'Middelburg lag op 17 mei 1940 ongelukkigerwijs in de weg' 30 SCHOUWEN-DUIVELAND De minister wil niet dat wooncorporaties nog energie en geld steken in leefbaarheid. RWS wil daarmee juist doorgaan. Haar leven, de herinneringen en haar nalatenschap pzc.nl/webwinkel GOES - Minister Stef Blok van volkshuisvesting vindt dat woon corporaties zich tot hun kernta ken moeten beperken: huizen bouwen en verhuren. De woon omgeving en de leefbaarheid van dorpen en wijken moeten de cor poraties maar overlaten aan ande ren. Met zijn 'novelle' heeft Blok de toekomst van de woningmarkt geschetst zoals die in zijn ogen moet functioneren. Dat is nadrukkelijk niet het beeld dat RWS voor ogen staat. Direc teur Maarten Sas merkt op dat tien jaar geleden de vlag er heel anders bij hing. Toen moesten juist de corporaties meer doen in de woonomgeving om de leefbaar heid te verbeteren. „We zijn nu een heel andere orga nisatie in de steigers aan het zet ten. Dat is om de samenleving meer invloed te geven op het be leid en om zinvol werk te kunnen blijven doen. RWS is nog steeds een vereniging. Die zal zich ver nieuwen tot een platform waarin de Maatschappelijke Advies Raad, de Huurdersvereniging, bestuur en directie zich samen zullen bui gen over de problemen en kansen zich voordoen. De RWS zelf wordt dan een stichting die zich, netjes volgens de nieuwe wetten van Blok, alleen nog met het bou wen en verhuren van woningen bezig houdt. Maarten Sas denkt dat wat zorg vuldig is opgebouwd in de afgelo pen jaren op die manier behou den kan blijven, en zelfs nog wor den versterkt. De Algemene Ledenvergadering van RWS spreekt zich op 26 mei uit over het voorstel van een ini tiatiefgroep om in anderhalf jaar tot zo'n Nieuwe RWS te komen. RWS, dat huizen verhuurt in Goes, Kapelle en Noord-Beve land, maakte onlangs bekend de maximale huurverhoging niet te zullen doorvoeren. Maarten Sas: „Niet dat we geen enorme hoop geld moeten afdragen. Dit jaar al leen al betalen we bijna 4,5 mil joen aan verhuurders- en sane- ringsheffing en dat wordt alleen maar meer. Het volledig doorvoe- ren van de verhoging levert in to taal maar 1,6 miljoen op. We heb ben gewoon gekeken naar wat er kan en wat nog een betaalbare huur is voor de groeiende groep mensen die onder het bestaansmi nimum komt. Uitzettingen kos ten ook geld. Aan de bovenkant, waar we met 4,5 in plaats van 6,5 procent omhoog gaan, zitten de zogenaamde scheefwoners, die we ook niet en masse willen kwijtraken. Zij zijn jaren goede huurders geweest en ze zorgen voor een mooie bevolkingsop bouw in de wijken." Met interesse kijkt RWS uit naar de parlementaire enquête waar van het openbare deel binnenkort van start gaat. Sas: „We zijn alvast blij dat het toezicht veel strenger is. Hopelijk komt het vertrouwen in de wooncorporaties terug." Rob Bruins Slot deed de research voor het VPRO-programma. An dere Tijden verlaat zich vooral op deskundigen die al onderzoeken hebben gedaan naar het 'Vergeten Bombardement'; stadsarchivaris Peter Sijnke en Middelburger Toon Goossens met name. Beiden schreven een boek over het bom bardement op de stad op die Vre selijke Vrijdag in 1940. „Ik kan die onderzoeken niet overdoen. Daar voor ontbreekt de tijd en daar voor is het programma te kort. We moeten de onderzoeken van die deskundigen overnemen", zegt Bruins Slot. Sijnke stelt dat het bombarde ment een terreurdaad van de Duitsers was; Goossens beweert dat het een beschieting door de Fransen was. „Iedereen zit spijker hard in zijn eigen