BUITEN 17 Cultureel Erfgoed Stichting Zeeland Regelmatig worden bij opgravingen op Walcheren 16e en 17e eeuwse majoli- categels of resten daarvan gevonden. Eén type tegel valt vaak direct op; kleurrij ke, handgeschilderde tegels met afbeeldin gen van dieren of personen binnen een cir kel- of kwadraat vorm. Ze worden over het algemeen toegeschreven als zijnde vervaar digd in Middelburg. Achter deze tegels gaat dan ook een mooi Walchers verhaal schuil; het verhaal van een van oorsprong Italiaan se familie, die in de 16e eeuw de tegelbakke rij op Walcheren tot bloei bracht. Trek naar Antwerpen De stamvader van deze familie was de van origine uit Italië afkomstige majolica- en te gelbakker Guido di Savino. Als jongeling was hij in het begin van de 16e eeuw naar Antwerpen getrokken, een welvarende ha venstad en middelpunt van wetenschap en cultuur. Antwerpen had een grote aantrek kingskracht op mensen van buiten, waaron der ook Guido. Hij veranderde zijn achter naam in het Vlaamser klinkende Andries en al spoedig ontwikkelde zijn werkplaats zich tot een gevestigd bedrijf. Tegelbakkerij in Middelburg Een aantal van Guido's kinderen waren in zijn bedrijf werkzaam. Uit politieke en godsdienstige overwegingen vertrokken en kele van zijn zonen vanaf het midden van de 16e eeuw naar elders. Zo zette zoon Joris Andries in 1564 een bedrijf op in Middel burg. In zijn atelier had Joris Andries ver scheidene plaatselijke leerlingen in dienst, die van hem de kunst van het tegelbakken leerden. Zijn vertrek naar Engeland in 1567 had dan ook geen invloed op de tegelpro ductie van sierwandtegels in Middelburg. Nieuwe toepassing De opkomende burgerij in de Noordelijke Nederlanden ging de majolicategels niet, zoals in Italië, als vloertegel gebruiken. Van wege de hoge slijtage werd dit als te kost baar beschouwd. Het gebruik als sierwand- tegel genoot de voorkeur. De geglazuurde tegels bleken namelijk uitstekend te funge ren als vochtwerende afwerking in kelders. Maar ook als tochtwerende plintafdichting bij vloeren en als warmteregelaar in schou wen. Bovendien droegen de wandtegels bij tot een hoge mate van hygiëne. Figuratieve decors Op de wandtegels werden vooral figuratie ve decors afgebeeld, zoals personen en die ren. Deze afbeeldingen komen we ook te gen op de Middelburgse tegels. Een aan zienlijk deel ervan heeft betrekking op de jacht (vos, hert, konijn, jachthond). Daar naast worden ook siertegels met insecten (libelle) en uitheemse soorten (dromeda ris, lama) aangetroffen. Vooral op Walcheren treffen we deze kleur rijke kwadraattegels nog regelmatig aan. Maar hoewel hardgebakken, hebben ze niet het eeuwige leven. Onbeschadigde tegels, gevonden dan wel verwijderd, worden vaak hergebruikt of doorverkocht. Maar de beschadigde exemplaren belanden meestal op de stort. Enigszins begrijpelijk, hoewel zelfs in beschadigde vorm deze tegels nog interessante informatie over de omgeving kunnen opleveren. Marinus van Dintel Adviseur cultuurhistorie en monumenten bij deSCEZ dorpskernen, tussen houtstapels en snoeiafval, in muizenholen, muurspleten en vochtige kelders, springen ze richting poelen en plassen om verscholen in het groen uitbundig van zich te laten horen. Schenk grinnikt: „Je kunt ze nu langs de hele route volgen. Ze proberen om het hardst de vrouwtjes te verleiden." En ook anderen komen op het 'kekkeren' af: vrijwilligers telden eind april op een uitzonderlijk warme avond wel 1600 van die verlangen de vrijgezellen, in een gebied dat qua omvang steeds groter wordt. De toename van boomkikkers in de polders zet door. Tegen de zuchtende dorpsbewo ners die in deze voorjaarsmaan den gebukt gaan onder alle gelui den, zegt Schenk wel eens gek scherend: „Als jullie echt niet meer kunnen slapen van de her rie, hebben wij ons werk heel goed gedaan." Boomkikkerexcursie WOENSDAG 14 MEI 2014 Wie vervallen of vergeten waardevol erfgoed te genkomt doet er goed aan dit door te geven aan het Meldpunt Erfgoed Zeeland (MEZ), www.Meldpunterfgoedzeeland.nl Deze excursie is een gezamenlijke activiteit van: Stichting Het Zeeuwse Landschap Stichting Landschapsbeheer Zeeland Boomkikkerfonds Wanneer vrijdag 16 mei 2014 Waar: Retranchement Onder leiding van: Fred Schenk Tijd: 22.00 uur- 24.00 uur Na aanmelding wordt de plaats van samenkomst doorgegeven. Deelnemen is gratis, aanmelden verplicht. Aanbevolen: stevige schoenen en een zaklamp. Informatie Sr aanmelden: http://www.landschapsbeheerzeeland.nl/contact/f0rmulier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17