Hoogste ambtenaar Vlissingen stopt ermee Glasvezel tussen Middelburg en Vlissingen kan een stuk goedkoper Flakkeese transporteur vast wegens uitbuiting I I I 9 'Mooi, groot en kleurrijk' 28 WALCHEREN VIJF WETHOUDERS Middelburg krijgt met vijf wethouders in voltijd het grootste college van B en W van Zeeland. a3 EPi Van Houdt legt vrijdag zijn func tie neer, een dag na de installatie van het nieuwe college van B en W. Die twee zaken houden ver band met elkaar: de nieuwe coali tie wil fors bezuinigen op het ambtelijk apparaat. Bovendien gaan er stemmen op om de be ruchte bestuurscultuur in het stadhuis aan te pakken. Van Houdt heeft zelf besloten om te stoppen, benadrukken Van Houdt en burgemeester Letty Demmers. „Er is geen sprake van een conflict", zegt Demmers. „Het is geheel mijn eigen besluit", zei Van Houdt tegen zijn ambte naren. Hij krijgt een andere baan: hij wordt manager grote projec ten, de huidige - sterk bekritiseer de - externe projectleider Schelde- NIEUWE SCHOOL kwartier wordt binnenkort voor zijn diensten bedankt. De ambitieuze doelstellingen en de bezuinigingsvoorstellen van de nieuwe coalitie zijn te veel ge vraagd, zei Van Houdt: het weder zijds vertrouwen ontbreekt en hij verwacht niet dat hij de touwtjes voldoende in handen heeft om aan die opdracht te kunnen vol doen. Van Houdt is vijfenhalf jaar gemeentesecretaris geweest. Hij verving Dorthe Schipperheijn, die na de vorige bestuurscrisis (en vertrouwensbreuk) opstapte. Van Houdt speelde een belangrij ke rol in de bonnetjesaffaire vorig jaar: hij weigerde te tekenen voor de omstreden declaraties van bur gemeester René Roep en wethou der Jacques Damen. Het nieuwe dagelijks gemeentebe stuur gaat op zoek naar een ande re gemeentesecretaris. „Die vaca ture wordt zowel intern als ex tern uitgezet", zegt Demmers. „Maar in de praktijk blijkt toch wel dat er vaak iemand van bui ten de organisatie wordt aange steld." Demmers verwacht dat die procedure ongeveer een half jaar duurt. MIDDELBURG - Middelburg maakt een valse start met de nieuwe re geerperiode voor het gemeentebe stuur. Eerst mislukte de formatie poging onder leiding van de groot ste partij LPM. Daardoor zijn de toch al gevoelige verhoudingen binnen de raad verder verzuurd. Vervolgens ontstond gemor over de manier waarop de PvdA het formatiestokje van de LPM over nam. LPM en D66 deden niet mee aan gesprekken voor het schrijven van een college-akkoord waarvoor ook de oppositiepar tijen waren uitgenodigd. Nu is er heibel over de omvang van het college. Vijf wethouders? Voltijds? Het aantal van vijf houdt direct verband met het aantal partijen dat in het college zit. Dat ver klaart meteen het verschil met an dere gemeenten. Al snel wordt Middelburg vergeleken met Goes, waar ze het met drie wethouders doen. Daar is een drie-partijencol- lege mogelijk met een meerder heid in de raad. In Middelburg is vier het minimum als de LPM meedoet, maar dat bleek om uit eenlopende redenen niet moge lijk - allereerst omdat de LPM dat zelf niet wilde. In Middelburg zijn zonder de LPM vijf partijen nodig voor een meerderheid. Die vijf zijn bijna even groot: PvdA en CDA vier zetels, WD, SGP en Christenunie elk drie. Door die gelijkwaardigheid is de stap naar vijf wethouders snel gezet. Daar komt bij dat SGP en Chris- Dat stelt raadslid Mark Weug van de Lokale Partij Vlissingen. De ge meenteraad praat donderdag over een bedrag van ruim een miljoen euro dat Vlissingen beschikbaar zou moeten stellen voor de aan leg van een eigen glasvezelkabel. Die is nodig omdat de drie organi saties samenwerken op het gebied van automatisering. Volgens het Vlissingse college van B en W is het aanleggen van een eigen glasvezelkabel op ter mijn goedkoper dan er eentje te huren. Raadslid Mark Weug twij felt daaraan. „Ik zit zelf een beetje in die business, en het lijkt me een bijzondere constructie dat er een particuliere glasvezel wordt aangelegd in Middelburg en Vlis singen, terwijl er al een verbin ding is." Want die is er. Weug deed na vraag bij aanbieder KPN, en daar kwam een hele andere prijs uit: 24.000 euro per jaar, met een paar duizend euro kosten voor het gra ven bij het gebouw van Orionis. tenUnie als aparte partijen heb ben meegedaan aan de verkiezin gen. Ze hadden wel een lijstver- binding, maar vormden niet - zo als in Goes - één lijst. Dat is één reden waarom zij elk een eigen wethouder willen hebben. Een an dere reden is dat ze behalve hun geloofsovertuiging veel minder ge meen hebben dan wordt gedacht. Op veel onderwerpen stemmen ze anders. De SGP lijkt meer een christelijke WD, terwijl de Chris tenunie het gelovige geweten van de PvdA genoemd kan worden. Bovendien heeft de burgemeester van Goes bovenop zijn wettelijke taken ook inhoudelijke portefeuil