Ik leef enorm met ze mee EXAMENS 35 Late start door tekort examens Vmbo en mavo begonnen dinsdag met de examens. Victor en Isabelle deden examen in beeldende vakken. LAKS: Honderd klachten per minuut #examenzld brieven MTB-parcours Kinderpardon Leger Sluiting Kerk MIDDELBURG - Voor docente Hiel- ke Haers van SSG Nehalennia was het mavo-examen beeldende vak ken bijna net zo spannend als voor haar leerlingen. „Ik leef enorm met ze mee. Je weet van te voren natuurlijk niet welke onder delen bevraagd worden. Dat is spannend. En je hoopt natuurlijk dat het examen niet te moeilijk voor ze is." Tijdens het surveilleren nam Haers het examen al vluchtig door. Ze kon, net als haar leerlin gen, opgelucht ademhalen. „De toets was goed te doen. Er zaten meerdere onderwerpen in die de jongeren aanspreken. Dat is be langrijk, want als de vragen niet aansluiten bij hun belevingswe reld, dan geven ze de moed snel ler op. Het examen begon heel leuk, met vragen over voetbal. Daarnaast ging het over afbeeldin gen van Beatrix en Maxima en een foto van Georgina Verbaan en Waldemar Torenstra." Eén van de laatste vragen uit het examen was volgens Haers een lastige. Daarin werd gevraagd naar de voordelen van een collec tie juwelen van de koninklijke fa milie, waarbij steeds andere com binaties mogelijk zijn. „Die vraag kon je op meerdere manieren op vatten." MIDDELBURG - Dertien mavo-leer lingen van Stedelijke Scholenge meenschap Nehalennia in Middel burg bogen zich dinsdag over fo to's van het Paleis op de Dam, prinses Beatrix, koningin Maxima en Georgina Verbaan. De examen kandidaten moesten 38 vragen be antwoorden rondom het thema 'roem'. „Ik vond het examen veel minder moeilijk dan ik had gedacht", zegt Isabelle de Klerk (16) uit Oost-Souburg opgelucht. Ze had maar iets meer dan een uur nodig voor de toets. Ze was best zenuw achtig, want het was haar eerste examen. „Ik was mezelf van te vo ren helemaal gek aan het maken met supermoeilijke begrippen over beeldaspecten die we moes ten leren." Die begrippen waren volgens Isa belle niet nodig om de vragen goed te kunnen beantwoorden. Het examen draaide vooral om in zicht en toepassen. „We moesten bijvoorbeeld opschrijven hoe je aan een afbeelding van Vrouwe Amsterdam kon zien dat Neder land veel handel dreef met de we reld. Het antwoord was volgens mij dat je veel dieren uit andere landen zag, zoals een kameel. Zulk soort vragen kwamen veel voor in het examen. Je moest tel kens kenmerken van de vormge ving opnoemen." Victor Studulski (15) uit Middel burg vond het examen ook goed te doen. „Je kon er niet echt voor leren en het toepassen ging me wel goed af. Er was bijvoorbeeld een vraag over een afbeelding van een gevecht tussen Herakles en een leeuw. Je moest met kenmer ken uitleggen waarom je dacht dat Herakles ging winnen. Dat vond ik niet moeilijk." Het theorie-examen is het saaie gedeelte van het vak. De leerlin gen hebben al een praktijkop dracht gedaan over roem, dat ook voor de helft meetelt voor het eindcijfer. „Ik had een gouden hart gemaakt met envelopjes er aan. Daarin zitten complimentjes, die je open kunt maken als je ver drietig bent" Victor: „Ik heb onbe kende roem uitgebeeld: helden die niemand persoonlijk kent. Ik heb gipsen hoofden gemaakt van goden en mythische figuren en hun ogen geblindeerd." Victor heeft voor dit vak extra zijn best gedaan, want hij wil na de mavo zijn havo-diploma halen. Daarna hoopt hij toegelaten te worden bij de kunstacademie. „Ik wil graag fotografie, mediavorm- geving en tekenen combineren. Als je bijvoorbeeld een abstract beeld maakt van een gezicht, dan kan je mensen laten nadenken over hoe een gezicht in elkaar zit. Dat vind ik interessant. Ik zou met mijn werk mensen graag aan het denken willen zetten." MIDDELBURG - Vijf leerlingen van een Zeeuwse school begonnen dinsdag een half uur te laat aan hun examen, omdat er te weinig opgavenbladen waren. Eén van de scholieren klaagde daarover bij het LAKS. Om welke school het gaat, wil een woordvoerder van LAKS niet zeggen. „Het is opge lost. De scholieren kregen een half uur extra tijd." @MathijsOggel De afgelopen weken scheikunde goed voorbereid, nu nog even al les doorlezen en laat dat examen dan maar komen! #examenzld @Bramjoz Blij dat ik 18 ben en straks met de auto naar m'n examen Scheikun de kan door die regen! #examenzld @EllenCoach Ik stuur nog even wat positieve energie naar de examenkandida ten scheikunde. #examenzld @trompethans De sommetjes waren easy, maar voor de