'Europa' is te groot, te invloedrijk en kost te veel. Het anti-Europese sentiment klinkt luider dan ooit. Pro-Europese partijen doen hun best om te laten horen dat zij heus ook kritisch zijn over Brussel. 10 VERDIEPING EUROPESE VERKIEZINGEN Wie wil scoren, zegt dit: de sala rissen van dikbe taalde Europese ambtenaren of parlementariërs moeten omlaag. Of: stop met het geldverslindende maande lijkse gesleep van het Europese Parlement van Brussel naar Straatsburg. Ook een top per: onderbetaalde Roemenen en Bulgaren moeten van onze banen afblijven! Brussel is de boeman. Politici die dezer da gen een populaire boodschap willen ver kondigen, richten hun pijlen vooral op de mankementen van de EU. Sinds de eurocri sis is al te veel enthousiasme over Europa verdacht. Van oudsher pro-Europese middenpar tijen, vooral VVD, D66, PvdA en CDA, zit ten tijdens deze verkiezingscampagne in een lastige spagaat. Al te openlijk te koop lopen met warme Europese gevoelens is ris kant. Volgens de Eurobarometer van deze week heeft 40 procent van de Nederlanders ver trouwen in de EU. Van de elf nieuwe Ne derlandse partijen die een poging wagen in het Europees Parlement te komen, zijn er acht uitgesproken 'anti' of op z'n minst sceptisch. En de partij die al jaren het hardst 'nee' roept tegen Europa, de PW, staat in de peilingen op winst. Zelfs de grootste pleitbezorger van Europe se samenwerking, D66, trapt ineens op de rem. „De voorstanders moeten niet al te zeer voor de troepen uitlopen", zei D66-lei- der Alexander Pechtold afgelopen weekein de op televisie. Pechtold bezwoer de kijker om de euro scepsis 'heel serieus' te nemen en de nade len niet weg te moffelen. „D66 is mis schien wel de meest eurokritische partij, terwijl we worden neergezet als eurofiel", zei hij. De voorzichtigheid van D66 is begrijpelijk. De partij gooide bij de gemeenteraadsver kiezingen hoge ogen, maar uit een onder zoek van TNS NIPO blijkt dat een flink deel van de achterban (36 procent) tijdens de Europese verkiezingen van plan is een andere favoriet te kiezen. De uitgesproken pro-Europese houding speelt de partij par ten, meldt het onderzoeksbureau. Niet alleen D66 zit in een kramp. Het CDA, kritisch in de Europese campagne, veegt graag onder het tapijt dat de christen democraten in Brussel ook gewoon vóór de invoering van Europese belastingen heb ben gestemd. En ook het CDA laat graag onbenoemd dat de Europese Volkspartij, waar het CDA toe behoort, streeft naar een federaal Europa. De PvdA maakte recent een verkiezings nummertje van de verlaging van 'exorbi tante' salarissen van EU-ambtenaren. De extraatjes moeten er af en topambtenaren mogen hooguit tienmaal zoveel verdienen als schoonmakers, zei lijsttrekker Paul Tang eind maart. Het leek een welkome boodschap in een tijd dat vrijwel iedereen de broekriem moet aanhalen. Maar een aantal weken eer der stemde zijn partijgenoot in Brussel juist in met een voorstel om de inkomens van de ambtenaren met terugwerkende kracht te verhogen. „Onder die Brusselse ambtenaren zijn ook mensen die koffie zet ten, mensen die het gebouw schoonmaken of bewaken", verdedigde PvdA-Euro- parlementariër Thijs Berman dat besluit. Het legde pijnlijk bloot hoe de partijen worstelen. De politici jongleren met stand punten die in Den Haag een tikje, of soms behoorlijk ver, anders liggen dan die van Mark Rutte is altijd zeer pro-Europa als hij in Brussel is, maar zeer kritisch als hij terug is hun partijgenoten in Brussel. De VVD'ers hebben moeite om de keuze te verdedigen voor Guy Verhofstadt als kan didaat-voorzitter van de Europese Commis sie. De liberale Belg is voorstander van een Europees leger, voor de omstreden invoe ring van Europese obligaties (eurobonds) en wil een federaal Europa, terwijl de koers van de WD in Den Haag veel be hoedzamer is. De partij laveert enerzijds tussen de voor delen van de vrije Europese markt, het on belemmerde ondernemerschap en vrij ver keer van personen en anderzijds de euro scepsis die ook bij de liberale achterban te horen valt. Minister-president Mark Rutte probeert al le ballen in de lucht te houden. Het kwam hem op het verwijt te staan twee gezichten te hebben. De (christendemocratische) Luxemburgse kandidaat-voorzitter Jean- Claude Juncker zei onlangs fijntjes: „Ik heb de indruk dat mijn goede vriend Mark Rut- Pro moet ook een beet j e door Sandra Donker illustratie Mark Reijntjens Jean Claude Juncker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10