Pittig, maar wel te doen Oproep: Ca jij een bijzondere studie doen? 'Fouten bij verkoop voetbalmuseum' 34 EXAMENS Kensington sluit hetZNF af op het Abdijplein Vwo'ers Romy Oudshoorn en Naomi Remijn begonnen de examens maandag met Nederlands. tfexamenzld ZIERIKZEE - Jos Radstake, docent Nederlands van het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee, denkt dat zijn vwo-leerlingen een 'flinke kluif hadden aan de tekst over het verdwijnen van de culturele elite in het examen Nederlands. Over die tekst moesten ze acht tien vragen beantwoorden. „Het is een abstracte tekst met veel moeilijke woorden. Dit vergde het uiterste van je leesvaardig heid", zegt Radstake. Het tweede deel van het examen, de samenvatting, kon wel eens na delig uitpakken voor scholieren die geen economie volgen, vreest Radstake. „Zij kunnen op achter stand raken, omdat het over finan ciële debacles ging." De tekst die samengevat moest worden, bevatte veel voorbeelden. „Leerlingen moesten abstraheren en boven die voorbeelden uitstij gen." De samenvatting mocht dit jaar maar 160 woorden bevatten. „In andere jaren was dat wel eens 220 woorden." Dat kan nadelig uit pakken, denkt Radstake. „Als je iets mist, heb je minder ruimte om dat bij een ander onderdeel weer goed te maken." Toch bevatte het examen weinig verrassingen, vindt Radstake. „Het was pittig, maar wel te doen." zierikzee - Vwo'ers moesten op de eerste examendag meteen op scherp staan. Ze begonnen met Nederlands: één van de drie kern vakken (samen met Engels en wis kunde). Voor die vakken mag je slechts één vijf op je eindlijst heb ben. Romy Oudshoorn (17) uit Dreischor was maandagochtend bloednerveus. „Het hangt van de ze twee weken af. Nü moet het ge beuren. Anders zit je hier volgend jaar weer. Dat maakt me behoor lijk zenuwachtig." Voordat het examen Nederlands begon, wist ze niet wat ze met zichzelf aan moest. „Ik kon niet blijven zitten. Ik ben rondjes gaan lopen." Met rode koontjes komt Romy 's middags - ruim op tijd - de exa menzaal uit. Niet zo gek, want ze heeft tweeënhalf uur gezwoegd op twee teksten. Over de eerste moesten scholieren achttien vra gen beantwoorden. De tweede tekst moesten in 160 woorden sa menvatten. Vooral het eerste on derdeel was lastig, vond Romy. De samenvatting ging 'redelijk'. Haar klasgenoot Naomi Remijn (18) uit Zierikzee vond het onder werp van de eerste tekst behoor lijk taai. „Het ging over het ver dwijnen van de culturele elite en de oorzaken daarvan. Dat is nou niet echt een onderwerp dat dicht bij me staat. Ik vond de tekst moeilijk te begrijpen. En met die open vragen kon je alle kanten op. Ik wist vaak niet goed wat ze bedoelden." Romy: „Ik wil bij een open vraag gewoon mijn gedach ten opschrijven, maar je moest je aan een maximum aantal woor den houden." Romy had zich van te voren suf geoefend op de samenvatting. „Daardoor wist ik dat ik dat onder deel in anderhalf uur kan afron den. Ik had dus gelukkig geen last van tijdsdruk." Ze vond het lastig dat er veel voorbeelden in de tekst stonden. „Daar heb je dus niks aan voor je samenvatting." Het onderwerp van de samenvat tingstekst verraste Naomi. „Meest al gaat het over iets cultureels, maar nu ging het over financiële problemen in Nederland en hoe die verklaard kunnen worden uit problemen in de jaren '60, die we al lang vergeten zijn. Dat onder werp sprak me niet echt aan. Ge lukkig ging de tekst niet zo diep dat je er het vak management organisatie voor gevolgd moest hebben. De samenvatting mocht maxi maal 160 woorden zijn. „Heel erg weinig, want meestal zijn het er 200", zegt Romy. „Ik heb wel drie keer geteld of ik er niet boven zat." De kop is eraf, maar opluchting geeft dat allerminst, vinden de meiden. „Er komen nog een paar hele moeilijke examens aan." Havo-examen kunst was moeilijk tu»ikter @EllenCoach Ik heb onze zoon @Bramjoz be loofd hem wat meer in de wat ten te leggen dan anders deze pe riode. Vandaag mag hij uitslapen #examenzld @dutch_bert Iedereen veel succes met de exa mens maar het meeste natuur lijk voor @rememberlaurien. #examenzld @rememberlaurien Ik zit m'n tijd ongeduldig uit voordat ik richting school ga. Not cool. @Zelfbepalend #examenzld ik ga maandag pas knallen maar als ik met baard ga? Slaag ik dan al sowieso uit respect? Twitter mee over de eindexa men met #examenzld. De tweets worden zichtbaar op www.pzc.nl/eindexamen en de leukste tweets komen in de krant. MIDDELBURG - Kensington sluit za terdag 6 september het Zeeland Nazomerfestival (ZNF) af op het Abdijplein in Middelburg. Op het podium van het festivalhart trapt zaterdag 30 augustus De Kift en de Minister-Presidentiële Haven harmonie af. 31 augustus is de IP The Seeger Session Band gecon tracteerd, 1 september: Eveline Vroonland, Maaike Ouboter en 2 september: Dotan, Michael Prins. 