rest...? Een N-term van 5,0 lijkt me niet meer dan redelijk #examens #examenzld #scheikunde @trompethans Duidelijk een overmaat aan pitti ge opgaven gebruikt bij #scheikunde. Zelfs met alle kataly sators ter wereld niet binnen de tijd te maken. Twitter mee met #examenzld! Postbus 91 0118-434005 En weer een dappere poging in de richting van de overheid om een unieke MTB-route aan te leggen. Zelf ook pogingen ondernomen de overheid ervan te overtuigen dat een MTB-route een meerwaar de is. In het Zeeuws jaar van de fiets tevergeefs per mail en telefo nisch geprobeerd de provincie te overtuigen. Ook de sportraad van de gemeente Vlissingen verwijst je met gemak door. We kunnen hier in Zeeland een van de mooi ste routes van Nederland aanleg gen. Met een singletrack neemt dit een pad van maximaal 1 meter breed in beslag. Aanleggen en onderhoud? Ge noeg vrijwilligers zijn er te vin den. Wel constateren dat er in Zeeland weinig gesport wordt, en geen actie ondernemen om voor zieningen te treffen? Onbegrijpe lijk. Het kinderpardon wordt vreemd gehanteerd door onderscheid te maken tussen kinderen onder rijkstoezicht of gemeentetoezicht (ook overheid!). Men spreekt nog al eens over tolerantie en mens vriendelijkheid, maar hier wordt de menselijkheid met voeten ge treden. Ondanks de bezwaren van de burgemeesters, die het hart wel op de goede plaats heb ben, blijft de staatssecretaris star. Samsom spreekt over 'discretio- naire, bevoegdheden. Wat bedoelt hij daarmee? Discreet optreden met goede be doelingen kan acceptabel zijn, maar als het gebeurt met de be doeling het volk te misleiden en de kinderen buiten te sturen, is een discretionair optreden niet an ders dan laakbare achterkamertjes politiek. En staatssecretaris Teeven? Blijft hij onvermurwbaar, of heeft hij ook een hart? Het leger doet er weer toe, defen sie krijgt 50 tot 100 miljoen euro extra. Halbe Zijlstra (WD-fractie- voorzitter) liet doorschemeren dat er geld kan gevonden worden door te snijden in uitgaven voor de zorg en de sociale zekerheid! Daarom, maak het leger leger. Kies voor de zorg en de sociale ze kerheid! Als voormalig vicevoorzitter van mij een reactie op de sluiting van de kerk van Lamswaarde. Een noodzakelijke maatregel? Dertien parochies naar 1 per 1 januari, af zonderlijk zouden ze niet levens vatbaar zijn? Op basis van solidari teit elkaar ondersteunen om vita le geloofsgemeenschappen te handhaven? In een zo korte tijd daarna zulke verregaande beslui ten nemen, vraag ik me af of het samenvoegen van parochies des tijds wenselijk, zo niet verstandig is geweest. Begin 2000 start van de voorbereiding van de restaura tie van ons kerkgebouw. Voorwaarde voor de restauratie was de continuïteit van het pasto raat in onze parochie, garantie op voldoende draagkracht in ver band met verkrijgen van subsi dies en fondsenwerving, geregis seerd door het Bisdom Breda. Ondanks zorgvuldig handelen zijn door sluiting onze vrijwilli gers, de afdeling bouwzaken van het bisdom, de subsidieverstrek kers alsmede de gulle gevers niet serieus genomen. Een eenzijdig genomen besluit, waarbij er fundamenteel voorbij is gegaan aan de parochianen. De uitleg is zwak en niet correct, jam mer! WOENSDAG 14 MEI 2014 Makkelijker dan door Cornelleke Blok Isabelle de Klerk uit Oost-Souburg was best zenuwach tig voor haar eerste examen. Victor Studulski uit Middelburg wil later naar de kunst academie. foto Lex de Meester Examenscholieren hebben dinsdag opnieuw massaal geklaagd over de toetsen die zij moesten maken. Na het havo-examen Nederlands en vwo-examen scheikunde kwa men er tijdelijk 'zo'n 100 klachten per minuut binnen', zei een woord voerster van het Landelijke Aktie Komitee Scholieren (LAKS). Het scheikunde-examen was vol gens de klagers van het vwo erg moeilijk. Het LAKS gaat nu een aantal speci fieke vragen uit dat examen onder de loep nemen, omdat die niet zouden kloppen. Het vwo-examen tehatex (teke nen, handvaardigheid en textiele werkvormen) van dinsdagochtend was volgens klagers veel te lang, waardoor zij het moesten afraffe len. Op een school bleek te weinig stoelen te hebben, waardoor exa menklanten hun toets op een kruk je moesten maken. Binnen 1,S dag kwamen bij het LAKS 18.000 klachten binnen. fcuwbfcer Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl Bart Stroo Van Bossestraat 38, Vlissingen Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11Kuitaart Alex Hendriks Roverbergsedijk 14, Lamswaarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35