'Van Peel spreekt voor zijn beurt over Schelde' Officier wil jaren cel voor messteek I I I I Papiertje De ene Zeeuwse gemeente telt drie deeltijdwethouders, de andere vijf fulltimers. Is dat verschil terecht? 26 ZEELAND AANTAL WETHOUDERS dinsdag Deze week heeft de oudste examens. De afgelopen twee we ken was het voorna melijk studeren. Vanuit mijn moederlijke zorg meende ik er goed aan te doen een boek uit mijn eigen tijd bij haar onder de aandacht te brengen. 'Studeren kun je Leren'. Ik gaf haar het boek omdat daarin helder uitge legd wordt hoe je een goede sa menvatting maakt. Het boek is weliswaar wat ouder (1980) maar een samenvatting is een sa menvatting nietwaar? Haar voor hoofd vormt een bedenkelijke frons als ze het boek openslaat. Ze maakt een foto van een pagi na en deelt die via sociale media met de rest van de wereld. Hila riteit alom. Het betreft het hoofdstuk beloningen: kleine en iets grotere beloningen na studie. De kleine beloningen kunnen bestaan uit een cracker of een kopje thee of een yoga-oe- fening doen. De iets grotere be loning kan het opzetten én be luisteren van een langspeelplaat zijn. Het was de tijd dat een cracker nog gold als beloning, een stukje muziek ten hoogste 15 minuten duurde en iedereen aan yoga deed om rustig te wor den of te blijven. Ze kijkt me nu aan alsof ik gebo ren ben in een tijd dat de di nosauriërs nog vrolijk door Zeeuws-Vlaanderen sjokten en schudt lachend haar hoofd. Mam! Het is waar, yoga is niet zo populair meer. Honderden kinderen slikken in plaats daar van dezer dagen bètablokkers. En in deze tijd van voedselover- vloed is een beloning in de vorm van een cracker wellicht ook wat karig. We lachen er sa men hartelijk om. Het zal wel lukken met die samenvatting ook zonder dit boek. De meeste examenkandidaten zullen wel slagen en de rest krijgt nog een kans. Ze loopt naar boven om nog een proefexamen te maken. Ik loop naar de keuken en zet de radio aan. De verslaggever ver haalt over kinderen op Neder landse scholen die buiten het kinderpardon vallen. Zij zijn hier net zo geworteld als mijn dochter. Ik lach niet meer. Ze moeten naar landen die ze niet kennen. Zij zullen hier geen di ploma halen, hoe goed ze hun best ook doen. Wij laten hen zakken. Ruimhartig heet dat. MIDDELBURG - De Antwerpse haven schepen Marc Van Peel heeft het streven naar een duurzame afwe ging van alle belangen die een rol spelen in het Schelde-estuarium, geen dienst bewezen. Statenlid Jo- han Robesin van de Partij voor Zee land vindt het onverstandig dat Van Peel er vorige week tijdens het Scheldecongres van de Universiteit van Antwerpen voor pleitte de kop peling tussen toegankelijkheid, vei ligheid en natuurlijkheid ongedaan te maken. „Juist nu de Schelderaad is opge richt om te proberen na alle moei zame discussies van de afgelopen jaren het vertrouwen te herwin nen, past zo'n scherpe opstelling niet", meent Robesin. „Je moet dat proces een kans geven. Van Peel heeft voor zijn beurt gespro ken." Wat de havenschepen be treft gaat het in de toekomst al leen over de bereikbaarheid van Antwerpen voor grote schepen. Het Statenlid wijst erop dat ook andere betrokkenen bij de toe komst van de Westerschelde hun stokpaarden kunnen berijden. Zo liggen er moties van de Staten van Zeeland waarin een vierde verdieping en nieuwe ontpol- deringen worden uitgesloten en draagvlak bij de Zeeuwse bevol king als voorwaarde voor eventue le nieuwe maatregelen worden be pleit. Robesin meent overigens dat kant tekeningen kunnen worden ge plaatst bij de opzet van de Schel- MIDDELBURG - Vijf wethouders? Is dat, zeker in deze financieel kom