'WEL GOED OPLETTEN WAAR DE ZON STAAT, NATUURLIJK!' Vlissingen OPEN HAVENDAG I 20141 13 onderwijs en het bedrijfsleven in Zeeland. Want het gaat om een gezamenlijk be lang. Schipper: "Samenwerking met be drijven, scholen en instellingen is belang rijk. Techniek moet nog meer onderdeel van het schoolbeleid worden." De afgelopen jaren heeft Technocentrum Zeeland vele educatieve projecten opge zet. De Zeeuwse Haven bijvoorbeeld. Een succes én leerzaam: medewerkers van (ha venbedrijven komen in de groepen zeven en acht vertellen wat ze doen, aansluitend gaan de leerlingen op bedrijfsbezoek om dat ook in het echt te zien. Dit jaar doen er zeven basisscholen in Midden-Zeeland mee, weer meer dan tweehonderd kinderen die kennis maken met techniek. En voor de Open Havendag in Vlissingen- Oost op zaterdag 24 mei zijn er honderden basisscholieren bezig geweest met de bouw van zonnebootjes. En leerlingen van het Goese Lyceum en het Calvijn College in Goes en Tholen hebben leuke hebbe dingen bedacht die eveneens werken op zonne-energie. Kinderen en ook docenten vinden dat leuk, weet Schipper. Het bedrijfsleven ook trouwens, dat is heel gastvrij. Zo'n drie honderd bedrijven in heel Zeeland zetten regelmatig de deur open voor een werkbe zoek van scholen. En er is een hele lijst met technische ambassadeurs, medewerkers van bedrijven die in de klas over techniek komen vertellen. In 2013 hebben maar liefst 18.000 scholieren op die manier achter de schermen kunnen kijken. Girls Future Dat helpt. Uit onderzoeken blijkt dat Zeeuwse jongeren meer dan hun lande lijke leeftijdsgenoten kiezen voor een technische opleiding. Dat gaat vooral om jongens. Hoewel er sprake is van een inhaalslag, loopt Zeeland wat betreft meisjes achter op de landelijke cijfers. Waarom? Volgens Schipper is het een hardnekkig misverstand dat meisjes on geschikt zijn voor techniek. Onzin, meisjes zijn prima geschikt voor technische beroepen, zegt Schipper. Technocentrum geeft elk jaar de glossy Girls Future uit, een editie voor het vmbo en eentje voor havo vwo/mbo. 'Meiden en techniek waarom niet', staat er op de cover. En dat is precies wat hij bedoelt. "In de technologie worden competenties als creativiteit, organiseren, communiceren en plannen steeds belang rijker. En daarin blinken veel meisjes uit." www.girlsfuture.nl www.zonnebootrace.nl www.bedrijfplusschool.nl Knappe klas hoor, groep 8 van basisschool Jan van Schengen in Heinkenszand. Van techniek weten de kinderen in elk geval al heel veel. Dat komt, legt juffrouw Cora Steijn uit, omdat er elke donderdag techniekmiddag is. Dan komen ook de opa's van Bente en Milan en soms hulpconciërge Bas. De kinderen leren van alles. Solde ren, fietsbanden plakken en nog veel meer. Tandpasta maken, dat is ook heel leuk! Maar nu zijn de achtste groepers even heel druk met bootjes op zonne-energie. voor de klas, om te vertellen over techniek maar toch speciaal om de kinderen te leren hoe ze een bootje moeten bouwen dat kan echt varen op zonne-energie. Baaijens heeft een stagiair meegenomen om de kinderen te leren solderen. Maar, ontdekt hij al snel, dat is eigenlijk hele maal niet nodig. Solderen, dat kunnen de achtste groepers al, dat hebben ze geleerd van de opa van Bente die op donderdag middag graag een handje toesteekt. Toch valt er voor de kinderen deze middag nog genoeg te leren om een zonnebootje te kunnen bouwen dat er op de Open Havendag in Vlissingen niet alleen mooi uitziet, maar ook nog eens heel snel door het water gaat. Wat is elektriciteit, is de eerste vraag van Jan Baaijens. Dat weten de kinderen best wel, het is alleen wat moeilijk dat ook duidelijk te vertellen. Baaijens vertelt ze hoe het moet worden en gaat het niet ver keerd", zegt Baaijens. "De tijd die je aan het ontwerp besteedt, win je dubbel terug bij de bouw." O ja, samenwerken, zegt hij ook. "Want als je kennis deelt, heeft iedereen daar profijt van." Van energiebronnen weten de achtste groepers veel. Zon, wind, dynamo's, fos siele brandstoffen, kerncentrales. 