Mens heeft invloed op afweer GEZOND 17 Mondkanker niet besmettelijk Granen goed na hartaanval Ongezonder eten door statines Er werd aangenomen dat ons autonome zenuwstelsel en ons immuunsysteem niet bewust te beïnvloeden zijn. Maar onderzoekers van het Radboudumc hebben nu aangetoond dat het wel kan. Of dit ook gezondheidswinst oplevert moet nog duidelijk worden. Hoogleraar intensive care Peter Pickkers en weten schappelijk onderzoeker intensive care Matthijs Kox vergeleken ontstekingsreac ties in het lichaam van een groep door Wim Hof getrainde mannen met de resultaten van mannen die deze training niet kregen. Vol gens Hof zijn de kouderecords waarmee hij bekend werd, moge lijk behaald door een speciale ademhalingstechniek, door medi tatie en door zich bloot te stellen aan kou. Uit het experiment bleek dat de getrainde mannen die voor en tijdens het experiment de ge leerde ademhaling toepasten, na een spuit met endotoxine veel minder griepverschijnselen ver toonden dan de niet getrainde groep. „Endotoxine is een onder deel van de celwand van een bac terie", zegt Pickkers. „Het is nét dat onderdeel waaraan het afweer systeem herkent dat het een bacte rie is en dus in actie moet komen. Óns immuunsysteem reageert dan alsof levende bacterieën bin nendringen en maakt ontstekings eiwitten aan. De persoon krijgt griepverschijnselen zoals koorts en hoofdpijn. Door dit zo te doen kunnen wij de immuunrespons precies vastleggen." Een mogelijke verklaring is de ho ge concentratie adrenaline die vrij kwam bij de getrainde groep. Kox: „Van adrenaline was al be kend dat deze je afweer kan on derdrukken. Door afwisselend diep ademhalen en lang de adem in te houden, krijg je sterke schommelingen in de zuurgraad en het zuurstofgehalte van het bloed. Zo zou een chemische prik kel kunnen ontstaan die het auto nome zenuwstelsel activeert." „Het bijzondere is dat voor het eerst is aangetoond dat als je be paalde technieken uitoefent, het mogelijk is zelf je adrenalineni- veau omhoog te brengen", zegt Pickkers. Dat Hof dit kon, was al in 2011 vastgesteld tijdens een soortgelijk experiment. „Maar het kon zijn dat hij genetisch anders in elkaar zat Nu hebben we aange toond dat het ook bij anderen werkt en in korte tijd is over te brengen." Of de doorbraak ge zondheidswinst op kan leveren, gaat nog onderzocht worden. Er komt een promovendus die uit gaat zoeken welke variabele (kou, ademhaling, meditatie) het meest relevant is en óf en hoe technie ken toepasbaar zijn voor zieken. Hennepzaad Macapoeder Gqjtbessen Gezonde voeding is rijk aan vezels, vitamines en mineralen. Rawfood is niet verhit en komt rechtstreeks van de plant of boom bij a op tafel, vol van smaak en rijk aan gezonde voedingsstoffen, onbehan deld en biologisch. Heerlijk alt de band en in smoothies. Maak kennis met bet raime assortiment Rawfood bij De RODEPILAREN DINSDAG 13 MEI 2014 Mensen die mond- of keelkanker heb ben die veroorzaakt is door een virus (HPV) hoeven niet bang te zijn dat zij anderen via hun speeksel ook kanker bezorgen. Een onderzoek onder 163 patiënten en hun partners wijst uit dat het speeksel van een groot deel van de patiënten inderdaad de kanker verwekkende virussen bevat. Deson danks troffen de onderzoekers de vi russen in het speeksel van de part ners niet vaker aan dan bij de gemid delde bevolking. Volgens de onderzoe kers betekent dit dat de virussen óf niet worden overgedragen óf door het afweersysteem van de partner meteen worden opgeruimd. Bron: Journal of Clinical Oncology Wie een hartaanval heeft overleefd, doet er verstandig aan veel brood te eten. Dat verkleint de kans om in het eerste jaar na het infarct te overlijden met ongeveer 30 procent, melden Amerikaanse onderzoekers op basis van gegevens van ruim 4.000 perso nen. Deze mensen deden mee aan een grote studie waarbij van tijd tot tijd de eetgewoonten van de deelne mers in kaart werden gebracht. Men sen die na het hartinfarct veel vezelrij ke voeding - met name vezels uit gra nen - aten, hadden meer kans negen jaar na het infarct nog in leven te zijn dan mensen die weinig vezels in hun voeding hadden. Bron: BMJ Wat sommige vreesden toen zo'n twintig jaar geleden de cholesterolver lagende statines beschikbaar kwa men, lijkt te zijn gebeurd. Mensen die hun hoge cholesterolge halte aanpakken met statines, gebrui ken de pillen als excuus niets te doen aan hun ongezonde leef- en eetge woonten. Onderzoek onder 30.000 Amerikanen toont aan dat de statinegebruikers zelfs ongezonder zijn gaan eten dan zij eerder deden. Mensen die geen sta tines gebruiken zijn juist iets gezon der gaan eten. De statinegebruikers gingen in de loop van de tijd veel vet ter eten. Bron: JAMA Internal Medicine Wim Hof (links) praat tijdens het ijsbad in op een van de deelnemers aan de work shop. foto Jean-Pierre jans Voluntary activation of the sympathe tic nervous system and attenuation of the innate immune response in hu mans. Zie: www.pnas.org üiiAWwJICo drogisterij kruiderij Middelburg~Goes~Vlissingen~Bergen op Zoom www.derodepilaren.nl~www.sportengezond.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17