mervolle tijden, niet wat al te ro yaal? Het besluit van de gemeente Middelburg om aan de slag te gaan met een college met daarin vijf voltijdwethouders - wat de ko mende regeerperiode een extra uitgave van een half miljoen euro betekent - heeft tot verwonderde reacties geleid. De nieuwe coalitie zegt weinig an ders te kunnen. Om een ruime meerderheid te krijgen, zijn vijf partijen nodig en daarmee vijf wethouders, één meer dan voor gaande periode. De vijf zouden in deeltijd kunnen werken, maar dat wordt als een 'papieren construc tie' beschouwd. Het wethouder schap kost in de praktijk veel meer dan 36 uur per week en er worden alleen maar méér taken bij de gemeente neergelegd. Bo vendien, als de bestuurders in deeltijd zouden gaan werken, heb ben de drie zittende wethouders recht op wachtgeld. Criticasters van de ruime bezet ting van het Middelburgse ge meentebestuur trekken vooral een vergelijking met Goes. Daar is, net zoals de afgelopen vier jaar, een college met drie (fulltime) wethouders. Wethouder Jo-An- nes de Bat wordt er regelmatig op aangesproken. „Het is een beetje vreemd dat ik moet uitleggen waarom wij drie wethouders heb ben. We hebben er in elk geval heel bewust voor gekozen om het aantal gelijk te houden." Bij de collegevorming is de optie met vier wethouders wel ter spra ke geweest. „Met alle plussen en minnen hebben we besloten het toch met z'n drieën te doen. We verwachten dat aan te kunnen. We hebben twee mensen die er al wat langer zitten en één die welis waar nieuw is als wethouder, maar zeker niet nieuw in de poli- BEZOLDIGING WETHOUDERS deraad. Zo vindt hij het merk waardig dat tegenstanders van ontpoldering, zoals de stichting De Levende Delta en de vereni ging Red onze Polders, er geen plaats in hebben gekregen, terwijl natuurorganisaties wel vertegen woordigd zijn. Verder acht hij het wenselijk dat in de Schelderaad alles aan de or de kan worden gesteld. Ook het trauma van de geplande ontpolde ring van de Hedwigepolder. Ook de vraag of bepalingen uit het Scheidingsverdrag van 1839 over het bevaarbaar houden van de Schelde vandaag de dag nog houd baar zijn. En ook of het uit een oogpunt van duurzaamheid niet wenselijk is grote containersche pen te laten te laten laden en los sen in de monding van de rivier. Robesin: „Dan heb ik het niet over een Westerschelde Contai ner Terminal, maar over een Del ta Diepzee Terminal die voor alle Schelde-havens van betekenis is." Het Statenlid verwacht dat een duurzame oplossing in het Schel- de-dossier een belangrijke rol gaat spelen bij de de Statenverkie zingen van volgend jaar, waar voor hij de beoogde lijsttrekker van zijn partij is. „We zijn er al ja ren over aan het bakkeleien. We moeten er nu eens uit komen." tieke en ambtelijke wereld. Boven dien heeft de burgemeester ook een aantal portefeuilles." De Bat beseft dat ook zijn gemeen ten steeds meer taken toegescho ven krijgt. „Maar daar zijn we al een tijdje mee bezig. Het zwaarte punt ligt in de periode tot 1 janua ri. Daarna hebben we weer een an dere situatie." De komende vier jaar zal leren of drie wethouders genoeg is. „Mis schien moet je wat meer op de hoofdlijnen besturen. Of wat va ker nee zeggen op uitnodigin gen." Wat ook telt is de kwaliteit van de ambtelijke organisatie, zegt De Bat. „Je bent mede afhan kelijk van hoe ambtenaren zaken aanleveren." Noord-Beveland heeft de krapste bezetting als het gaat om het aan tal wethouders. De drie wethou ders werken ieder 65 procent. „Daar worden we tenminste voor betaald", zegt Adrie van der Maas. „Als je kijkt naar de tijd en ener gie die je erin steekt, dan krijg je dat niet