Bouwput: badeendjes en overleg Liever Vergeten' dan 'Duits' bombardement WALCHEREN 29 Vrouwenpolder grijpt Week van de Amateurkunst aan voor opmaat tot viering van 700-jarig bestaan -Jï_ VROUWENPOLDER - Door de eeu wen heen speelden zich in Vrou wenpolder taferelen af die de ge schiedenis van Walcheren, en soms zelfs van heel oud-Europa, een beslissende wending gaven. Vrijwel niets in het dorp herin nert daar nog aan. Vanaf zaterdag verandert dat even. Voor het toe ristenkerkje bij het voormalig Fort den Haak staan dan, een hele week lang, zes strandhokjes. Daar in worden tien gedenkwaardige momenten verbeeld uit Vrouwen polders rijke historie. Ze zijn ge schilderd door maritiem kunste naar Ronny Moortgat uit Vlaande ren. Dat dient dan als blikvanger voor een omvangrijk programma in het toeristenkerkje dat die week tot Kunsthal is getransformeerd. Daar, en op tal van plekken langs de route tot in het dorpshart, is dan werk te zien van twintig kun stenaars, zowel professionals als amateurs. En er vinden dagelijks concerten, workshops en andere activiteiten plaats. Zaterdag bovendien opent de ge meente Veere er de landelijke Week van de Amateurkunst. Dat alles als opmaat tot de viering van 700 jaar Vrouwenpolder van 23 mei tot op 13 september. Behalve wijd en zijd bekend pel grimsoord - te danken aan een 'miraculeus' schilderijtje van de Heilige Maagd - was Vrouwenpol der in voorbije eeuwen ook mik punt van Europees krijgsgewoel. De Staten van Zeeland lieten er in 1588 dan ook een vesting bouwen, het Fort den Haak, na te zijn ver rast door een Spaanse invasie- vloot die ter nauwer nood kon worden afgeslagen. Fort den Haak was niet alleen be doeld als afweer tegen vijandige invallen van overzee, het contro leerde ook de scheepvaart door Sinds in september 2005 de ge meenteraad besloot toch geen schouwburg op die plaats te bou wen, wacht de bouwput op een bestemming. Heijmans, die de put voor een symbolisch bedrag kocht en daarna repareerde, had ooit het plan er appartementen op te bouwen. Daar is er, mede als gevolg van de crisis op de wo ningmarkt, nooit van gekomen. Er ligt een plan om de put te vul len met zand en als tijdelijk park je in te richten. Maar Heijmans wil, mocht de bouwmarkt weer aantrekken, zonder veel omhaal weer over de bouwplek kunnen beschikken, liet wethouder Saskia Szarafinski maandag weten tij dens de raadsvergadering. Mor gen praat ze verder met Heij mans. Bewoners van de binnenstad zijn vorige week een actie op Face- book begonnen. Daarin roepen zij op ideeën te bedenken voor de put. Door het uitzetten van bad eendjes trekt de actie de aan dacht. Patrick Lammers, van de ge lijknamige cafetaria's op het Ban- ckertplein en in winkelcentrum Veersche Poort, speelde er afgelo pen weekend op in. Bij elke bestel ling kregen klanten een eendje mee. Lammers heeft grote sympa- het Veerse Gat, in die tijd de toe gangsweg tot belangrijke handels steden. De enige zichtbare herin nering aan het fort is nu nog een informatiebord. In 1809, toen de Fransen er huisden, viel het fort ten prooi aan de Engelsen. Al snel restte niet veel meer dan een kale, moerassige vlakte, tegenwoordig een natuurgebiedje. De Engelsen moeten Vrouwenpol der hebben aangezien voor een waar lustoord: 'het geheele bloeiende eiland aan onze voet, met zijn bosschages en zijn prach tige lusthoven en zijn bloemtui nen, en zijn akkers, en zijn weilan den'. Althans zo formuleerde Ja cob van Lennepeertien jaar later in het Dagboek van zijn voetreis door Nederland. De Engelsen wa ren toen al lang en breed weer ver trokken. Want op dat idyllisch ei land schuilde een noodlottig kwaad: de mug, die hen als snel de Zeeuwse koorts bezorgde. Eén van Ronny Moortgats historie stukken zoomt in op die Engelse invasie. Hij vervaardigde de tien werken in opdracht van camping Oranjezon. Na afloop van de ten toonstelling krijgen zijn historie stukken een permanente plek in de tien slaaphuisjes van de cam ping op het strand. Dit is het eerste van een serie van we kelijkse artikelen in de PZC, gewijd aan 700 jaar Vrouwenpolder. Over wat er precies op die fatale dag gebeurd is, lopen de menin gen nog altijd uiteen. Lange tijd sprak men van een Duits terreur- bombardement. Bij de herdenking in 2010 ver scheen het lijvige boek Het Verge ten Bombardement, samengesteld door historicus Peter Sijnke. De conclusie was dat vooral Duits ar tillerievuur, gericht op de op Wal cheren aanwezige Franse militai ren, de catastrofe had veroor zaakt; een tactische beschieting, geen terreurbombardement. De stad was bovendien