overtuiging", merkte Bruins Slot. „En wij heb ben ook geen sluitend antwoord. Wel is ongeveer duidelijk dat het geen georganiseerd of gepland bombardement was. Het moet een beschieting zijn geweest. Maar als je dat zegt, kom je met een in conflict met mensen die er bij waren en die vliegtuigen za gen. Dat maakt het echter nog geen geplande terreurdaad." Volgens Bruins Slot is de kracht van de uitzending dat het één van de laatste kansen was om oogge tuigen te laten praten. „Maar zij stonden er middenin, zij zagen niet wat eromheen gebeurde. Daarom hebben we deskundigen geraadpleegd. Behalve Sijnke en Goossens bijvoorbeeld ook de Middelburgse historicus Tobias van Gent." Het is niet te zeggen wie gelijk heeft, vindt Bruins Slot. „De be wijsvoering neemt de mate aan van: 'de kogel kwam uit het zui den', of: 'de kogel kwam uit het oosten'. Ik denk zelf dat het van al les wat is geweest. Oorlog in die tijd was een kwestie van grof ge weld. Nederland gaf zichzelf over op 15 mei, maar in Zeeland werd doorgevochten. De Fransen en de Duitsers kwamen elkaar tegen bij Middelburg. Dat was de pech voor de stad. Middelburg lag onge lukkigerwijs in de weg." In Zeeland behoort het bombarde ment van Middelburg tot het col lectieve geheugen. Voor de rest van Nederland is het een 'verge ten bombardement'. Dat maakt het voor Andere Tijden een inte ressant onderwerp, zegt Bruins Slot. „Bovendien was het minder een humanitaire ramp dan een culturele ramp: een mooie oude stad in brand. Middelburg ziet er in de ogen van veel mensen oud uit, maar is eigenlijk vrij nieuw." €19,95 Bezoek uw webwinkel voor meer informatie. 13 wapent zich tegen Blok RWS door Mieke van der Jagt 1,6 Volledig doorvoeren van de wettelijk toegestane huurverhoging zou RWS 1,6 miljoen euro opleveren. De woon- corporatie wil de mensen aan de bovenkant echter niet kwijtraken. De Abdijtoren in Middelburg, met puinruimers, na het bombardement van 17 mei 1940. foto Zeeuws Archief door Maurits Sep MIDDELBURG - Bombardement of beschieting? Door Duitsers of door Fransen? Twee vragen over 17 mei 1940 waarop het definitieve ant woord nog altijd niet gevonden is. Het mysterie van Middelburg blijft bestaan. Ook het tv-programma Andere Tijden - dat hieraan donder dag 15 mei aandacht besteedt - komt niet met een sluitend ant woord. Andere Tijden, Middelburg tussen twee vuren, donderdag 15 mei om 21.30 uur op Nederland 2. 3 DVD WEBWINKEL ANNE Zorgvuldig samengestelde documentaire (3DVD) met alle beschikbare in formatie over het leven van Anne Frank, de herinneringen aan dit joodse meisje en haar nalatenschap: het ontroerende en aangrijpende dagboek dat wereldwijd bekend werd. Met getuigenissen van oud-schoolgenoten en haar vader Otto Frank, die zijn persoonlijke verhaal met u deelt en verklaart waarom het verschrikkelijke verhaal van Anne nog steeds aan iedereen moet worden verteld. Speelduur circa 215 minuten, Nederlands gesproken. Bon fuz35vaxANNE Hierbij bestel ik x ANNE 19,95* Voornaam: 'Excl. verzendkosten 3,95 Achternaam: mO vQ Straat: Nr: Plaats: Postcode: Telefoon: E-Mail: Ik machtig Buckaroo Payment Services in opdracht van Wegener Media éénmalig het verschuldigde bedrag te incasseren van: IBAN: NL_ of Bankrekening: Stuur deze bon in een envelop naar: Webwinkel, Postbus 1090, 5004 BB Tilburg Handtekening: Vragen? Bel 0900 2021352 (€0,45 p.g.) Let op: verwerking van een bon order duurt tot 5 werkda Uw bestelling sneller in huis, bestel online!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44