Veel meer problemen met innen zorgpremie Onthaasten op Curasao ié Het is voor dit land een uitdaging om gezond over seks te leren praten IN HET NIEUWS 3 C U RA A-*Ö: 1 Ida Fauziah van de Nationale Be wustwording Partij, PKB, wil dat de wetgeving wordt verscherpt zo dat kinderverkrachters voor de rest van hun leven in de gevange nis gaan. Therapeuten geloven niet dat al leen strengere straffen een einde maken aan het seksueel misbruik van kinderen. „Er hangt een enorm taboe rond seks in Indone sië", stelt de enige Indonesische sekspsychologe Zoya Amirin. Veel mannen zijn gefrustreerd omdat ze gedreven door hun cul tuur en religie (seks is slechts be stemd voor voortplanting) hun vrouwen ieder genot in bed ont zeggen. Seks is een manier om de vrouw te onderdrukken, maar in tussen heeft de man wel zijn fan tasieën. Daarom vergrijpt hij zich aan kinderen. Volgens Zoya komen de meeste verkrachtingen van minderjari gen binnen de familie voor. Ze vertelt over de zaak van een n-ja- rig meisje dat de geslachtsziekte gonorroe via haar vader had opge lopen. Zoya en haar vriendin, de tv-anchor Chantal Delia Concetta, haalden twee jaar geleden bijna al le Indonesische voorpagina's met hun filmpje In bed met Zoya waar in de vrouwen gekleed in lingerie het bezoek van mannen aan pros tituees bespreekbaar probeerden te maken. „Het is voor dit land een uitda ging om gezond over seks te leren praten in plaats van het af te doen als iets vulgairs", luidt het advies van de sekspsychologe. Ze pleit voor seksuele voorlichting op scholen, ook om de kinderen op de hoogte te brengen van de geva ren die ze lopen. In het conserva tieve Indonesië zijn het de ouders die seksuele voorlichting verbie den omdat ze vrezen dat hun kin deren de lessen als een vrijbrief beschouwen om seks met Jan en alleman te hebben. Onderzoekers als Andi Yetriyani van de Nationale Commissie te gen Geweld pleiten voor een data bank van pedofielen. Naast de verkrachtingszaak op de Internationale School kwam ook naar buiten dat hier tien jaar lang een Amerikaanse onderwijzer les had gegeven die in eigen land we gens kindermisbruik werd ge zocht. In Indonesië begint langzaam de omvang van de seksuele mishan deling van kinderen door te drin gen. Met de vraag waar kinderen nog wel veilig zijn als zelfs op de meest elitaire school, die bekend stond als vesting om terroristen buiten te houden, kinderverkrach ters vrij konden opereren. Dat is meer dan een verdubbeling ten opzichte van begin 2013. Dat melden de vier grote zorgverzeke raars desgevraagd. Achmea Zilve ren Kruis, de grootste zorgverze keraar van Nederland, zegt dat 386.000 klanten een afbetalingsre geling hebben tegenover 120.000 in 2012. Bij VGZ is het aantal toe genomen van 50.0000 naar 135.000; bij CZ van 69.000 naar 133.000 en bij Menzis van. 100.000 naar bijna 200.000 Het gros van de afbetalingsrege ling betreft het wettelijk eigen ri sico van 350 euro (2013) of 360 eu ro (2014). Veel mensen blijken niet in staat die kosten, bijvoor beeld na een ziekenhuisopname, ineens te voldoen. „Wij zien ook klanten die niet door zo'n hoge re kening overvallen willen worden en uit voorzorg om een betalings regeling vragen", zegt de woord voerster van verzekeraar CZ. VGZ noemt de economische crisis als oorzaak van de sterk toegenomen betalingsregelingen. Menzis ziet elk jaar in mei en juni een piek in afbetalingsverzoeken. „Dan krij gen wij de nota's van de zieken huizen en versturen wij de reke ning voor het eigen risico naar on ze klanten", zegt de woordvoer der. Niet iedereen is in staat de over eengekomen afbetalingsregeling na te komen. Volgens Achmea be landt 10 tot 15 procent als wanbe taler bij het Zorginstituut. Daar komen mensen terecht die ten minste zes maanden achterstand hebben met betaling van de pre mie. Het aantal wanbetalers be droeg in februari 320.000. Volgens Achmea eindigt 10 tot 15 procent van de klanten met een afbetalings regeling als wanbetaler. Ga naar Kras.nl/curacao of bel 0900-9697isccm WOENSDAG 14 MEI 2014 heeft vrij spel in Indonesië I Kinderen op een kleuterschool in Jakarta. De praktijk wijst uit dat zij amper worden beschermd tegen kwaadwillen den. foto Wilma van der Maten Zoya Amirin, sekspsychologe door Chris van Alem LEIDEN - Ruim 800.000 mensen hebben met hun zorgverzekeraar een betalingsregeling getroffen om dat ze hun eigen risico of zorgpre mie niet konden betalen. Bij Kras zijn uiteraard de vliegreis, het hotel, de transfers én de reisleiding inbegrepen! Flamingo Park Diving*** 9-/23-daagse zonvakantie St. Marie Kleinschalig eco-resort in het westen Zwembad, jacuzzi en gratis wifi Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/25330 Chogogo Resort**** 9-/23-daagse zonvakantie Jan Thiel Baai Geliefd en populair resort nabij het strand Zwembad, restaurant en twee hottubs Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/25302 Kunuku Aqua Resort**** 9-/23-daagse zonvakantie Kashutuin Comfortabele appartementen Geschikt voor families en gezelschappen Klantbeoordeling 8,7 Zie: Kras.nl/25792 9 dagen v.a. 9 dagen v.a. 9 dagen v.a. Prijzéaper persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3