I i i I EEN TRAILER VOL MET TECHNIEK 'ZORGT DAT JE ERBIJ KOMT, De technobiel zit vol met technische snufjes '1l_ OPElVyy cf Vlissingen OPEN HAVENDAG I 20UI 5 Alles is techniek, staat prominent op de glanzende technobiel van OTIB, scholings fonds voor het technisch installatiebedrijf. Daar moet je natuurlijk wel even naar toe, zaterdag op de Open Havendag. Snuffelen aan techniek, zelf technische en natuurkundige proefjes doen. Hoe los jij een storing aan de centrale verwarming op? En kun je de sensoren van een transportband precies instellen? Tekst: Peter Oggel Foto: OTIB Hij is eigenlijk niet te missen, de technobiel. Een wondertje van technisch vernuft, met twee uitschuifbare verdiepingen en twee terrassen. Dat maakt de trailer tot een technische experimenteerruimte van maar liefst negentig vierkante meter. Reken maar eens uit hoe groot dat is. De technobiel is, de naam van de trailer zegt het al, helemaal ingericht met technische snufjes, speciaal voor kinderen uit de hoogste klassen van het basisonder wijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs. Zeg maar: jongens en meisjes van tien tot veertien jaar. Maar ook voor ouders valt er heel wat te ontdekken. De technobiel is van OTIB, opleidings- en ontwikkelingsfonds technisch instal- kinderen al op jonge leeftijd voor techniek te interesseren. Dat begint al in de eerste groepen van de basisschool. Jong geleerd is oud gedaan. "Zodra kinderen een l-pad vast kunnen vasthouden, willen wij ze enthousiast maken voor techniek." In de groepen een en twee gaat dat vooral om knutselen, later komt het echte werk. OTIB heeft daarvoor twee trailers ontwikkeld. Naast de technobiel is er ook de promo- doetrailer, gericht op de onderbouw van hetVMBO. In de technobiel in Vlissingen-Oost kunnen kinderen zelf proefjes en experimentjes doen en kennismaken met hoogwaardige technologie. Vlieg tuigjes laten vliegen met lichtsignalen bijvoorbeeld. Maak kennis met Bito, de aap. In de trailer ontdekken kinderen op een interactieve manier of ze aanleg voor techniek hebben om daar eventueel later hun beroep van te maken, zegt Marks. Dat is juist reden voor OTIB om met de technobiel langs basisscholen te gaan. "Daar oriënteren kinderen zich voor het eerst op een vervolgopleiding. Dus het is belangrijk dat ze dan ook weten wat er te kiezen is." Techniek is prachtig, vindt Jorn. 'Alles is techniek', meldt de trailer. Dat klopt hele maal. Eerder stond er 'Altijd nodig. Altijd anders'. Jorn: "Techniek is de kern waarin je woont, leeft en werkt. Bijna iedereen heeft met de installatiebranche te maken. Veelzijdig werk, elke dag anders. Je hebt het echt voor het uitkiezen." latiebedrijf. De organisatie is mede verant woordelijk voor vakopleiding en -kwaliteit in de installatietechniek; technologische ontwikkelingen gaan snel. Met de trailer reist OTIB het hele land door, langs scholen en publieksevenementen, zoals de open havendag in Vlissingen-Oost. Waarom, is de vraag aan Jorn Marks. Als communicatiemedewerker bij OTIB weet hij alles van de technobiel. Jorn vertelt dat OTIB 10.000 bedrijven in de installatietechniek vertegenwoordigt. Opgeteld werken daar 120.000 technici. Monteurs, elektriciëns, loodgieters, noem maar op. Veel handen, toch zijn die bedrijven voortdurend op zoek naar jonge talenten. Omdat, zegt Jorn, vakkundig technisch personeel in Nederland schaars is. Met de promotietruck hoopt OTIB ■mie. BIJ DE MARINE 'Zorgt datje erbij komt, bij de Marine', zong de Rotterdamse levenskunstenaar Dorus meer dan een halve eeuw geleden. De Koninklijke Marine spreekt velen tot de verbeelding. Natuurlijk is die Marine ook present op de Open Havendag in Vlissingen-Oost. Met een klimtoren, een brugsimulator en het duikvaartuig Nauti lus. En met veel informatie over wat de Koninklijke Marine wereldwijd doet. Tekst: Peter Oggel Foto: Koninklijke Marine Op de boulevard die in zijn geboortestad Vlissingen naar hem is vernoemd, kijkt Michiel de Ruyter voor eeuwig uit over de Noordzee. De beroemdste admiraal van Nederland illustreert de band tussen havenstad Vlissingen en de Koninklijke Marine. In Vlissingen is geen maritiem evenement denkbaar zonder de Marine. Dus 'staat' de Koninklijke ook op de Open Havendag op het terrein van Damen Shiprepair, met enige fantasie de voortzet ting van het Marine Etablissement, scheepswerf uit 1814 voor nieuwbouw, reparatie en uitrusting van marinesche pen. Precies 200 jaar later is de Koninklijke Marine nog steeds prominent aanwezig in Vlissingen. In maart doopte defensieminis ter Jeanine Hennis-Plasschaert op scheeps- 'Zichtbaarzijn in het land, draagvlak creëren voor defensie, de marine in het bijzonder', vat sergeant-majoor Henk Korsten, senior medewerker publieksvoor lichting en evenementen, het doel van de Vloot- en Roadshow samen. De Koninklijke Marine is populair in het land. Jaarlijks, ver telt Korsten, vallen er gemiddeld honderd werf Damen Schelde Naval Shipbuilding het nieuwe logistieke ondersteuningsschip Karei Doorman, het grootste schip van de Koninklijke Marine. En aan de Buitenhaven verrijst de komende jaren een nieuwe marinierskazerne, eveneens vernoemd naar Michiel Adriaanszoon de Ruyter. De Koninklijke Marine is zaterdag 24 mei op de Havendag niet te missen. Blikvanger is ongetwijfeld de tien meter hoge mobiele klimtoren, met de brugsimulator belangrijk onderdeel van de Roadshow. Met die simulator kan het publiek bijna in het echie met een marineschip varen, met als (mogelijke) opdracht in de Golf van Aden een kaperschip te onderscheppen. Spannend natuurlijk! Maar vooral ook is een team militairen van de Koninklijke Marine beschikbaar voor informatie over wat Neerlands zeemacht in eigen land maar ook wereldwijd presteert. aanvragen binnen om publieksevene menten tussen Vlissingen en Delfzijl met de Roadshow op te luisteren, via selectie worden er zo'n vijftig tot zestig gehonoreerd. Via de Roadshow ontvangt de Koninklijke Marine ruim 100.000 unieke bezoekers op jaarbasis. Informatief De klimtoren is belangrijk, de simulator eveneens, maar het gaat Korsten toch vooral ook om het informatieve verhaal. "We willen tonen en vertellen wat de Koninklijke Marine in Nederland én wereldwijd doet. Dat wij actief zijn bij de bestrijding van piraterij voor Somalië, dat we assisteren bij de zoektocht naar vermiste duikers. En nog veel meer. Weetje dat de Marine jaarlijks 1000 bommen en mijnen uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog onschadelijk maakt? Dat zijn verhalen die de mensen vaak niet weten. Wat wij vooral willen uitdragen is dat de Koninklijke Marine nodig is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53