Zonder strafrecht staat slachtoffer in de kou 6 BINNENLAND vijandig van een MISHANDELING Ouders woedend over uitblijven vervolging na mishandeling van minderjarige zoon. nuiöai uöfcfciipXclJS.üX J K BREDA/CHAAM - Wat begint als een fraaie zomerse dag eindigt voor de 13-jarige Maikel uit Breda in een gitzwart drama. Op dins dag 6 augustus vorig jaar wordt hij op de parkeerplaats van het Weidebad in Chaam bewusteloos tegen de grond geslagen door een 16-jarige jongen. Een 24-jarige Til- burger schopt hem vervolgens vier tot vijf keer tegen het hoofd. Deze gezette en stevig gebouwde man stapt in zijn auto en dreigt de moeder van het slachtoffer, die getuige is van de mishandeling, omver te rijden. „Ik hoop voor je dat je goed verzekerd bent, want ik rijd je dood", schreeuwt de man. De politie is inmiddels ter plaat se. Tot stomme verbazing van de omstanders zegt een agent tegen moeder Peggy van Noort dat de belager van haar zoon op grond van een medische verklaring niet wordt aangehouden. De ouders van het slachtoffer zijn woedend. Ze laten Maikel aangif te doen. Daarin verhaalt hij over wat er aan het treffen op de par keerplaats vooraf ging. In het zwembad zou de Tilburger het tweelingzusje van Maikel hebben belaagd en betast. Dat zou meer dere minderjarige meisjes die dag zijn overkomen. De lezing van Maikel wordt beves tigd door een medewerkster van het zwembad. De Tilburger kreeg van exploitant Optisport naar aanleiding van de gebeurtenissen op 6 augustus een zwembad verbod van een jaar op gelegd. Volgens Maikel zou de Til burger al in het zwembad hebben geschermd met de medische ver klaring waarin staat dat hij behan deld is voor een hersentumor en daardoor raar gedrag kan verto nen. „Hij riep dat niemand hem iets kon maken. Ik probeerde mijn zusje te beschermen, maar die man was met vrienden. Op de parkeerplaats begon ie weer. Ik was zo boos dat ik heb geslagen, maar ik was natuurlijk kansloos", zegt Maikel. De jongen moet zich na de mis handeling laten behandelen door een specialist. Hij heeft onder meer een fractuur in het jukbeen en diverse verwondingen aan de kaak. Sinds de mishandeling klaagt Maikel over duizeligheid, hoofdpijn en concentratieproble- Wij zitten elk jaar op de camping in Chaam en de dader volgens onze informatie ook men. Hij wordt nog altijd bege leid door Slachtofferhulp en door enkele leerkrachten van zijn school. Het Openbaar Ministerie in Breda schrijft op 20 februari van dit jaar dat er geen vervolging tegen de Tilburger wordt ingesteld. 'De re den hiervan is dat de verdachte in een bepaalde gezondheidstoe stand verkeert dat strafvervolging niet zinvol wordt geacht', staat in een brief van het OM aan de ouders. Peggy van Noort is diep veront waardigd. „Hoe kan iemand hier mee wegkomen? Wij zitten elk jaar op de camping in Chaam en de dader volgens onze informatie ook. Weliswaar niet op dezelfde camping, maar de kans dat we hem tegen het lijf lopen is groot. Zeker als het zwembadverbod straks verloopt." De ouders van Maikel vinden dat de dader alsnog vervolgd moet worden. Zij hebben daarvoor een procedure gestart bij het gerechts hof in Den Bosch. Ook eisen zij de vervolging van de 16-jarige jongen. Volgens het OM was de betrokken heid van deze verdachte 'te gering' om tot vervolging over te gaan. BREDA - Het Openbaar Ministerie in Breda blijft achter de beslissing staan om de verdachte in deze zaak niet te vervolgen. Volgens woordvoerster Elke Kool is de gezondheidstoestand van de Tilburger doorslaggevend ge weest. „Dat wil niet zeggen dat een me dische verklaring een vrijbrief is om delicten te plegen. De officier van justitie heeft in dit geval ech ter geoordeeld dat het strafrecht niet de oplossing is." Op de vraag wat er dan wel met de dader had moeten gebeuren, gaat het OM niet in. Zeker is dat er door politie en jus titie niet om 'hulp' van buiten is gevraagd. De verdachte zou naar aanleiding van de incidenten niet onder me disch toezicht zijn geplaatst. Des kundigen vinden het opmerkelijk dat de verdachte niet voor de rech ter wordt gebracht. Rechtendocent Suzan van der Aa van de Universtiteit van Tilburg, gespecialiseerd in slachtofferrech ten: „Het slachtoffer staat in de kou. Je voelt je immers pas erkend als het het OM overgaat tot vervol ging. Het slachtoffer heeft meer aan het strafrecht dan aan het ci viele recht, want het OM zorgt in het eerste geval voor de bewijs last. De staat heeft bovendien meer middelen om de schade te verhalen op de dader." Hoogleraar strafrecht Tijs Kooij- mans zegt dat onbekend is hoeveel zaken afketsen op een medische verklaring. „Dat blijft onduidelijk als de rechter niet betrokken is. Het slachtoffer kan bij het hof alsnog vervolging ei sen." Slachtofferhulp zegt in 2013 in 222 gevallen te hebben bemiddeld bij vervolgingsverzoeken. Hoe vaak medische redenen hierbij een rol speelden, kon Slachtofferhulp niet zeggen. Dader met 'medische vrijbrief door Geert Nijland Justitie kan niet zeggen hoe vaak een verdachte om medische redenen niet wordt vervolgd. Voor een zwaar delict moet iemand zich normaal gesproken al tijd voor de rechter verantwoorden. De rechter bepaalt in beginsel of een straf op zijn plaats is. illustratie Eric Elich Peggy van Noort I De 13-jarige Maikel werd op de parkeerplaats voor het Weidebad bewuste loos geslagen en tegen het hoofd getrapt, foto Marcel Otterspeer door Geert Nijland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6