Rock around the bridge voortaan gratis festival Terneuzens danskoppel ziet titel als kroon op zeven jaar hard werken Herstel wegdek zonder hinder 28 ZEEUWS-VLAANDEREN DOVENSCHOOL MARISTEN Project broeder Joris verbetert perspectieven gehandicapten op Solomon Eilanden. |"J „Ondanks alle topartiesten die we in 24 jaar naar Sas van Gent heb ben gehaald, vielen de bezoekers aantallen al drie jaar tegen. Ge middeld vijfhonderd bezoekers vonden we toch echt te weinig. Fi nancieel werd het ook steeds lasti ger, al speelden we gelukkig nog wel altijd quitte", aldus mede-or ganisator Jan Vinke. „De toegangs prijs was laag, maar kennelijk toch voor steeds meer mensen een drempel. We begonnen ook steeds meer publiek uit Sas van Gent te missen. Met deze omme zwaai hopen we ook die mensen weer over de streep te trekken om te komen. Wij willen graag weer een vol veld." De gratis variant luistert niet meer naar de naam Rock around the bridge, maar naar 'Around the bridge'. Vinke: „Na veel discussie gaan we het met dit bredere concept proberen. Het is nu erop of eronder." Op de eerste avond (vrijdag 20 juni) wordt met artiesten als Gui- mar, Rob van Daal, Helemaal Top en Bonnie St. Claire vastgehou den aan het concept van de voor bije jaren: Hollands onder de brug. Een dag later is er meer va riatie. Dr Phil needs help (prettig gestoorde rock), De Mannuh (folk- rock), Bottle of Moonshine (ska) en Red Vultures (rock met leden van De Heideroosjes, Within Temptation en Vals Licht) doen denken aan het oude festival. Con certen van Beet City Jazzband (jazz), Henk Peter (covers), Kra- puul (dialect) en de Sasse harmo nie De Vereenigde Vrienden (met een Night of the Proms-achtig re pertoire) laten zien dat het er voortaan bij de brug anders aan toe zal gaan. MIDDENSLUIS TERNEUZEN HULST - „Kijk", zegt Loes Cornelis, „op mijn verjaardag stonden ze al lemaal voor mijn deur om me te feliciteren. Geweldig he?" Op haar kantoor bij de Paters Ma- risten in Hulst bladeren we door haar digitale fotoalbum van de So lomon Eilanden. Bij haar eerste bezoek in 2009 nam ze een start kapitaaltje van de paters Maristen mee, plus zo'n 5000 euro van al lerlei inzamelacties. Haar tweede bezoek in november 2013 was vooral bedoeld om te zien hoe het de toen opgerichte gehandicapten- school van broeder Joris inmid dels verging. Boordevol verhalen kwam Loes Cornelis, administrateur van de Paters Maristen Nederland, terug in Hulst. Verhalen over de leerlin gen van het Isodoro Care Centre, de leraren, de gezinnen, de kik kers en insecten rond haar sobere tijdelijke huisje, de kuilen in de wegen. Verhalen die ze komende vrijdag uit de losse pols bij de diapresentatie in zorgcentrum De Blaauwe Hoeve zal vertellen. Loes en haar man verbleven in novem ber vier weken in het dorp Aruli- go waar de school staat, zo'n der tig kilometer van de hoofstad Ho niara: Het was niet alleen maar een vakantie, want Loes draaide gewoon mee in de organisatie van het project. „Ik heb uren toetsen zitten tikken voor de leraren, de meisjes cake leren bakken, dat soort dingen." De eilanden zien er paradijselijk uit, maar het leven is er niet te vergelijken met het leven hier. „Het is er veel minder gestructu reerd en ook veel armoediger. De mensen leven dicht bij de natuur. Je hebt er anderhalf uur elektrici teit en stromend water per dag. Daar moet je het mee doen. We vonden het na vier weken ook best weer moeilijk om terug de westerse maatschappij in te stap pen. Het was even wennen aan be strate wegen en wasmachines." Broeder Joris van der Zant woont en werkt al sinds 1977 in de Solo- Stille Oceaan Solomon Eilanden mon Eilanden. Hij zette er tiental len scholen op volgens een soort leer-werkconcept. Jongeren krij gen na het basisonderwijs een op leiding waarbij ze dingen leren over bijvoorbeeld landbouw. Het Isodoro Care Centre van de Maristenbroeders is evenwel een bijzondere school omdat er uit sluitend