Kleurrijke majolicategels uit Middelburg f 16 BUITEN m l' zeeland Bedreigd erfgoed Eé ke ge ke alj di da he se rij D g« w A ve a ki d< Retranchement is het bolwerk van de boomkikker. En dat is bijzonder. Want deze kleine, luidruchtige, felgroene amfibie met vochtige zuignapjes aan vingers en tenen, plakt al decennia hoog op de Rode Lijst van beschermde diersoorten. Als indicator voor de kwaliteit van leefgebieden is hij een symbool voor het herstel ervan. Er gloort dus hoop, wanneer je het 'kekkerende' roepen al van verre hoort: langs wallen en oevers verkondigt de Hyla arborea het voorjaar. Achter de internatio nale zeedijk, tus sen Cadzand-Bad, Het Zwin en Ret ranchement, ligt de Willem Leopold- polder. Ooit groei de op dit voormalige akkerland tarwe, vlas en suikerbieten, maar sinds de laatste eeuwwisseling heeft de 45 hectare een andere be stemming en is er een weelderig natuurontwikkelingsgebied ont staan: golvende groene weiden met kamille en viooltjes, water partijen en drinkputten, kleine duindoorn-, meidoorn- en rozen struiken, wuivende wilgen en jon ge populieren. De grazende koeien voorkomen dat de begroei ing in het coulisselandschap ver ruigt. „Natuur kun je op een historisch verantwoorde wijze maken", zegt Fred Schenk (55). „Kijk maar; niet alles is afgevlakt. De hoogtever schillen duiden op kreken die hier vroeger liepen, en misschien worden die nog wel eens op nieuw aangelegd." Oorspronkelijk afkomstig uit Den Haag, wat tijdens zijn enthousias te rondleiding goed te horen is, kwam hij indertijd als fervent vo gelaar meteen na de middelbare school bij Staatsbosbeheer als vo gelwachter op een van de eilan den van de Grevelingen terecht: „Ik mocht ervoor zorgen dat het rondom de grote sterns rustig bleef, zodat ze konden broeden. Dus het publiek op afstand hou den. Verder het gedrag van de vo gels observeren en de aantallen noteren." Zo rolde hij het terrein- beheerwerk in: „Ik heb hier nog met een trekker over het land ge reden." Als districtshoofd Zuid van Stich ting Het Zeeuwse Landschap met Zeeuws-Vlaanderen in zijn porte feuille, is hij verantwoordelijk voor het beheer van flora en fau na. Hij bespreekt de begrazing op de 20 hectare bloemdijken en ove rige terreinen met veehouders en schaapherder; houdt toezicht, geeft voorlichting en is gastheer van het hele gebied. Wandelaars vinden het prettig als ze hem te genkomen; hij vertelt aansteke lijk, laat veel zien, legt vriendelijk uit. Maar zijn buitenwerk, zegt hij, is wel afgenomen de laatste ja ren: „Er is veel overleg rondom de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) en de herinrichting van de gebieden met initiatiefnemers, waterschappen en gemeenten. Ook omtrent vergunningen en za ken rondom de jacht." Zijn specialisme, de boomkikker, noemt hij een wat uit de hand ge lopen hobby. Het diertje - amper vijf centimeter - komt in een groot deel van Europa voor, en ook op een aantal niet met elkaar in verbinding staande locaties in Nederland. „Zoals hier", zegt Schenk. „Hij zit tussen het gebla derte; vooral de zonnige kant van braambosjes vindt hij prettig. En voor de voortplanting wil hij niet te diepe poelen die snel opwar men, met een makkelijk begaanba re oever- en watervegetatie." De insectenetende boomkikker heeft veel vijanden: vogels, zoog dieren en menselijke activiteiten. Eind vorige eeuw bleek hij een van de sterkst bedreigde amfibie ën. En sindsdien prijkt hij hoog op de Rode Lijst: „Hij stelt hoge ei sen aan zijn omgeving", vertelt Schenk. „Maar wat voor hem aan trekkelijk is, zal eveneens ge schikt zijn voor salamanders, vlin- ders en libellen. En dus ook voor vogels en zoogdieren. Zo staat de boomkikker symbool voor het grootschalig herstel van moeras landschappen." Als onderdeel van de EHS is tus sen Cadzand-Bad, Aardenburg en Retranchement een groene ver bindingszone aangelegd om de drie geïsoleerde kleine kikkerpo pulaties met elkaar te laten kennis maken. En ze hebben er zin in: na het overwinteren in de oude W Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. Tegeltableau met afbeeldingen van diverse soorten dieren, circa 1600 Kwadraattegel met afbeelding van een vrouw, circa 1600 De afbeeldingen komen uit de volgende publicatie: Althollandische Fliesen, Volume 1. Auteurs: Eelco M. Vis, Commer de Geus. Vertaling: Heinrich Wichmann. Uitgever: Hiersemann, Leipzig 1926. Ti 01 Hoor, het roept in het struweel door Jacoline Vlaander Het Wereld Natuur Fonds en ARK Natuurontwikkeling laten met de serie Zeeland, wilder dan je denkt zien dat Nederland een unieke delta heeft. De reeks artikelen neemt u mee op een reis langs veertien bijzondere en spannende diersoorten. Het gaat steeds beter met de natuurlijke rijkdom van ons land. Allerlei diersoorten komen terug, ook in Zeeland. Het Wereld Natuur Fonds en ARK zetten zich in voor een natuurlijke, klimaatbestendige en economisch vitale delta. De Nederlandse delta kan een voorbeeld zijn voor delta's wereldwijd wat betreft de problematiek rondom veiligheid en natuurlijk herstel. De Boomkikker is amper vijf centimeter groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16