Wethouders vijf gemeenten werken in deeltijd Wethouders Curatoren veilen deel machines uit failliete fosforfabriek Thermphos Vlaamse loodsen: Meer toezicht containervaart ZEELAND 27 commentaar Stem op de beste vrijheid-essays <3 AANTAL WETHOUDERS IN DE ZEEUWSE GEMEENTEN Gemeente 27.388 54.709 13.677 25.408 23.820 7.329 36.954 gemeen}^ Goes 33.852 Veere 21.868 r Borsele 4,4 22.579 5.556 A^apc'lo 3 x 65% 7.530 3.862 MIDDELBURG - Zesenveertig wet houders zijn na de gemeente raadsverkiezingen aangetreden in Zeeland, of staan op het punt om uit de startblokken te komen. Dat is er één meer dan vier jaar gele den, maar over de volle breedte minder dan de ruimte die de Ge meentewet biedt. Middelburg (5) heeft het stokje van Terneuzen overgenomen wat het meeste aantal wethouders be treft. Terneuzen verwacht met vier wethouders ook goed uit de voeten te kunnen en bespaart daarmee ruwweg honderddui zend euro per jaar. De bestuurlijk minst zwaar opgetuigde gemeen te is Noord-Beveland. Daar moe ten drie parttimewethouders de klus klaren. Ook Kapelle volstaat met drie deeltijdcollegeleden. In Tholen, Sluis en Borsele werkt een aantal wethouders eveneens niet de volle week in dienst van de gemeente. Opvallend binnen dat rijtje is dat Sluis deze periode wél vier (van wie drie in deeltijd) in plaats van drie voltijdwethou ders nodig denkt te hebben. Die uitbreiding heeft volgens een woordvoerder te maken met het takenpakket binnen het zogehe ten sociale domein, waar gemeen ten de verantwoordelijkheid krij gen. In Schouwen-Duiveland was dat aanvankelijk ook de insteek voor een groter dagelijks bestuur, maar daar is uit het oogpunt van kostenbeheersing van afgezien. De keuze voor al dan niet een extra wethouder is niet altijd inge geven door de berg werk die moet worden verzet. In het geval van Middelburg was de vijfde be stuurder na de verkiezingen no dig om aan een ruime coalitie- meerderheid te geraken. Wat verder meespeelt in het op tuigen van het dagelijks bestuur, is de portefeuille die de burge meester krijgt toebedeeld. Wette lijk is een burgemeester enkel ver antwoordelijk voor handhaving van de openbare orde en veilig heid. Maar de meeste burgemees ters doen meer dan de taken en bevoegheden die daaruit voort vloeien. Zo kan een grotere ge meente als Goes toe met drie wet houders, omdat de burgemeester zich onder meer ook buigt over milieuhandhaving, publiekszaken en automatisering. Zijn collega van Terneuzen mag zich vastbij ten in havenzaken. Vlissingen heeft ook specifieke aandachtsge bieden als het ziekenhuis en de marinierskazerne bij de burge meester ondergebracht. En bij de ambstketting in Borsele horen ook de portefeuilles economische zaken, recreatie en toerisme en personeelszaken. Waarom kunnen Terneuzen en Vlissingen het met vier wet houders af - en Goes zelfs met drie - terwijl Middelburg er vijf denkt nodig te hebben? Zijn de problemen in de provin ciehoofdstad werkelijk zo groot of is de ruime omvang van het dagelijks gemeentebe stuur slechts een gevolg van de coalitie-onderhandelingen? Vijf partijen, vijf wethouders. Natuurlijk is de ene gemeente de andere niet. Ze moeten wel iswaar hetzelfde takenpakket uitvoeren, maar de organisatie verschilt. Een gemeente met een hoogwaardig ambtenaren apparaat kan misschien wel met een wethouder minder toe. Ook helpt het wanneer de gemeenteraad de burgemees ter meer dan zijn wettelijke ta ken gunt. Hoe dan ook, het nieuwe Mid delburgse college van B en W heeft een stevige bezetting. Dat kost geld. Het zal de inwo ners van de gemeente moeten laten zien waarom dat wordt uitgegeven. MIDDELBURG - Bijna zeshonderd mensen stemden al op één van de zes essays over vrijheid. De tek sten zijn geschreven door Zeeuw se middelbare scholieren. Zij de den mee aan een wedstrijd van University