gehandicapte (dove) leer lingen op zitten: 52 jongeren in de leeftijd van 12 tot 27 jaar, die er intern wonen. „Dat is nieuw voor de Solomon Ei landen. Gehandicapten tellen er totaal niet mee. Ze raken snel in een isolement en behoren tot de allerarmsten. Joris gaat de dorpen af om aan chiefs te vragen of de jongeren op zijn school mogen ko men. Zo werkt dat daar. Doordat ze gebarentaal leren, kunnen ze in elk geval communiceren. Dat is een enorme verbetering. Sommi gen krijgen ook een baantje via het project als huishoudelijke hulp bijvoorbeeld, daardoor kun nen ze zichzelf een beetje bedrui pen." Het project wordt draaiend gehou den met giften uit Nederland van particulieren, maar ook bedrijven. De presentatie vrijdag is nadruk kelijk niet bedoeld om opnieuw geld in te zamelen, zegt Loes. „Ik wil de mensen die geld gegeven hebben juist laten zien wat ermee gebeurd is, een soort verantwoor ding. Ik heb gemerkt dat het de jongeren daar nu beter gaat. Ze zijn vrolijk, zien er goed uit en hebben dankzij de school een be ter perspectief gekregen." Kijk maar eens naar een video van de bekendmaking van de win naar van het Nederlands Kam pioenschap dansen (standaard) in Almere. Daarop is te zien dat Van Jole (26) zondag haast letterlijk een gat in de lucht sprong. En haar dans- en levenspartner Cic- cio Pecoraro? Die blies een paar keer heel krachtig alle spanning en adrenaline uit zijn lijf. Dit was het moment waarvoor ze jaren lang keihard hebben getraind en duizenden kilometers voor heb ben gereisd. „Zeven jaar geleden maakten we een planning om van beginnersniveau naar een Neder landse titel op het hoogste niveau toe te werken. In 2014 moest het haalbaar zijn, zeiden we toen. En dan komt dat gewoon uit. Dat is toch best een gekke gedachte", vertelt Pecoraro (25). Het koppel was gefocust op de Ne derlandse titel. „Als je aan een Eu ropees kampioenschap meedoet, dan weet je dat er altijd koppels zijn die al vanaf hun derde of vier de jaar dansen. Daar kunnen wij niet aan tippen. Wij zetten elf jaar geleden onze eerste danspas sen. Op het NK meet je je meer met gelijken." Zaterdag wacht er nog een inter nationale wedstrijd in Londen. Daarna maken Van Jole en Peco raro de balans op. „We willen ons zeker verder ontwikkelen, zonder daarbij te veel naar anderen te kij ken en de strijd aan te gaan. Uit gaan van eigen kracht, beseffen dat je zelf je grootste tegenstan der bent. Die insteek werkt dus!" door Raymond de Frel SAS VAN CENT - Rock around the bridge in Sas van Gent gaat verder als een gratis toegankelijk festival. De opzet van het tweedaagse mu ziekevenement is flink gewijzigd, in de hoop zo meer bezoekers naar het evenement onder de brug te trekken dan de afgelopen jaren. TERNEUZEN - Het bord 'Losliggende planken!!' bij de noordbrug van de Mid- densluis in Terneuzen kan woensdag weg. Werknemers van Brabotech uit Et- ten-Leur (foto) zijn maandag begonnen met het repareren van het wegdek van de brug. Er wordt alleen bij laagtij gewerkt, vijf uur per tij. Wegverkeer on dervindt geen hinder. Dat kan via de zuidbrug rijden of - als er niet gewerkt wordt - toch over de noordbrug. Ook de scheepvaart heeft er geen last van. Met eb wordt toch al niet geschut via de Middensluis. Het werk moet dinsdag avond, in vier tijen, afgerond zijn. foto PZC Maar anderhalf uur stroom en water per dag door Florence Imandt PAruligo Honiara Vrijdag 16 mei, 14.00 uur, Brasserie Truffino Hulst: presentatie gehandicap tenproject broeder Joris van der Zant op de Solomon Eilanden. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Dat Jasmijn van Jole uit Terneuzen bedreven is in het maken van snelle pasjes en frivole hupjes op hoge hakken, was wel al bekend. Maar dat ze op die hakken ook sprongen kon maken die op een atletiekcomplex niet zouden misstaan? Ciccio Pecoraro en Jasmijn van Jole foto P. Figueiredo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56