les, zoals gemeentelijke samen werking, milieu en dienstverle ning. Zijn Middelburgse collega wordt alleen ingezet voor de ta ken die hij volgens de wet heeft zoals openbare orde en veiligheid. Goed, vijf wethouders dus. Blijft de vraag: waarom in voltijd? Het antwoord wordt op allerlei manieren gegeven door de coali tiegenoten. Met verwijzingen naar het zware werk, de toch al Goes kan het met drie wethouders af. Middelburg is een negatieve uitschieter langere werkweken dan waarvoor ze worden betaald en de toene mende werkdruk door nieuwe ta ken die de gemeente erbij krijgt. Klopt allemaal, maar dat is in an dere gemeenten niet anders. Ook de drie Goese wethouders krijgen het veel drukker. Waarbij je je - omgekeerd evenredig aan de Mid delburgse situatie - kunt afvragen of drie niet wat weinig is met de komst van de Participatiewet en de jeugdzorg. Het cruciale punt is geld. Vijf vol tijds wethouders kosten de ge meente weliswaar 122.000 euro per jaar meer - de kosten voor één extra wethouder - maar vijf deel tijdwethouders is volgens de coali tie relatief duur. Werken ze vier dagen, dan kost dat 45.500 euro per jaar meer. En je kunt ze niet volledig inzetten. De drie wethou ders uit het vorige college zouden bovendien via hun wachtgeld be taald moeten worden voor die dag, zonder dat ze ervoor werken. Penny wise, pound foolish noemen de Engelsen dat. Want voor 76.500 euro per jaar erbij heb je een college op oorlogssterkte. Het zwakke punt ten aanzien van geld en werkdruk is dat de ge meente zelf de afgelopen jaren juist stevig heeft bezuinigd op de eigen organisatie. Het aantal amb tenaren is teruggebracht, terwijl ook hier het werk toeneemt. An derzijds wordt dit jaar nog een kerntakendiscussie gevoerd om te bepalen of de gemeente taken kan afstoten. Dat zou ook weer tot minder werk moeten leiden voor de wethouders. Vooralsnog is het zover niet. En de kans op fouten is groter als met de toenemende werkdruk wordt volstaan met vijf deeltij ders, vindt de coalitie. Die zadelt zichzelf nu op met een slecht ima go (baantjesjagers) én met een lo den last: met deze maximale be zetting mag de komende vier jaar geen slag worden verloren. „Dat zijn de kosten voor een ka bel met een capaciteit van hon derd mb, dat is een behoorlijke lijn. Dat lijkt me genoeg. Je moet je afvragen hoe belangrijk het is dat een gemeente altijd storings vrij is. Een gemeente is natuurlijk geen luchthaven Schiphol, dat zijn hele andere prioriteiten." Weug heeft zijn bevindingen naar het stadhuis gestuurd, met de vraag om opheldering. Volgens burgemeester Letty Demmers wordt nog voor de raadsvergade ring van donderdag uitgezocht hoe het precies zit. Eind van dit jaar moet de verbinding klaar zijn. De man, eigenaar van een trans portonderneming, zou Hongaars- Servische chauffeurs hebben uit gebuit. Er is vermoedelijk sprake van lange werktijden, laag loon en bedreigingen. De verdenking is dat de transportondernemer chauffeurs ronselde in Servië. De chauffeurs werden goede verdien sten en huisvesting voorgespie- geld. Maar het loon viel tegen en voor huisvesting werd niet ge zorgd. De chauffeurs moesten in hun truckcabine slapen. Ze werk ten zes dagen per week en verble ven op hun vrije dag ook in de vrachtwagen. Verder zou een aan tal van hen geen loon hebben ont vangen. Als chauffeurs zich hier over beklaagden zouden zij en hun familie bedreigd worden. De Inspectie SZW begon in fe bruari een strafrechtelijk onder zoek nadat chauffeurs zich had den gemeld bij de vakbond FNV. De verdachte is vrijdag voorgeleid aan de rechter in Rotterdam en voor 7 dagen in bewaring gesteld. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Er bestaat een beeld van de ambtelijke organisatie dat niet gebaseerd is op feiten zei de Vlissingse gemeentesecretaris Hans van Houdt gistermorgen te gen zijn personeel. „Een beeld dat ik niet herken. Het is mij niet ge lukt dat beeld te keren." Een college op oorlogssterkte ANALYSE door Maurits Sep VLISSINGEN - Met een speurtocht hebben leerlingen van CSW Bestevaêr giste ren kennisgemaakt met hun nieuwe schoolgebouw aan het Weyevlietplein in Vlissingen. Niet alleen nuttig en leuk, het zorgde ook voor een gezellig chao tisch sfeertje temidden van de nog kale muren en de geur van 'nieuwigheid'. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het hoeft helemaal niet zo duur te zijn om een snelle en veilige dataverbinding aan te leg gen tussen de gemeenten Middel burg, Vlissingen en Orionis. Jeroen van Dijen, SP MlDDELHARNlS - De opsporings dienst van het ministerie van Socia le Zaken en Werkgelegenheid (SZW) heeft een 56-jarige man uit de gemeente Goeree-Overflakkee aangehouden op verdenking van mensenhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28