College Roosevelt en de PZC. Een jury koos de zes beste essays. Het publiek mag twee winnaars kiezen (één uit de onderbouw en één uit de bovenbouw). Deze leer lingen mogen hun tekst voordra gen op het side event van de Four Freedom Awards op 23 mei en ont vangen een boekenbon van 50 eu ro. Lees de inzendingen en stem via www.pzc.nl/essaywedstrijd. Stemmen kan tot en met donder dag 15 mei. Het is de derde veiling die Troost wijk Auctions in opdracht van de curatoren verricht. In maart werd al een belangrijk deel van de in ventaris en goederen die het op terrein lagen, in twee tranches ge veild. Het aanbod varieerde toen van specialistische laboratorium- apparatuur tot houtbewerkings machines en van treinwagons tot verpakkingsmachines. Ook de fiet sen waarmee Thermphos-mede- werkers zich over het fabriekster rein verplaatsten, kwamen onder hamer. De veiling leverde toen ruim één miljoen euro op. Nu biedt Troostwijk een deel van de machines uit de fabriek aan in een online veiling. „We kunnen echter alleen de machines aanbie den die voor eind juni gedemon teerd kunnen worden en die uiter aard niet vervuild of verontrei nigd zijn", zegt Frank Adam, com mercieel directeur van Troostwijk Auctions. Voor de kijkdag die morgen plaats- vindt, hebben zich tot nu toe twaalf belangstellenden gemeld. Volgens Adam is dat allerminst een laag aantal. „De belangstel ling is alleszins redelijk aangezien het zeer specialistische kavels be treft. Van de geïnteresseerden ko men er twee uit het buitenland: België en Frankrijk." Buitenlandse gegadigden voor ma chines die niet komen kijken, kun nen uiteraard wel online bieden. Om reiskosten uit te sparen, be perken sommige kopers zich daar toe. De online veiling sluit 20 mei. Ge kochte fabrieksmachines moeten voor 30 juni zijn ontmanteld. De Beroepsvereniging van Lood sen (BvL) waarin Vlaamse rivier en kanaalloodsen zijn verenigd, dreigde eerder met een boycot van de grootste schepen, als ze niet bij overleg over een betere be geleiding van deze schepen zou worden betrokken. Dit dreige ment is van de baan, liet BvL-on- dervoorzitter Bart Vanhoutte gis teren weten. „Wij zijn uitgeno digd om met de autoriteiten te praten. Dat is wat wij willen. Wij zijn tenslotte degenen met de praktijkkennis over wat komt kij ken bij het manoeuvreren van schepen." De BvL wil permanent een loods op de verkeerspost Zandvliet om het in- en uitvaren van de groot ste containerschepen tussen Bath en de Antwerpse haven te mana gen. Vanhoutte: „Dat was in het verleden niet nodig, nu wel. Het aantal grote schepen voor Antwer pen is sterk toegenomen." DINSDAG 13 MEI 2014 Het aantal wethouders in Zeeland varieert behoorlijk van gemeente tot gemeente. Met name in relatie tot het aantal inwoners. Zo telt Hulst vier fulltime wethouders, terwijl Terneuzen (dat qua inwonertal tweemaal zo groot is) er ook vier heeft. Wethouders Omgerekend Maximaa part-/fulltime naar fulltime toegestaan Inwonertal Inwoners per wethouder Middelburg 5x100% 47.642 4x100% Terneuzen 4x100% Vlissingen 4 x 100% 44.444 11.111 VLISSINGEN Tholen 3x80% 1 x100% 3 x 75% 3,25 J 4,4 1x100% 3x100% 12.318 utiMERiWAAi Reimerswaal 3x100% 21.927 Schouwen- 3 x 100% Duiveland 11.284 3x100% 1 x 1 x90% 1x100% 3x75% Kapelle 12.500 Noord- nóöfü-tm^ümnd Beveland door Marcel Modde door Frank Balkenende NlEUWDORP - Een deel van de pro ductielijn van het failliete fosforbe- drijf Thermphos bij Nieuwdorp komt binnenkort onder de hamer. Morgen is er een kijkdag voor geïntereseerden. door Harmen van der Werf ANTWERPEN - Vlaamse loodsen wil len meer betrokken worden bij de op- en afvaart van de grootste con tainerschepen over de Westerschel- de naar en van Antwerpen. Vol gens hen is dat nodig om de veilig heid te blijven waarborgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27