PZC vitaal Kleine stroompjes door de her senen lijken woorden waar je niet opkomt op weg te kunnen helpen. Een experiment. Eh, eh, druiven, nee, eh, het is fruit, kom nou, eh, ...beien, AARDBEIEN." Opgelucht laat Evert zijn druk gebarende handen weer zakken. Hij krijgt ver schillende tekeningen voor gelegd door de logopedist en moet de woor den zeggen, drie keer herhalen en dan op schrijven. Soms weet hij het direct, maar vaker moet hij even nadenken. De 49-jari- ge man lijdt aan afasie. Dit is een taalstoor nis. Hij liep hem op na een beroerte, drie maanden terug. Evert is een van de proefpersonen in een bijzonder project van het revalidatiecen trum Rijndam in Rotterdam. De patiënt doet de taaltest met twee elektroden op zijn hoofd geplakt, waarmee een klein stroompje wordt opgewekt door zijn herse nen. Deze methode heet tDCS (zie kader). „Door een beroerte, een zwaar ongeluk of een tumor kan een stukje van je taalsys teem uitvallen, waardoor de vertaling van wat je ziet op een plaatje naar het juiste bij passende woord is verstoord. De vereiste sa menwerking tussen de verschillende her sendelen verloopt niet meer gesmeerd. Er is een drempelwaarde nodig om informatie door te kunnen geven van de ene naar de andere zenuwcel. De doorgave van die sig nalen verloopt vlotter dankzij die elektri sche prikkel van buitenaf', zegt projectlei der Mieke van de Sandt van Rijndam. Zij behandelde in een proefproject zeven a- fasiepatiënten op die manier. Allen leerden sneller. Maar dat aantal is te klein voor har de conclusies. Daarom is nu een promoven da bezig circa honderd revaliderende pa tiënten te behandelen op die manier. Hier van is de helft controlegroep. De mensen worden blind ingedeeld. „Wij weten dus niet of de patiënt een echte be handeling krijgt of een nepstimulatie, waarbij geen stroom door de aangebrachte elektroden gaat", zegt Van de Sandt. „De onderzoeker, de behandelaar noch de pa tiënt iets. Pas aan het eind kijken we wat de effecten zijn geweest van de elektrische stimulatie." Tijdens de revalidatie wordt twee weken lang, met een tussenpauze van veertien da gen, de gangbare logopedie aangepast. Tij dens het oefenen, worden de hersenen ge stimuleerd met stroom. „De therapie duurt elke dag een uur. Maar slechts twintig mi nuten hiervan wordt het brein geprikkeld. Met therapie in de vroege fase willen we het herstel versnellen WAT IS TDCS? Alleen de technische man aan de knop pen weet of er echte stimulatie wordt toegepast of niet. Dat maakt de uit komst betrouwbaar", zegt ze. „De the rapie gebeurt zo snel mogelijk na de be roerte. Het brein en de bloedtoevoer herstellen zich in de eerste tijd spontaan. Met therapie in de vroege fase willen we dat herstel versnellen, omdat het dan mee lift met de reorganisatie van het brein en dus het meeste effect heeft. De proefperso nen worden na een half jaar nog eens ge test om te zien of het effect blijvend is". De taalkundige benadrukt dat het elektro nisch stimuleren alleen een herstellend ef fect heeft tijdens taal- of andere oefenin gen. „Het werkt pas op het moment dat je ergens mee bezig bent en niet als je dat pet je opzet in je bed of lui achterover gaat lig gen en niets doet". De methode is zeker niet duur, verzekert ze. „Het is een stuk goedkoper dan magne tische stimulatie, een andere manier om stroom op te wekken in de hersenen. Hier bij wordt een veel kleiner gebied geacti veerd, slechts 1 vierkante centimeter. En om bij die techniek de juiste plek te lokali seren, is eerst een MRI-scan nodig. Dat maakt het duur. De elektroden stimuleren een gebied dat minstens vijf keer zo groot is. Dat vereist minder precisie en kan zon der MRI." Van de Sandt: „Ons apparaat is technisch simpel en kost hooguit 4 a 5.000 euro. Stel dat de methode 5 a 10 procent verbetering geeft of alleen maar een versnelling van het herstel, dan heb je al veel gewonnen. Kortere revalidatie is fijn voor de patiënt en levert geld op." '«O'fit Dinsdag 13 mei 2014 Gezond Eén op de drie volwassenen heeft een hoge bloeddruk. door Peter de Jaeger beeld Mark Reijntjens Mieke van de Sandt Slimmer zijn of sneller en be ter kunnen leren, willen we al lemaal wel. Sommigen gebrui ken sloten koffie om alert te blijven, anderen grijpen naar smartdrugs. Nieuw is tDCS ofwel stroom door je brein. De afkorting staat voor transcranial direct current stimulation ofwel ge lijkstroom stimulatie. Hierbij worden twee elektrodes stevig op het hoofd aangebracht met geleidingsgel. De elektrodes worden via een stroomdraad gevoed met stroom uit een batterij die aan- en uitgezet kan worden. De ene elektrode is negatief (kathode) en de andere posi tief (anode). Wanneer de elektrodes op het hoofd worden geplakt en de schakelaar wordt omgezet, stroomt de elektriciteit van de batterij via de hersenen van de ene naar de andere elektrode. Afhankelijk van waar je de elek trodes plaatst, stimuleer je een bepaald hersengebied. Hier door zouden hersencellen flexi beler kunnen worden en mak kelijker informatie door kun nen naar andere hersencellen is de gedachte. Gamers kopen op internet voor 200 dollar eenvoudige set jes om beter te presteren. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15