Beleef de Open Havendag in Vlissingen zelf op zaterdag 24 mei tENOtfr Trots 2 I OPEN HAVEKOAS I 20 U BELEEF DE ZEEUWSE HAVENS een dagje open. Op het haventerrein van gastheer Damen Shiprepair Vlissingen is van alles te doen. Tientallen informatie stands, demonstraties van onder meer de Koninklijke Marine, alles over techniek en werken in de haven, er is natuurlijk muziek en vanzelfsprekend zijn er de populaire rondvaarten. De Havendag moet vooral breed informe ren over de Zeeuwse havens. In het verhaal van De Wolf en De Haas valt regelmatig het woordje 'trots' te beluisteren. Als promotie-organisatie van de Zeeuwse havengemeenschap draagt ZPPC dat ook wereldwijd uit, op beurzen onder meer in verre buitenlanden maar ook in de politieke omgeving van Middelburg, Den Haag en Brussel. Dat is nodig, zegt De Haas, want onbekend maakt nog altijd onbemind. Netwerken is belangrijk. "Je moet vertellen wie je bent en wat je kunt. Goede contacten zijn heel belangrijk in de wereld van havens en scheepvaart." Hij is net terug uit het Braziliaanse Sao Paulo, volgende maand staat een handelsmissie naar China op het programma. Doel is om bedrijven te interesseren voor de Zeeuwse havens, zo mogelijk vestiging in Zeeland. eet u hoeveel mensen hun boterham verdienen in de Zeeuwse havens? En weet u hoeveel bedrijven er in de havens van Vlissingen en Terneuzen zijn? Wat ze precies doen? Hoeveel goederen er via Zeeland over de hele wereld worden vervoerd? Nee? Dan moet u op zaterdag 24 mei echt naar Vlissingen-Oost, om precies te zijn haven nummer 1010. Dat is het terrein van Damen Shiprepair. En als u de antwoorden wel weet, dan houdt u van havens en scheepvaart. Dus gaat u in elk geval naar de Open Havendag. De tweejaarlijkse promotie- en presentatiedag van de Zeeuwse havens is een initiatief van Zeeland Port Promotion Council (ZPPC) en Zeeland Seaports. In de organisatie is er nauwe samenwerking met havenbedrijven en -instellingen. Yvonne de Wolf is voorzitter van de werkgroep die dit grote publieksevenement voor de zevende keer organiseert. Gemiddeld 12.000 bezoekers trekt de Vlissingse havendag elke keer, twee jaar geleden bijna 15.000 zelfs. Dat aantal illustreert de populariteit van de Havendag. Zien en beleven Yvonne de Wolf rekent volgende week zaterdag opnieuw op zeker 12.000 mensen. De organisatie vergt maanden, maar is vooral dankbaar werk, zegt ze. "ledereen is positief en enthousiast, zowel de deelnemers als het publiek. De interesse in de havens, het plezier bij het publiek -dat is geweldig om mee te maken." Daarmee overdrijft ze niks. De Havendag is een optelsom: een compleet dagje uit, maar op basis van een uitgebreid programma ook echt zien en beleven wat er in de havens allemaal gebeurt. ZPPC heeft met de open dag een missie, legt ZPPC-voorzitter Henk de Haas uit. Die is om de aandacht van een breed publiek te vestigen op het belang van de havens, de havenbedrijven, de scheepvaart. Zeeland Seaports is na Rotterdam en Amsterdam de derde haven van Nederland. Het economische belang is groot. In de havens Vlissingen en Terneuzen werken bij ruwweg 250 industriële en logistieke bedrijven alles bij elkaar opgeteld bijna zo'n 30.000 mensen, dat is iets minder dan twintig procent van alle banen in Zeeland. Samen zorgen die mensen voor het vervoer, in haventaal de op- en overslag, van bijna zeventig miljoen ton goederen. Je kunt het zo gek niet verzinnen: bananen, hout, papier, auto's, vruchtsappen, windmolens, uien, metalen... De editie 2014 vestigt de aandacht in het bijzonder op food offshore (zie kader). Takken van industrie waarin Zeeland sterk is, onderstreept De Haas. Stoere scheepvaart Wie een kijkje wil nemen in de havens, ken nis wil maken met de stoere scheepvaart, heeft nu de kans. Deuren van havenbe drijven die normaal zijn gesloten, zwaaien Kom kijken ZPPC vertegenwoordigt ruim honderd bedrijven. Dat aantal is stijgende, aldus Yvonne de Wolf. Bedrijven zien het belang van gezamenlijke promotie en onderlinge contacten via netwerkborrels, bedrijfsbezoeken en themabijeenkomsten. Samen sterk, concludeert De Wolf. "Via ZPPC is Zeeland vertegenwoordigd in binnen- en buitenland. Onze havens worden gepromoot." Ze wijst op de nauwe samenwerking met Technocentrum Zeeland om opleiding en werk in de techniek te bevorderen. "Bedrijven hebben goed opgeleid personeel nodig. En werken in de havens is nooit saai." Zeeland Seaports, valt Henk de Haas in, heeft een aantal plussen boven andere havens in West-Europa. Prima verbindingen naar het achterland via water, weg en spoor. Geen files, goede bereikbaarheid voor zeeschepen door de ligging aan diep water. Nog een pluspunt: Zeeuwen zijn harde werkers en die instelling tikt in de havens flink aan. De Haas spreekt uit ervaring: "Delegaties op werkbezoek in Zeeland raken onder de indruk wat wij hier presteren. Want tussen Rotterdam en Antwerpen ligt een buitengewoon interessant havengebied. Ik zou zeggen: kom maar kijken." Vlissliifeit Eens in de twee jaar krijgt een breed publiek de mogelijkheid een kijkje te nemen in het binnenste van de Zeeuwse havens en de havenbedrijven. Zo'n kans laatje dus niet glippen. Geen wonder dat vele duizenden de Open Havendag in Vlissingen-Oost bezoeken. De avontuurlijke dynamiek van havens en scheepvaart spreekt tot de verbeelding. Beleef het zelf op zaterdag 24 mei. De poort staat wijd open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50