Veiligheidsmaatregelen rond Richtlijn tegen zowel hoge hakken als werken met gevaarlijke stoffen I I 8 BUITENLAND F De regio Donetsk stemde gisteren over afscheiding van Oekraïne. Maar niet iedereen vulde een stembiljet in. DONETSK - Gennadi Chvaljoen (37) n»et deelnemen aan het referendum, zegt hij, terwijl hij zijn auto afsluit om naar de kerk aan de brede Artjom-allee in Do netsk te gaan. In de toren luiden de klokken en vanuit het gods huis klinken de zuivere klanken van een vrouwenkoortje. „Het re ferendum is een farce. Ik erken die hele Volksrepubliek Donetsk niet eens", verklaart Chvaljoen. „Een referendum moet wettelijk verlopen, op basis van een decreet van de president en in heel Oek raïne worden gehouden. Maar dat is nooit gebeurd." Op zijn arm draagt hij zijn zoon tje KirilL Chvaljoen kijkt pein- UITSLAG REFERENDUM zend naar de peuter en verklaart te vrezen dat het geweld in Slav- jansk, Marioepol en Odessa ook naar Donetsk zal overslaan. „Na tuurlijk ben ik bang, zeker voor hem", knikt hij naar het ventje. De week voorafgaande aan het re ferendum vielen er zeventien do den in de regio. Daarvoor vielen er echter ook al slachtoffers, met name in het pro-Oekraïense kamp, vertelt Maria Olinyk in haar armoedige flatje in het cen trum van Donetsk. De gepensio neerde journaliste werkt voor de Oekraïense organisatie Prosvita (voorlichting), een club die de be volking probeert bij te brengen wat haar rechten zijn. Ze komt op voor (de familie van) activisten die mishandeld of ontvoerd zijn. Of nog erger: vermoord. „Het zijn er al zeker tien", zegt Olinyk. Haar twee mobieltjes rinkelen on ophoudelijk. Ze staat voortdurend ouders van vermisten en journa listen te woord. De mensenrech- tenvoorvechtster loopt zelf ook ge vaar, want iedereen in Donetsk kent haar en weet wat ze doet. „Ik ben al tien dagen niet meer naar buiten geweest Mijn buren breng en me voedsel", zegt ze. Is ze niet bang dat pro-Russische activisten haar thuis komen opzoeken? „Dacht je dat al die mensen die ontvoerd en vermoord zijn, niet bang waren? II: kan hen en hun fa milies nu niet in de steek laten." Plaatsvervangend voorzitter van stemlokaal nummer 1 is Roman Menikin. De vriendelijke en in keurig grijs pak gestoken vijftiger staat graag en geduldig buiten landse journalisten te woord. Hij doet niet erg zijn best om objec tief over te komen. „Dit referen dum houden we om ons te be schermen tegen de chaos die Kiev heeft veroorzaakt", zegt Menikin. Maar wat gebeurt er als in het - hypothetische - geval slechts een minderheid voor de autonome Volksrepubliek Donetsk stemt? „Dan ontbinden we die weer, we volgen de wil van het volk", zegt Menikin plechtig. En hij lijkt het te menen. De eurosceptische wereld was te klein toen dit nieuws begin 2012 naar buiten kwam. Nederlandse kappers reageerden verontwaar digd: „De kappersbranche is ge baat bij een modieuze uitstraling, daar horen dus ook hoge hakken, sieraden en mooie horloges bij", tekende het Noord-Hollands Dag blad op uit de mond van kapper Bob Jansen. In België klommen bloggers in de gordijnen: „En het blijft niet bij deze plannen. De richtlijn wil ook dat de kapsters niet te veel knipbeurten per dag uitvoeren, om 'emotionele instortingen' te voorkomen. Daarnaast moeten ze ook regelmatig een 'sociale dia loog' voeren (lees: roddelen) met hun klanten, om het 'mentale wel zijn' op de werkplek te bevorde ren." Voor tien regeringen was deze Brusselse bemoeienis te veel van het goede. De voorzitter van de Europese Commissie, José Ma nuel Barroso, was nog niet van de onaangename bejegening in The Sun bekomen, of Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Polen, Duits land, Finland, Estland, Roemenië, Zweden, Kroatië en Slovenië trok ken gebroederlijk aan de bel. Zij deelden de commissievoorzitter mee dat ze niet gingen meewer ken aan zo'n onzinwet. In oktober vorig jaar deelde Barro so mee dat de plannen werden ge schrapt. Die zit! Nu nog even de andere kant van het verhaal. De beoogde richtlijn was het gevolg van een akkoord tussen de Euro pese werknemersorganisatie voor de kappersbranche (UNI Europa) en de Europese werkgevers (Coif fure EU), vanuit de sector zelf dus, met de Europese Commissie over geharmoniseerde regels. Dat gaat over dingen als hoe lang en hoe vaak een kapper met agressie ve producten voor een permanen tje of blonderen bezig mag zijn. „Barroso speelt met de gezond heid