ZPPC en Technocentrum koppelen scholen en havens ZONDER TECHNIEK 1l Werken ^ettecJu is nooit saai, elke isanaenr Hp SchippH Vlissingen 12 I OPEN HAVENDAG I 2014 Zeeland Port Promotion Council (ZPPC) en Technocentrum Zeeland werken op de Open Havendag samen om de jeugd bekend en vertrouwd te maken met technisch onderwijs en technische beroepen. In de Zeeuwse havens zijn technische handen hard nodig, maar te weinig jongeren kiezen voor een technische opleiding. Op de tweejaarlijkse promotie- en presentatiedag van de Zeeuwse havens in Vlissingen-Oost zijn de resultaten te zien van drie educatieve onderwijsprojecten. In de aanloop naar de Open Havendag bouwden dertien Zeeuwse basisscholen -opgeteld 362 leerlingen- in samenwerking met medewerkers van vijf elektrotech nische bedrijven zonneboten in miniformaat. En leerlingen van drie scholen voor voortgezet onderwijs bedachten en produceerden solar-gadgets -hebbedingetjes op zonne-energie. Op de Open Havendag gaan de zonnebootjes varen in een grote bak met water. Wie is de snelste, wie de mooiste? En ook de gadgets worden geshowd. Een jury kijkt en beoordeelt. Natuurlijk geldt dat ook voor de resultaten van De Zeeuwse Haven. Aan dit project namen dit jaar zeven scholen deel. STAAT ALLES zowat 70.000 bouwvakkers, installateurs, elektrotechnici, metaalbewerkers, ingeni eurs en systeemanalisten met pensioen. Natuurlijk zorgen scholen voor nieuwe aanvoer, maar onvoldoende. Nederlandse bedrijven hebben meer technici nodig. Van praktische vmbo'ers en mbo'ers tot universitaire toppers. Want in de techniek komen niet alleen handige handen van pas, maar ook knappe koppen. Dit verhaal is niet nieuw. Landelijk zijn er al veel initiatieven om technisch onderwijs onder de aandacht van jongeren te bren gen, zoals het Techniekpact 2020. In Zee land werkt Technocentrum al sinds 2000 aan een goede relatie tussen technisch (beroeps)onderwijs en bedrijven, natuur lijk met als doel meer jongeren gezamen lijk naar een technisch beroep te leiden. Dat is vanzelfsprekend een vrije keuze, maar Dick Schipper vindt dat alle jongeren minstens de kans moeten krijgen om aan techniek te ruiken, om te ontdekken of techniek al dan niet voor hen geschikt is. Schipper: "De proces- en havenindustrie is erg belangrijk voor de Zeeuwse economie. Bedrijven hebben goed opgeleide men sen nodig. Als er niets gebeurt, krijgen bedrijven onherroepelijk te maken met een tekort aan technisch personeel. Dat kan dan ook weer gevolgen hebben voor industrieën die zich misschien in Zeeland willen vestigen. Die kijken eerst of er wel voldoende personeel beschikbaar is." Basisschool Waar te beginnen, is de vraag. Op de basisschool, antwoordt Dick Schipper resoluut. Want daar kiezen jongeren voor een eerste vervolgopleiding. "Dan moeten ze natuurlijk wel weten wat er allemaal te kiezen is en waar ze talent voor hebben", zegt hij. Technocentrum onderhoudt als intermediair warme banden met het 'Technocentrum Zeeland brengt bedrijven en scholen dichter bij elkaar', meldt het welkomstbord prominent. Kernachtig samengevat is dat precies wat Dick Schipper en zijn team al jaren doen. Daar is een goede reden voor: Zeeuwse bedrijven hebben technisch geschoold personeel nodig, jongeren moeten de kans krijgen een technische opleiding te volgen. Technocentrum bedenkt en organiseert al sinds de eeuwwisseling projecten en activiteiten om jongeren op basis- en voortgezet onderwijs te interesseren voor wetenschap en techniek. Kom maar eens kijken op de Open Havendag in Vlissingen-Oost. techniek in aanraking te brengen. Met het regelen van (gast)lessen in de klas bijvoor beeld, met leerlingbezoekjes aan (haven) bedrijven om met eigen ogen te zien hoe dat gaat. Dat is nodig, want technisch onderwijs is niet erg populair. Hoe dat komt? Niet stoer genoeg, vinden een heleboel jongeren en ook hun ouders. Werken met je handen, daar word je maar smerig van. En het schijnt ook al niet best te betalen. Nee, dan liever een nette kantoorbaan. Met een stropdas in plaats van een overall. Dick Schipper begrijpt dat niet. Allemaal fabeltjes die verhalen, zegt hij. Er is juist alle reden om te kiezen voor een techni sche opleiding en een technisch beroep, jongens én meisjes. Want dat meisjes niet geschikt zouden zijn voor een technisch beroep klopt evenmin. Werken met tech niek, vertelt Schipper uit eigen ervaring, is nooit saai, elke dag is anders. En gegaran deerd een baan, tegen een prima loon en dito carrièrekansen. Met hoofd en handen Dat zegt hij niet zomaar. In West-Europa dreigt er de komende jaren een groot gebrek aan technici. De cijfers liegen er niet om. In 2016 zijn er in Nederland 155.000 vacatures voor technici, op alle niveaus. Reken maar uit: elk jaar gaan er Alles is techniek -nou ja, de bloe metjes en de bijtjes uitgezon derd. Kijk maar eens om je heen: de televisie in de huiskamer, de laptop op je schoot, het mobieltje in je hand, die Mp3*speler, de fiets waarmee je straks naar school gaat... Techniek houdt de wereld draaiend. Zon der techniek staat alles stil, beaamt Dick Schipper. Geen bedrijfstak zo veelzijdig. Als directeur van Technocentrum Zeeland -gevestigd in Bio Base in Terneuzen- is hij voortdurend op pad om jongeren met Peter Oggel Peter Nicolai Tekst: Foto:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60