Met kraaien ving men kraaien 14 BUITEN Bij 's Heer Hendrikskinderen, aan de Nieuwe Rijksweg tussen Goes en Middelburg, ligt het schilderachtige plaatsje Terlucht. Bij het afdraaien van de weg ben je direct in de natuur: een overvloed aan bloeiend groen komt je tegemoet. Een idyllisch bospad vormt de straat Terlucht, waar de huizen aan liggen. De aanblik van de Terluchtse Weel maakt het plaatje compleet. Het herkenningspunt van het gehucht zijn de grote letters 'Terlucht' in de tuin van Henk en Anja van Brakel. De letters liggen er inmiddels al meer dan 20 jaar, zij het van verschillend materiaal vertelt Anja: "Mijn ouders hebben hier eerst gewoond. Mijn va der is de bekende Marien Fraanje, die het gelijknamige aannemersbedrijf heeft opgericht. Toen ze hier gingen wonen vond mijn vader het leuk om de letters in het dijkje te maken. Eerst had hij het gemaakt van Afrikaantjes, mooi, maar erg bewerkelijk. Later van piepschuim, ook nogal een gedoe. Mijn man heeft ze nu gemaakt van trespa, dat blijft veel langer goed." Bijna iedereen vallen de letters heel erg op: "Ik denk dat de meeste men sen weten dat het hier Ter lucht heet, dankzij de let ters." Toen de ouders van Anja ouder werden en ze hulp nodig hadden, vroeg de va- der van Anja of het gezin niet op Terlucht wilde komen wonen. Henk en Anja besloten hun huis in 's Heer Hendrikskinderen te verkopen en samen met zoon en dochter in het ouderlijk huis te gaan wonen. Voor de oude Fraanjes werd een ruim en comfortabel appartement gerealiseerd in de schuur. Inmiddels woont het gezin alweer acht jaar op dit idyllische plekje, vertelt Anja: „Mijn ouders zijn helaas vrij snel overleden, maar ik vind het toch fijn dat we er nog 2,5 jaar voor hen konden zijn." Anja bedacht een nieuwe bestemming voor het appartement: een bed&breakfast. „Ik vond het zonde als zo'n mooi appartement leeg bleef staan. Een B&B Het gehucht was echt wat voor mij en ik vind het ontzettend leuk om te doen." De familie Van Brakel woont goed naar de zin in het plekje. „Toen we hier voor het eerst kwamen wo nen viel het ons op dat je zover kon kijken. Nu, ze ven jaar later, herinneren onze gasten ons eraan. In het vorige artikel van deze serie werd het Goese Sas 'een paradijs waar inwoner en gast genieten' genoemd, dat is het hier ook." Inmiddels vertoeven mensen uit alle windstre ken op Terlucht. „Gasten vinden de omgeving en onze tuin prachtig. Ze genieten echt van de ruimte, rust en de privacy." Naar de B&B komen vooral terugkerende gasten, die zowel afkomen op de rijke natuur als op de centrale ligging. Vanaf Terlucht ben je namelijk zo in Middelburg, maar het ligt ook op slechts 4 ki lometer afstand van Goes. „De natuur hier is echt prachtig. Het stikt van de vogels, water hoentjes en eendjes en je ziet de konijntjes over het gras huppelen." Een mooi stukje natuur is de Terluchtse Weel, de grootste weel van Zeeland. Deze is ont staan als gevolg van een dijkdoorbraak tijdens de Eerste Sint-Elisabethvloed in 1404, een hef tig watersnoodramp. Rond het diepe kolkgat werd een nieuwe dijk aangelegd: een verkla ring voor de ronding in de huidige dijk. De weel lag ooit in de oude gemeenten 's-Heer Arendskerke en Wissekerke en kwam pas la ter, toen in 1858 de gemeente Wissekerke werd opgeheven, helemaal in 's-Heer Arends kerke te liggen. Voordat de polder ten noor den van de dijk er lag was het bovendien een haventje met een veerdienst op Wolphaarts- dijk. Niet alleen de gasten genieten van de natuur rondom de Terluchtse Weel, ook de inwoners, al zijn dat er niet zoveel. Er staan zeven hui zen en er wonen zo'n twintig mensen. „Het is een heerlijke plek waar we iedere dag van ge nieten. Ook het contact met de buren is heel goed, de een komt iedere week op de koffie, van de volgende krijgen we vaak sla en bij de ander kopen we eitjes. We lopen de deur niet bij elkaar plat, maar als het nodig is helpen we elkaar." Op vakantie gaat de familie Van Brakel niet: „Dit is onze vakantie, hier hebben we zo'n vrijheid. Als we klaar zijn met al het werk rondom het huis, genieten we er ook echt van." Wanneer ook de gasten van de B&B het naar hun zin hebben, geniet de familie nog eens extra. "Alles is hier fijn, het is gewoon prachtig. Het liefst gaan we hier nooit meer weg." door Matthanja Schipper De Terluchtse Weel is ontstaan als gevolg van een dijkdoorbraak tijdens de Eerste Sint-Elisabethvloed in 1404. foto Lex de Meester I Op deze gravure van een laat-16e eeuwse boerderij in Poortvliet (Tholen) spelen de dieren een belangrijke rol. Duiven worden gehouden als nutsvogels zoals de duiventil laat zien. Ruimte, rust en privacy in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14