grotendeels verlaten waardoor veel beginnen de brandjes niet werden geblust. Die groeiden aan tot een inferno. Middelburger Ton Goossens bracht anderhalf jaar geleden het boek Gestold Verleden uit. Hij stel de dat vooral Franse granaten op de stad waren neergedaald. Wethouder Johan Aalberts wil zich niet branden aan de kwestie. De gemeente spreekt noch van een Duitse noch van een Franse beschieting. Volgens Aalberts was de gemeente de laatste tijd toch al terughoudend met de toevoeging 'Duits'. „We spreken liever van het vergeten bombardement." De gemeente is niet van plan om de tekst op het bordje van het mo nument op de Nieuwe Burg te ver anderen. Daarop wordt gerept van een 'Duits bombardement'. Dat geldt ook voor de brokstuk ken van de gevel yan de Provincia le Bibliotheek die op de grenzen van de stadsbrand in het plaveisel zijn gelegd. Goossens had in een gesprek met Aalberts om wijzi ging van de tekst op de bordjes ge vraagd. Maar daar voelt de wet houder weinig voor: „Die kunst werken zijn gemaakt met de toen geldende inzichten. Dat gaan we niet veranderen. Bovendien was er maar één agressor in de oorlog, namelijk Duitsland. Franse of Duitse granaten? Ik weet het niet, maar één ding staat vast. Zonder de Duitse inval was er nooit een stadsbrand geweest." Historicus Sijnke heeft er begrip voor dat de gemeente zich neu traal opstelt. „Meer Franse dan Duitse granaten? Het is een heillo ze discussie. Ik begrijp dat de ge meente zich daar niet in mengt. Maar het zijn de Duitsers die met schieten zijn begonnen." Donderdag gaat Andere Tijden (Ned. 2 21.30 uur) over 'Middel burg tussen twee vuren'. Zonder de Duitse inval was er nooit een stadsbrand geweest thie voor de actie. „Niet om tegen de gemeente in te gaan. Ik vind het een mooi burgerinitiatief om eindelijk te komen tot een goede invulling van de put. Met deze lu dieke actie vestig je er de aan dacht op." Op de Facebookpagina staan inmiddels tal van reacties en foto's. De site is inmiddels meer dan 2000 keer 'geliked'. Bibliotheek verkoopt afgeschreven spullen De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg verkoopt vrijdag en zaterdag afgeschreven mate rialen. Behalve boeken zijn dat ditmaal veel cd's en bladmu ziek. Boeken zijn te koop vanaf één euro per stuk, cd's vanaf 2,50 euro. De verkoop is vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en zater dag van 10.00 tot 16.00 uur. Kleindierenmiddag bij de Klepperhoeve Kinderboerderij de Klepper hoeve heeft vanmiddag een kleindierenmiddag. Kinderen kunnen er van 13.30 tot 16.30 uur hun konijn, cavia, muis of ander klein huisdier laten keu ren of op de foto met hun lieve lingsdier. Er zijn spelletjes en voerzakjes. Entree en keuring zijn gratis, maar voor sommige activiteiten wordt een kleine vergoeding gevraagd. Bijeenkomst over veranderingen zorg Stichting Werkgroep Gehandi capten Walcheren houdt mor genavond samen met Klaver blad Zeeland en AVI een bij eenkomst over veranderingen langdurige zorg, WMO, dagbe steding en PGB. De bijeen komst vindt plaats vanaf 19.00 uur in Ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg. Cursus opvoeding peuters en pubers GGD Zeeland start binnenkort in Vlissingen twee opvoedcur- sussen. De ene cursus gaat over het *be- ter omgaan met pubers' en de ander over 'peuter in zicht'. De peutercursus duurt vier avon den, de puberscursus zes. De cursussen zijn gratis. Aanmelden kan via secreta- riaat-jgz-walcheren@ggdzeela nd.nl q4 WOENSDAG 14 MEI 2014 i Kunsthal naast Fort den Haak belicht historie door Henk Postma I De Vlaamse schilder Ronny Moortgat (63). MIDDELBURG - Terwijl de badeend jespopulatie in de bouwput met de dag toeneemt, overlegt de gemeen te Middelburg morgen met bouw onderneming Heijmans over de put aan de Zuidsingel. BEVEILIGING INBRAAKBEVEILIGING CAMERABEWAKING BRANDBEVEILIGING MELDKAMER PAC TOEGANGSCONTROLE ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service end BORG Ê+vW&ngsbtiriff «end Branddet»ctieb9drijf LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl door Theo Giele Het fort daagde me uit Er is niets meer van over dan wat opgehoogd gras Schilder Ronny Moortgat MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg spreekt niet langer van een 'Duits bombardement' in rela tie tot de verwoesting van een groot deel van de binnenstad op 17 mei 1940. Johan Aalberts, wethouder www.facebook.com/Buitenbad- Middelburg De Middelburgse wethou der Saskia Szarafinski praat donderdag met bouwer Heijmans over de bouwput. MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29