'Atomen splitsen', legt Pirn Peek uit. Hij gaat volgend schooljaar naar het Technasium, samen met nog drie klasgenoten. Het Technasium is een school voor havo en vwo met speci ale aandacht voor techniek, in het bijzonder onderzoek en ontwerp. Dat is juist een van de doelstellingen van het project mini-zon- neboot, dat kinderen technisch onderwijs gaan volgen. Want een heleboel bedrijven in Zeeland hebben gebrek aan goede tech nici. Reden, vertelt Baaijens, dat Paree ook zelf mensen op het bedrijf opleidt. "Leren met je handen, noemen we dat." Foto's: Chris Platteeuw Op de Jan van Schengenschool in Heinkenszand weten ze al heel lang dat de zon de belangrijkste bron van energie is. Dat staat letterlijk op een display aan de muur in de gemeenschappelijke ruimte. De basis school wekt namelijk zelf stroom op, als een van de bijna 120 basisscholen in Zeeland die meedoen aan het project Zon op school. Samen vormen ze de Zeeuwse Zonnefabriek. Op het dak in Heinkenszand liggen vier panelen, die de zonnestralen omzetten in elektriciteit. Op het afleesvenster kun je precies zien hoeveel. Op deze dag in april staat de teller op 2220 kWh, afkorting voor kilowattuur. Niet gek dus dat Jan van Schengen ook meedoet aan het project mini-zonneboot van Technocentrum Zeeland, samen met nog veertien basis scholen. Die zonnebootjes moeten straks echt varen, minstens vijf meter in een grote bak met water op de Open Havendag in Vlis singen. Dat wordt spannend dus. Maar de kinderen moeten daarvoor wel wat doen. Zelf een bootje bouwen met een maximale lengte van vijftig centimeter, in de eerste plaats, compleet met motortje en aandrij ving op zonne-energie. In Heinkenszand bouwen de kinderen in groepjes opgeteld zes bootjes, waarvan er twee op zaterdag 24 mei naar Vlissingen mogen. Elk groepje krijgt een setje met een motortje en twee zonnepaneeltjes. De rest moeten ze hele maal zelf doen. Jan van Schengen besteedt veel aandacht aan techniek, vertelt juffrouw Cora Steijn. In het lokaal kun je dat ook zien. In de ven sterbank ligt gereedschap. Een figuurzaag en soldeer. En kijk, daar is een Zeeuwse knop. Van gips, ook zelf gemaakt. Een kleurtje en die kan zo in de etalage van een winkel. In Heinkenszand is donderdagmiddag techniekmiddag, met zowat alles tus sen natuurkundige proefjes en breien. Dat klinkt als muziek in de oren van Jan Baaijens. Hij is KAM-manager bij elek trotechnisch installatiebedrijf Paree in 's Heerenhoek. KAM staat voor kwaliteit, arbeidsomstandigheden en milieu. Bij Pa ree is Baaijens ook verantwoordelijk voor de bedrijfsopleidingen. Vandaag staat hij alles Over parallel- en serieschakelingen, over plussen en minnen, over de beste plaats van de zonnepaneeltjes op de boot. "Wel goed opletten natuurlijk waar de zon staat", adviseert hij. Misschien zijn verstel bare paneeltjes wel zo handig. Hij heeft nog een goeie tip: je kunt het bootje voor- of achteruit laten varen als je de draadjes aan de plus en de min omdraait. Maar het beste advies is toch wel om de zonneboot eerst te ontwerpen en dan van tekening te bouwen. "Dan weetje precies Hoe moeten de bootjes eruit zien, vraagt hij de klas. Mooi, vinden de meisjes. Snel, zeggen de jongens. Baaijens laat een zon nebootje zien in de vorm van een hemel bed. Denk je dat deze snel zal gaan? Nee, weten de jongens. Want een snelle boot, dat is een speedboot. "Aërodynamisch", weet Ruben de Jonge met een moeilijk woord. Precies, antwoordt Baaijens, maar dan wel zorgen dat de boot stabiel is. Anders haalt ie zaterdag de overkant van de waterbak niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61