II TOEGANGSPOORT NAAR 350 MILJOEN CONSUMENTEN Zeeland Seaports uren Als Rotterdams jongetje fietste Dick Gilhuis op zondag naar de Parkkade. Bootjes kijken, vaak Eigenlijk vanzelfsprekend, met een havenloods als vader. Vier decennia later bepalen havens en scheep vaart nog steeds zijn dagelijkse ritme. Gilhuis is commercieel directeur van havenschap Zeeland Se aports en vice-voorzitter van ZPPC, belangenbehartiger van de Zeeuwse havenbedrijven. De dynamiek van de havens past hem als een warme jas. Kom zelf op 24 mei maar kijken in Vlissingen-Oost. Ketelbinkie Laatje zien Havens in cijfers Yiissfitfeii Tekst: Peter Oggel Foto's: Mark Neelemans Peter Nicolai Vraag Dick Gilhuis een pakkend reclamespotje voor de Zeeuwse havens te bedenken, en hij komt spontaan met een oneliner. 'De toegangspoort tot een Europese markt van meer dan 350 miljoen consumenten'. Die zit. Zijn boodschap is simpel, maar daarom niet minder gemeend. "Al die consumenten hebben allemaal producten nodig. Zeeuwen, wees trots op je havens!" Dick Gilhuis verdient er sinds een paar jaar zijn brood als commer cieel directeur van Zeeland Seaports, de som van de havens Vlissingen en Terneuzen. Vanuit die functie beschouwt hij het als zijn missie om de Zeeuwse havens prominent op de kaart te zetten. Wereldwijd, wel te verstaan. Dat klinkt misschien wat hoogdravend, beseft hij, maar toch. "Kom op, zeg. Laat je zien, zeg hardop wie je bent en wat je kunt. Niet te bescheiden, toch?" Dat klinkt haast on-Zeeuws. Hij doet in de verte denken aan Ketelbinkie, die straatjon gen uit Rotterdam. Dick Gilhuis straalt een jongensachtige bravoure uit, misschien eigen aan de stad van zijn jeugd. Ooit de grootste haven ter wereld, volgens de statistieken nu op plaats vier. De Rotterdamse branie van een wereldhaven heeft hij mee naar Zeeland genomen. Niet om de pot heen draaien, betekent dat, gewoon zeggen waar het op staat. Dus vertegenwoordigt hij Zeeland Seaports in binnen- en buitenland, vanzelfsprekend met zijn team van commercieel managers. Beurs in Dubai? Zeeland is vertegenwoordigd. Mee met handelsmissies naar Rusland en Amerika. Aanwezig op een havendebat in Antwerpen, de Duits-Nederlandse Logistiek Conferentie in Duisburg, de Conferentie Grenzeloze Kanaalzone in Terneuzen. Volle agenda, lange dagen, vaak van huis. 'Naamsbekendheid 30% vergroten in 2015', staat als doelstelling op de muur in zijn werk kamer. Dat betekent, in managementjargon: investeren in acquisitie, relatiebeheer als groeistrategie. Hij heeft het al eerder gezegd: een haven- of logistiek bedrijf naar Zeeland halen, dat is toch even wat anders dan de wekelijkse boodschappen bij Albert Heijn. Wie vooruit wil, moet zich onderscheiden; beurzen en symposia bieden die mogelijkheid, duidt Gilhuis, dus zorg datje er bent. "In de wereld van havens en scheepvaart moetje elkaar regelmatig zien en spreken. Vertellen wat Zeeland kan betekenen. Nou, dat is heel wat, maar wie weet dat? Persoonlijk contact met potentiële klanten die zich in West-Europa willen vestigen, daar gaat het om. Een nieuw bedrijf binnenhalen, dat is een langdurig proces, soms een kwestie van jaren. Create awareness. Zorg datje meetelt, benoem je resultaten." Trots op Zeeland. Natuurlijk opereren de Zeeuwse havens in de schaduw van de wereldspelers Rotterdam en Antwerpen. Maar welbeschouwd presteert Zeeland Seaports in verhouding beter dan de grote buren. Sinds begin jaren tachtig heeft het Zeeuwse havengebied zich ontwikkeld tot één van de snelstgroeiende van Europa -met dank aan de Zeeland Seaports -de havens van Vlissingen en Terneuzen- is na Rotterdam en Amsterdam in omvang de derde (zee)haven van Nederland. De Zeeuwse havens behoren tot de snelst groeiende van Europa. De provincie Zeeland en de gemeenten Vlissingen, Terneuzen en Borsele zijn aandeelhouders. NV Zeeland Seaports -hoofdkantoor in Terneuzen- is verantwoordelijk voor promotie, beheer en exploitatie van de havens en voor acquisitie van nieuwe bedrijven. Bij het havenbedrijf werken 80 mensen. gebeurd. Onbekend maakt onbemind. De bedrijven begrijpen dat ook. Zij zetten de deur open. Elke Zeeuw ambassadeur van de havens, zo moet het eigenlijk zijn." Omvang: 4500 hectare havengebied in Vlissingen en Terneuzen Kades: Vlissingen 6.800 meter, Terneuzen 3.700 meter Maximale diepgang: Vlissingen 16,5 meter (maximale lengte schepen 315 meter) Terneuzen 12,5 meter (maximale lengte schepen 265 meter) Bedrijven: 250 haven- en havengerelateerde bedrijven Werk: 16.000 arbeidsplaatsen direct ±14.000 arbeidsplaatsen indirect 20% Zeeuwse werkgelegenheid Toegevoegde waarde: 5,1 miljard euro (per arbeidsplaats hoogste binnen Nederlandse zeehavens) Goederenoverslag: 68,5 miljoen ton (2013) - Zeevaart 33 miljoen ton - Binnenvaart 35,5 miljoen ton Ambitie: 50 miljoen ton zeevracht in 2020,40 miljoen ton binnenvaart in 2020, meer containers (400.000 teu in 2016) Bijzonder: Nummer 1 Europa in houtproducten, nummer 1 Nederland in vers fruit belangrijkste banenmotor van Zeeland. Never a dull moment. Nooit saai, elke dag anders. De tweejaarlijkse Open Havendag in Vlissingen-Oost is een prima gelegenheid om dat aan een breed publiek te tonen, stelt Gilhuis vast. Want uiteindelijk zijn het de bedrijven, 250 in getal, die de havens maken. "Elke mogelijkheid om je havens te promoten moetje aangrijpen. Zorg dat iedere Zeeuw kan zien en ervaren wat er in onze havens strategische ligging, de nautische toegankelijk heid en de prima verbindingen over water, land en spoor. Congestievrij, heet dat in vakjargon, nergens files, voor goederenvervoer een be langrijke pre. In dertig jaar is de overslag ruim verdubbeld, de werkgelegenheid eveneens. De havens bieden direct en indirect werk aan een kleine 30.000 mensen -en zijn daarmee de Gilhuis onderstreept nog maar eens de sterke punten van Zeeland Ports. De strategische ligging aan diep vaarwater in de monding van de Westerschelde (Vlissingen) en als scharnier (Terneuzen) aan bet Kanaal van Gent naar Terneuzen. Concurrerende tarieven en ja, toch weer: congestievrij, misschien wel de sterkste troef. Groot in breakbuik en houtproducten, opkomende speler in versproducten (foodport) en offshore. Zegt het voort, zegt hij met een glimlach. "Want de beste reclame is je succes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63