffie. Misschien komt er een seniorentoernooi van. Tafelen in de Buurt heeft in Renesse veel deelnemers. Te veel voor de keuken van Vronen- burg. Dorpshuisbeheerder Jeanet Leeuwe gaat kijken of ze die eters op dinsdag in huis kan nemen. Ouderensoos, Vronenburg, Zeeuwland, dorpsraad, dorpshuis, Buurtzorg, Biodanza, tennisclub en kerk kwamen gisteren onder SAMENREDZAAMHEID leiding van het SMWO bijeen voor de start van het project 'Thuis in de kern'. Vitale ouderen moeten zich inzetten voor hun kwetsbare leeftijdgenoten nu de overheid de participatiemaat schappij propageert. De gemeenten Kapelle, Reimers waal en Schouwen-Duiveland wil len dit bereiken in een proefpro ject waarvoor gisteren in Kruinin- gen het startsein is gegeven. Ge meenten zijn vanaf 2015 verant woordelijk voor de jeugdzorg en moeten tegelijk bezuinigen. De drie gemeenten spelen hier op in door de teams in te stellen, waar in zorgaanbieders samenwerken. Volgens wethouder Hans de Kun- der van Reimerswaal (CDA, so ciaal domein) zitten de drie ge meenten op 'dezelfde golflengte'. Hij toonde zich tevreden met de bereidheid van zorgaanbieders om deel te nemen in de twee teams (één voor Schouwen, één voor Kapelle en Reimerswaal). Eerder voegden de gemeenten hun digitale balies van de centra voor jeugd en gezin samen, wat als de eerste stap in zorg wordt ge zien. Vanaf juni werken de ge meenten ook samen wanneer daadwerkelijk zorg moet worden verleend. Deze zorg, de tweede stap, is erop gericht om proble men op termijn te verhelpen. Wanneer dit geen optie is of niet lukt, komt pas de (dure) gespecia liseerde zorg om de hoek kijken. Door beter samen te werken en in te zetten op preventie, willen de drie gemeenten niet alleen kos ten besparen, maar ook de zorg verbeteren. Of ook de gezinnen de nieuwe manier als een verbete ring zien, moet in de loop van het jaar door monitoring blijken. „Er is goed over nagedacht, er is geen ruzie, maar ik volg mijn hart. Je doet het voor 200 procent of je doet het niet", aldus Willem- se. De organisatie kostte veel tijd. „We waren er vier maanden per jaar mee bezig." Zeeland sport voor Sophia organi seerde jaarlijks een grote spin ningmarathon in sportcentrum Westerschouwen in Burgh-Haam- stede. Het doel was om zo veel mogelijk geld binnen te halen voor het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam. In de afgelopen ze ven jaar is ruim een half miljoen euro opgehaald. Naast Willemse zaten Danielle van Tongeren, Ar nold de Vlieger en Edward Bour- drez in het bestuur en de laatste jaren waren de Kiwanis Zierikzee ook een vaste partner in de organi satie. Het evenement trok deelne mers vanuit heel Zeeland en werd altijd eind januari gehouden. door Melita Lanting SIRJANSLAND - „Mooi, mooi", Kees Heule knikt tevreden als het doek van het beeld getrokken wordt dat is gemaakt ter herinnering aan zijn ouders. „Ja, ze lijken wel", en hij tuurt nog eens even goed naar het beeld. „Wij zijn er trots op", zegt hij namens de hele familie. Senioren thuis in Renesse I Familieleden bewonderen het beeld van het echtpaar, foto Dirk-Jan Cjeltema door Ton van den Nouweland Jo van Elswijk, Vronenburg Het gisteren in Renesse begonnen project Thuis in de kern' is een reactie op de Participatiewet die volgend jaar ingaat. Eind 2016 moeten er voldoende vi tale ouderen zijn die hun kwetsba re leeftijdgenoten te hulp komen. Twaalf dorpsraden werken mee aan het project, dat in alle zeven tien kernen moet gaan draaien. Dorpsraden krijgen van de ge meente 1000 euro voor hun mede werking. Thuis in de kern is de Schouwse naam voor de landelijke stimule ringsactie "Vitaliteit ontmoet kwetsbaarheid'. 'Samenredzaamheid' is een iets korter woord voor het lange 'Parti cipatiesamenleving'. door Joeri Wisse KRUININGEN - Gezinnen die zorg no dig hebben voor hun kind, krijgen in de nabije toekomst minder zorg verleners over de vloer. Ook zullen de ouders en andere betrokken eer der worden gevraagd zelf mee te werken bij bijvoorbeeld gedrags- of verslavingsproblemen en vindt betere afstemming plaats tussen verschillende zorgaanbieders. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De spinning- marathon Zeeland sport voor Sop hia stopt. Het wordt volgens be stuurslid Marcel Willemse na zeven jaar tijd voor iets anders. „De koek is op." Het bestuur heeft daarom besloten te stoppen met de organi satie van het evenement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66