De schilder voelt zich in de steek gelaten Exporteur aardappels: vooral méér Europa Werkgeversclubs bewieroken de EU. Maar open grenzen zijn voor de ene ondernemer een zegen en voor de andere een crime. VERDIEPING 11 Volgende week De antwoorden te altijd zeer pro-Europa is wanneer hij in Brussel is, maar zeer kritisch als hij terug is in Nederland." Wie tijdens deze verkiezingscampagne het onversneden ja-geluid wil horen, moet niet bij de politici zijn, maar bij de werkge vers. VNO-NCW en MKB-Nederland star ten vandaag met een campagne op radio en televisie om de zegeningen van de Europe se Unie voor het voetlicht te brengen. Daar wordt het geld verdiend, luidt de boodschap, daar komen de banen vandaan, en daar ligt de toekomst. Voorzitter Ber nard Wientjes van VNO-NCW stoort zich aan de halfslachtige boodschap van de pro-politici en de onderwerpen in de cam pagne. „Het gaat al snel over de nadelen van immi gratie, of de overdracht van macht aan Brussel, terwijl de voordelen voor de econo mie nauwelijks aan bod komen." De naam van de campagne is: wijzijn- voor.eu. Daar is geen woord Spaans bij. Het is dat huisschilder Ruud van der Harst bijna 60 is, anders had hij zijn bedrijf met twee werknemers al lang beëindigd. „Op ieder gewerkt uur leg ik geld toe. Het is water naar zee dra gen. Ik besta nog dankzij mijn vaste klanten, maar ook die zie ik steeds va ker voor de goedkoopste offerte gaan van een buitenlands bedrijf." De Scheveningse schilder heeft het ge had met de openstelling van de gren zen voor werknemers uit bijvoorbeeld Polen. „Je moet in Nederland, om er een beetje uit te komen, tussen 45 en 50 euro per uur exclusief materiaal re kenen. Als ik nu aan de 40 kom, dan mag ik mijn handjes dichtknijpen. Po len werken hier soms voor 14 euro per uur. Ze nemen al hun materiaal mee uit hun veel goedkopere land. Dan ko men ze met een vrachtwagen mensen en spullen en strippen in een paar da gen een compleet huis. Daar valt niet tegenop te concurreren." Van der Harst noemf de open grenzen 'ondoordacht'. „En dan druk ik me di plomatiek uit." De klappen komen hard aan. Hij ziet al jaren collega- bedrijven omvallen. „Het schilders- werk is een instapberoep. Je kan zon der kwalificaties aan de slag. Dat heb ben ze in Duitsland vele malen beter georganiseerd. Daar heb je nog een gil- desysteem. Ik kan daar niet zomaar aan de slag, ondanks al mijn jaren er varing. In Nederland is nu een kaal slag aan de gang." Voor de Scheveninger hoeft Europa 'dan ook niet zo'. „Om te overleven, zie ik collega's hun nieuwe, Poolse per soneel als zzp'er inhuren. Dan kan je mensen bij wijze van spreken voor 3 euro per uur laten werken. Heb je niks meer met een cao te maken. En doet de arbeidsinspectie of het UWV er iets aan? Ik dacht het niet. Die ste ken hun kop in het zand." Hoe meer Europa, hoe liever, zegt Ge rard Backx, directeur van pootaardap- pelenvermeerderaar HZPC in Joure. De uitbreiding van de unie en de openstelling van de grenzen 'hebben ons bedrijf alleen maar goed gedaan", betoogt Backx. HZPC exporteert naar alle Europese landen en produceert pootaardappe- len in Nederland, Frankrijk, Duits land, het Verenigd Koninkrijk en Po len. Sinds de openstelling van de gren zen bleef de export stijgen. „Sinds 2004 is onze export naar Polen met een factor drie gegroeid. Polen, Roe menië en Hongarije zijn belangrijk. Toen die landen tot de unie toetraden, betekende dat voor ons bedrijf dat douanebeperkingen wegvielen. Geen overdreven gedoe met paperassen. Een nieuw ras wordt in één klap voor de hele Europese Unie toegelaten. Voordien moest je voor elk land apart toestemming vragen. Het voordeel wordt natuurlijk nog groter als een land ook is toegetreden tot de muntu nie. Want dan ben je ook van het pro bleem van valutaschommelingen af." De stijgende export van Nederlands pootgoed is ook goed geweest voor de nieuwe EU-landen, zegt Backx. „Was daar eerst nog een voornamelijk tradi tionele akkerbouw met kleine op brengsten, dankzij onze rassen is de opbrengst per hectare soms wel vijf keer gegroeid." Dat Backx zo'n voorvechter is van de EU heeft alles te maken met stabili teit. „In al die nieuwe landen is de sta biliteit toegenomen, zowel politiek als economisch. Dat is goed voor bedrij ven als de onze." De instabiliteit be gint al net buiten de grenzen van de unie. „Kijk naar Rusland en Oekraï ne." Hoewel HZPC buiten Nederland hard groeit, blijft volgens Backx de ba sis nog altijd het eigen land. „Want hier ontwikkelen we de nieuwe ras sen voor de export van morgen." Dit is de voorlaatste aflevering in een serie verhalen waarin we vooruitblik ken op de Europese verkiezingen van 22 mei. In de laatste aflevering komt u zelf aan bod. De afgelopen weken hebben honder den lezers hun vragen over de Euro pese Unie gemaild naar de redactie. Volgende week woensdag volgen de antwoorden op de meest prangende vragen. door Wilko Voordouw I Huisschilder Ruud van der Harst. foto Phil Nijhuis/HH I Gerard Backx van HZPC, aardappel verbete raar. foto Herman Engbers/HH WOENSDAG 14 MEI 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11