en veiligheid van werkne mers", menen de vakbonden nu dan ook woedend. Het schrappen van de 'kappers richtlijn' is onderdeel van nieuw dereguleringsbeleid. Brussel voert alle lopende Europese initiatieven op het gebied van de arbeidsveilig heid, de gezondheid op de werk plek en het leefmilieu van de agenda af. Dat betekent bijvoor beeld dat een voorstel om werkne mers beter te beschermen tegen kankerverwekkende stoffen van de baan is. Er staan nu drie stof fen met grenswaarden waaraan ie mand mag worden blootgesteld in de richtlijn, er zouden er zeven tien bij komen. Niet alle werkge vers zijn immers even verant woordelijk, is de gedachte. De televisie toonde zaterdag live- beelden van een bus die schuin staat op Avenida Brasil, een van de hoofdwegen in Rio de Janeiro. Omringd door tientallen politie mannen doet een commentator met opgewonden stem verslag van wat een gijzeldrama blijkt te zijn. De buschauffeur en een meisje van 17 jaar worden ruim twee uur vastgehouden door een 32-jarige crackverslaafde, die hen bedreigt met een schaar. De stad haalt op gelucht adem als de onderhande laar en politie de gijzelnemer én de twee gegijzelden zonder ge weld de bus uit krijgen. Dit weekend liep het dan goed af, maar jaarlijks worden in Brazilië bijna 60.000 mensen vermoord. Geweld is historisch op grote schaal aanwezig in het land. „Met de komst van ruim een half mil joen toeristen naar Brazilië tij dens het WK, haalt de overheid al les uit de kast om de veiligheid te garanderen", stelt Carlos Ribeiro, professor bij het sociologisch insti tuut IESP in Rio de Janeiro, gespe cialiseerd in publieke veiligheid. De Braziliaanse overheid inves teert een kleine miljard euro in veiligheid en heeft de grootste vei ligheidsoperatie ooit rondom een WK opgezet. Ruim 170.000 man van de politiekorpsen, het leger en beveiligingsbedrijven worden wordt de druk op de speelsteden steeds groter en her en der wordt al begonnen met veiligheidsopera ties. Zo zijn enkele tienduizenden militairen de komende weken ac tief langs de grenzen van Brazilië, om daar de activiteiten van crimi nelen tot een minimum te beper ken. Rio de Janeiro begon vorige week met de algemene operatie en stuurde 2.000 man extra mili taire politie de straat op. ingezet, zo'n 20 procent meer dan tijdens het WK in Zuid-Afrika. De noodzaak van deze grote hoe veelheden werd vorige maand nog maar eens bevestigd tijdens een staking van de politie in WK-stad Salvador. In de 48 uur die de staking duurde, werden 44 mensen vermoord, nog eens tien tallen mensen overvallen en win kels geplunderd. Met nog een maand tot het WK door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - Terwijl de over heid een gigantische operatie op poten zet om de veiligheid van toe risten tijdens het komende WK voetbal te garanderen, houdt Brazi lië de adem in bij een gijzelingsdra ma in Rio de Janeiro. i Bij het gemeentehuis van Marioepol trok het referendum over afscheiding van Oekraïne veel stemmers, foto Corbin/HH 'We volgen de wil van het volk' door onze correspondent Joost Bosman Bijna 90 procent van de kiezers in het district Donetsk heeft zich uit gesproken voor zelfbestuur, aldus de kiescommissie van het zelfge- proclameerde pro-Russische be stuur van de 'volksrepubliek' gis teravond. Uit het district Loehansk zijn nog geen uitslagen bekend. Er zijn geen verifieerbare cijfers over de opkomst. De regering in Kiev erkent de referenda niet. Bij incidenten in het gebied zijn volgens een Russisch tv-station ze ker twee doden gevallen. Het Oek raïense leger zou geschoten heb ben op een groep burgers. door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Een richtlijn die kapsters verbiedt hoge hakken te dragen. Op platte schoenen met anti-slipzo- len dienen zij te wassen, knippen en föhnen. Trouwringen en andere sieraden zijn taboe en een horloge mag evenmin. De Hair Hitlers uit Brussel!, schreeuwt de Britse ta bloid The Sun op de voorpagina. MdXZk4 Europa heeft talloze wetten, veror deningen en richtlijnen, bedoeld om de neuzen in dit werelddeel dezelfde kant op te krijgen. Som mige lijken onzinnig, op andere zaten mensen jaren te wachten. Tot aan de Europese verkiezingen op 22 mei elke week twee keer aandacht voor de zin en onzin van Europese regels. Vandaag: De zin van bescherming van werknemers die moeten wer ken met gevaarlijke stoffen. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8