kloppend. Het is, netjes geformuleerd, nogal krap. En er komt alleen maar meer op de ge meente af, vooral in het sociale do mein. Bij ons vergt ook de ruimte lijke ordening veel tijd." Hoe welkom ook, uitbreiding van de wethoudersformatie vindt Van der Maas in deze financieel lastige periode niet gepast. Over het feit dat Middelburg dat wel doet, zegt hij geen oordeel te hebben. „Dat moet elke gemeente voor zich be palen." Afgezet tegen het aantal inwoners heeft Middelburg overigens niet buitensporig veel wethouders. Er komt nu één wethouder op 9500 inwoners. Borsele, Tholen, Sluis, Reimerswaal, Veere, Hulst, Kapel- Ie en Noord-Beveland hebben naar verhouding meer wethou ders. Van de grote gemeenten scoort Middelburg wel het slechtst. Terneuzen heeft relatief de minste wethouders: één op bijna 14.000 inwoners. MIDDELBURG - Een inwoner van Heinkenszand mag van geluk spre ken dat hij nog leeft. Vorig jaar, tij dens een ruzie met een Goesenaar (35), kreeg hij een mes in zijn borstkas. Het wapen doorboorde een long en raakte zijn hart. Hij heeft het ternauwernood over leefd, zei gisteren officier van justi tie Rob Rammeloo tijdens de straf zaak tegen de man die dat mes op 16 mei van het vorige jaar als wa pen gebruikte. Deze Remco W. zei zelf dat hij die avond klappen kreeg van het latere slachtoffer. Hij was op be zoek bij zijn ex in Heinkenszand, er werd veel gedronken, en hij kreeg woorden met een van de an dere aanwezigen over geslachts ziekten. Om de zaak uit te praten trokken ze zich terug in de keu ken. Maar ook enkele anderen kwamen daar. Volgens W. kreeg hij onverwacht enkele klappen, viel hij tegen het aanrecht en ver volgens op de grond en pakte hij, 'onbewust', een mes van het aan recht en hield het voor zich. „Toen sprong die ander boven op mij en kwam met zijn borst in het mes terecht." Volgens Rammeloo was dat mes mee van huis genomen en had de verdachte het welbewust gepakt toen hij die klappen kreeg. Ook zou hij na de steekpartij, toen de inwoner van Heinkenszand zwaar gewond in de keuken lag, het wa pen hebben getoond aan de ande ren in de woonkamer, over het slachtoffer zijn gestapt zonder hem ook maar een beetje te hel pen en het wapen ergens hebben verborgen. Volgens de officier moet de man een celstraf van vier jaar krijgen waarvan één voor waardelijk. Ook moet hij na het uitzitten van zijn straf verplicht behandeld worden. Rammeloo gaf aan dat hij bij de strafmaat re kening hield met het feit dat de man, volgens gedragsdeskundi gen, die avond licht verminderd toerekeningsvatbaar was. Raadsman Dick Olie stelde dat de man dat wapen alleen maar ter verdediging had gebruikt. „Er was sprake van noodweer." Om die re den pleitte hij dan ook voor ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak 26 mei. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen Ene college is het andere niet door Rolf Bosboom CC Juist nu de Schelderaad is opgericht om het vertrouwen te herwinnen, past zo'n scherpe opstelling niet Statenlid Johan Robesin Het maximum salaris (bruto) dat een wethouder mag verdienen, is landelijk bepaald en afhankelijk van de grootte van een gemeente. Er zijn negen klassen. Klasse (met aantal inwoners) Max. salaris Gemeenten in Zeeland 1. Minder dan 8000 4.380,72 Noord-Beveland 2. 8001 -14.000 4.964,76 Kapelle 3. 14.001 -24.000 5.553,35 Borsele, Reimerswaal, SluisVeere 4. 24.001 -40.000 5.943,06 Goes, Hulst, Schouwen-Duiveland, Tholen 5. 40.001 -60.000 6.592,63 Middelburg, Terneuzen, Vlissingen In de vier hoogste klassen zitten geen Zeeuwse gemeenten. bron www.overheid.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54