3 september treedt Happy Cam per op, 4 september staat Blaud- zun op het podium, 5 september is het de beurt aan The Kik. Alle concerten beginnen om 21.00 uur. www.theaterzeelandia.nl Volgens Van Cuilenborg heeft de raad van toezicht niet getoetst of het museum bij de Middelburgse ondernemer Paul Hermsen in goe de handen zou zijn. Die heeft het museum ondergebracht in zijn Herstacostadion in Roosendaal. Er zijn, schrijft Van Cuilenborg, 'onweerlegbaar' fouten gemaak' in de toezichthoudende rol en daar wil hij 'geen mede-verant woordelijkheid voor dragen'. Hij heeft zich daarom gisteren terug getrokken uit de raad. Hij was be trokken bij de oprichting van het Voetbalmusuem, net als Matty Verkamman uit Kats. Verkamman was ook in beeld om het museum te kopen. Hij verloor een recht zaak tegen de deal met Hermsen. Hij heeft een hoger beroep in voorbereiding. „Dat zet ik nu ze ker door. Na het vertrek van Van Cuilenborg ga ik vragen om het horen van getuigen onder ede." Wanneer dat gebeurt en wanneer de rechtzaak dient, is niet bekend. Eindexamens Nü moet het gebeuren door Cornelleke Blok I Naomi Remijn uit Zierikzee. „Ik vond de tekst moeilijk Romy Oudshoorn uit Dreischor: „Het hangt van deze te begrijpen." twee weken af." foto's Dirk-Jan Cjeltema Op de eerste dag van de eindexa mens zijn bij het Landelijke Aktie Komitee Scholieren (LAKS) onge veer 7000 klachten binnengeko men. Veel vwo-kandidaten meldden via de eindexamenklachtenlijn dat Ne derlands toch wel erg lastig was. „De tekst was moeilijk en de vra gen soms lastig te beantwoor den", zei een woordvoerster van het LAKS. Ook over het havo-examen Kunst kwamen klachten binnen. „Er wa ren twee vragen die weinig met kunst te maken hadden. Die slo ten niet aan bij de tekst Een was economisch gericht, de ander his torisch, liet het LAKS weten. Het examen management organisa tie viel mee." Maandag begonnen de eindexa mens voor zo'n 198.000 scholie ren op het vmbo, de havo en het vwo. In de tweede week van juni krij gen de eindexamenkandidaten de uitslag. Daarna volgen nog herkansingen voor wie die nodig heeft. Dinsdag beginnen de centrale exa mens ook voor de vmbo'ers: zij doen examen beeldende vakken en nask 2. Voor de havisten staat dinsdag Ne derlands op het programma. Vwo'ers doen dinsdag examen te- hatex en scheikunde. Kijk op de website www.pzc.nl/eindexamen voor alle Zeeuwse en landelijke nieuwtjes over de eindexamens. MIDDELBURG - De krant brengt ook dit jaar weer een geslaagdenbijlage uit, waarin alle namen van de ge slaagde Zeeuwse middelbare scho lieren vermeld staan. Voor de verhalen in deze bijlage zijn we op zoek naar Zeeuwse exa menleerlingen (praktijkonderwijs, vmbo, havo en vwo) die een bijzon dere vervolgopleiding gaan volgen en daarover willen vertellen in de krant. Ga jij na de zomervakantie een stu die doen, waar nog nooit iemand van heeft gehoord? Wil je later een beroep uitoefenen waar anderen ja loers op zijn of juist van gruwelen? Ga je studeren in een ver buiten land? Of wil jij per se toegelaten worden bij een opleiding, waarvoor een zware selectieprocedure geldt? Stuur dan zo snel mogelijk een e-mail naar de redactie via e-mail- adres verslaggeving@pzc.nl en leg daarin uit waarom jouw toekomsti ge opleiding bijzonder is en waar om je deze studie zo graag wilt vol gen. Vermeld in je e-mail ook je voor- en achternaam, school, woonplaats en telefoonnummer. De redactie maakt een selectie uit de inzendin gen en neemt mogelijk contact met je op. door Maurits Sep MIDDELBURG - Bij de verkoop van het Voetbalmuseum zijn fouten ge maakt door de Stichting Voetbal Totaal. Dat stelt Cees van Cuilen- borg, lid van de raad van toezicht van de stichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34