bekeerd tot islam' Muzikale erfenis van Michael Jackson is nog lang niet op 8 BUITENLAND BOKO HARAM De jacht is geopend op Boko Haram en Abubakar Shekau, de leider van de sekte. Op de beelden zijn meer dan hon derd gesluierde en devoot bidden de meisjes te zien. Het is niet be kend waar ze zijn. De meisjes wer den bijna een maand geleden ont voerd bij een school in Chibok in het noordoosten van het land. Volgens de Nigeriaanse minister van Binnenlandse Zaken kan er geen sprake van zijn dat de school meisjes worden geruild. „Het is niet aan Bok'o Haram en andere opstandelingen hier de eisen te stellen", aldus de minister. In de video van Boko Haram wor den drie meisjes ondervraagd door hun ontvoerders: twee zeg gen het christelijke geloof te heb ben afgezworen voor de islam. Een derde meisje laat weten dat ze al moslima was. Een van hen zegt - met angst in de ogen - dat ze niet slecht worden behandeld. De ontvoeringszaak heeft wereld wijd de aandacht gevestigd op Bo ko Haram. Tal van landen hebben hulp aangeboden om de meisjes terug te vinden. Okene* ABUJA - Abubakar Shekau, de lei der van de islamitische terreur groep Boko Haram, is niet beschei den. Hij staat in rechtstreeks con tact met Allah, zegt hij. Zijn aan hangers, die hem imam noemen, geloven dat. Anderen vinden hem een psychopaat en een gangster. Het militante, Nigeriaanse Boko Haram werd in 2002 door Moham med Yusuf gesticht. In het Hausa, de lokale taal in Noord-Nigeria, betekent het zoveel als 'Westers onderwijs is zondig'. Sommigen vinden 'Onechtheid is zonde' een betere vertaling. De leden van Bo ko Haram - het is niet bekend hoeveel er zijn - strijden tegen al les wat niet past in hun visie van de islam. De sekte wil de regering omverwerpen en van het land een kalifaat maken, een staat die geleid wordt door een opvolger van de profeet Mohammed. De uitvalsbasis van de militanten is het arme en moeilijk bereikba re noorden van het land. De groep ontstond in Maiduguri, de hoofdstad van de noordelijke deel staat Borno en de plaats waar She kau opgroeide. In die stad zwierf hij met een jointje over straat, tot hij met de prediker Yusuf in con tact kwam en werd gegrepen door diens boodschap. Yusuf kwam in 2009 om, nadat hij door de politie gevangen was genomen. In dat jaar werden hon derden andere sekteleden gedood. Het verhaal ging dat Shekau ook omgekomen zou zijn. Door in 2010 naar voren te treden als lei der van Boko Haram, liet Shekau zien dat dat verhaal misschien meer wensdenken van zijn tegen standers was. De ongeveer 40-jari ge Shekau trouwde met een van de vier vrouwen van de omgeko men Yusuf en adopteerde diens kinderen. Hij wilde daarmee ver moedelijk voorkomen dat Boko Haram uiteen zou vallen. Shekau ziet zelf af van alle luxe en eist ook van zijn volgelingen dat ze hun persoonlijke bezittin gen opgeven. Met het aan de macht komen van de 'gekste van alle commandanten', zoals hij wel wordt genoemd, radicaliseerde de groep. Er werden meer aanslagen gepleegd, ook buiten de uitvalsba sis in het noorden. Volgens schat tingen zijn sinds 2002 door Boko Haram 3500 mensen gedood. Zelf zei Shekau in 2012 in een video boodschap: „Ik geniet ervan dege nen te doden die God me op draagt te doden. Ik geniet er net zo van als van het doden van kip pen en schapen." De terreurgroep al-Qaeda zou niets met deze groep te maken willen hebben, omdat Shekau en zijn aanhangers te wreed zijn. Berucht zijn de aanslagen in los in 2010 (80 doden) en Kano (circa 180 doden). In de strijd tegen al les wat westers en niet-islami- tisch is, moesten ook kerken het ontgelden, zoals in 2012 in onder meer Kaduna en Okene. In 2013 werden ongeveer 50 studenten op de campus van de universiteit in hun slaap gedood. Ook de hoofd stad Abuja is niet veilig. Daar kwa men in april nog zeker 75 mensen Het album met de titel Xscape ligt vanaf vandaag in de winkels. Daar op staat nieuw repertoire van de meester zelf uit de toptijd van zijn carrière. Dat waren de jaren waarin hij klassiekers als Thriller, Bad en Dangerous maakte. L.A. Reid, platenbaas van Epic Re cords, koos uit tientallen demo's van Jackson acht liedjes die door hedendaagse producers als Timba- land, Rodney Jerkins en Stargate in eigentijdse jasjes zijn gestoken. De internationale reacties zijn overwegend positief, al waren de verwachtingen vooraf niet hoog gespannen. Dat had alles te ma ken met een eerder postuum al bum van Michael Jackson, dat in 2010 uitkwam. Daarop stonden matige liedjes uit de nadagen van zijn carrière. Volgens velen, onder wie ook familieleden van de pop ster, zong Jackson niet zelf op dat album. Toch ging het ruim drie miljoen keer over de toonbank. Reid benadrukt dat de stem van The king of pop dit keer wel dege lijk te horen is: „Ik werkte enkel op basis van zangpartijen van songs die Michael minstens twin tig keer had ingezongen. Die toe wijding bewijst dat hij die songs zelf echt goed vond." Jon Pareles, muziekcriticus van The New York Times, zet daar vraagtekens bij. „Jacksons origine le bedoelingen zijn met hem ver dwenen. Wat overblijft, zijn inter pretaties." En dus, zo redeneert Pareles, kun je er beter van afblij ven. Onder fans krijgt die visie veel bijval. „Michael Jackson maakte wel zestig nummers voor een album en koos daaruit acht of Jacksons originele bedoelingen zijn met hem verdwenen negen nummers die hij accepta bel achtte. Het lijkt erop dat ande ren nu in zijn prullenbak wroe ten", zegt Jackson-kenner Mark Wittenberg. De eigentijdse producties van de 'oude' liedjes zijn volgens veel cri tici best te pruimen. „Maar Xscape voegt niets toe aan de nalaten schap van deze legende", oordeelt Ben Hewitt van het Engelse mu ziektijdschrift NME. Michael Cragg van The Guardian daarente- 'Xscape' voegt niets toe aan de nalatenschap van deze legende gen vindt dat een aantal songs op Xscape terecht een tweede kans krijgt, omdat ze de genialiteit van Jackson laten horen. De muzikale erfenis van Michael Jackson is met Xscape nog lang niet leeg. Er ligt in de kluizen van Epic Records materiaal voor zo'n tien albums. Die zouden tussen nu en 2017 moeten verschijnen. „Daarmee is de dode zanger pro ductiever dan tijdens zijn leven", concludeerde de Duitse krant Die Welt afgelopen weekeinde. Dat is goed nieuws voor de nabe staanden van de in 2009 overle den ster. Michael Jackson was in 2013 goed voor een inkomen van 170 miljoen dollar. Geen enkele ar tiest in het hiernamaals komt ook maar in de buurt van dat bedrag. Kaduna ST" Onverschrokken en ABUJA - In een gisteren vrijgegeven video van de Nigeriaanse terreur groep Boko Haram wordt gezegd dat 223 ontvoerde schoolmeisjes zijn bekeerd tot de islam. In de vi deo zegt Boko Haramleider Abuba- kar Shekau dat hij de meisjes al leen vrijlaat in ruil voor de vrijla ting van strijders van zijn radicale groepering. NIGER NIGERIA Golf van Guinee yy Aanvallen VY* Boko Haram Y 250 km infographic DPd bron GN door onze redactie buitenland Abubakar Shekau stelt in een vi deoboodschap voor de ontvoerde meisjes te ruilen voor gevangenzit- tende Boko Haramleden. door Martin Hermens AMSTERDAM - Acht liedjes, alles bij elkaar iets meer dan een half uur muziek. Met de naam van Michael Jackson op de hoes zijn die onge twijfeld goed voor een miljoenen verkoop. The king of pop laat pos tuum weer van zich horen. John Pareles, muziekcriticus Ben Helwitt, muziekcriticus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8