Voortaan radio en tv vanuit paviljoen in Vondelpark k B m 1 BINNENLAND 7 De vredesbeweging is boos: advocaat Stelling dreigt geschorst te worden voor schelden en tieren in de rechtbank. 1r DEN HAAG - Een ongekend beeld in een Nederlandse rechtszaal: de parketpolitie pakt een advocaat op en zet hem al tegenstribbe lend buiten. De advocaat roept daarbij: „Ik ga niet mee. Ik blijf hier zitten. Dit is een absolute schande." Het speelde zich afin het ge rechtshof van Den Bosch in 2010 en tekent de advocaat in kwestie, Meindert Stelling. Hij is een ex-militair die verdediger van vre desactivisten werd en er niet voor schuwt aanklagers en rechters voor leugenaars uit te maken. Van daag moet hij voor de Raad van Discipline verschijnen. Zijn eigen vakgenoten willen hem schorsen omdat hij al jaren uit zijn slof schiet tegen rechters, officieren en collega's. „Stelling is een acti vist die het fatsoen uit het oog verliest. De maat is vol", zegt de ken Bas Martens van de Orde van Advocaten. „Vrijheid van meningsuiting", zegt de advocaat zelf Stelling (66 jaar, uit Alphen aan de Rijn, gelo vig opgevoed) verdedigde die vrij heid ooit als beroepsofficier bij de Koninklijke Luchtmacht. In 1979 speelde zijn geweten op. Hij publi ceerde in een officiersblad een ar tikel, waarin hij stelling koos te gen het plaatsen van kernwapens in Nederland. Hij werd de held van de vredesbe weging én de gebeten hond van het leger. Defensie dwong hem, na Kamervragen, tot onvoorwaar delijke gehoorzaamheid. In 1985 verliet hij het leger. Stelling werk te door als jurist op het ministerie van Binnenlandse Zaken, tot hij daar in 1999 ruzie kreeg over de oorlog in Joegoslavië en vertrok. Stelling is nu al jaren advocaat van activisten die bijvoorbeeld op gepakt worden bij protesten te gen de kernwapens op Volkel. In 2006 verdedigde hij de Italiaan Uiri Vaccaro, die was doorgedron gen tot de Fi6's op vliegbasis Woensdrecht en toestellen be werkte met een hamer. De rechts zaak werd een toneelstuk. De ver dachte zong liedjes (We shall over come) en deed meerdere keren als of hij flauwviel. Stelling speelde het spel mee en hield ondertus sen een vurig anti-kernwapenplei- dooi. Dat is namelijk waar het hem al die jaren om te doen is: de principiële strijd tegen kernwa pens. Hij vindt dat de Nederland se staat die wapens niet mag tole reren. 'Misdadige voorbereidings handelingen voor een kernoor log', noemt hij het. Zijn pleidooien zijn doorgaans el lenlang, termen als 'systeemmis daad' en 'befehl ist befehl' zijn nooit ver weg. Het wraken van de rechtbank is meer regel dan uit zondering. „Gedoe is de bedoe ling", zegt Stelling zelf. De rechtbank in Den Bosch dien de, na een belediging in 2013, een klacht in bij de Orde van Advoca ten. Toen Stelling daar op gesprek moest komen, trok hij ook van leer tegen zijn collega's. „Binnen enkele ogenblikken was hij zie dend van woede, met zijn vinger wijzend eri tierend richting de voorzitter van de Raad van Disci pline", schrijft deken Martens. Die deken vindt dat Stelling 'niet in staat is zijn praktijk naar beho ren uit te voeren' en wil dat hij voor onbepaalde tijd wordt ge schorst. De Vredesbeweging roept op naar de behandeling van de zaak te komen. Cliënten roe men Stellings 'gedreven manier' waarop hij hen heeft verdedigd. In dit voormalige onderkomen van het Filmmuseum kan het pu bliek voortaan radio- en televi sie-opnames bijwonen en pro grammamakers ontmoeten. Het rijksmonument uit 1881 on derging afgelopen anderhalf jaar een grondige renovatie. Het ge bouw in de stijl van de Italiaanse renaissance, is in opdracht van de gemeente in oude glorie hersteld. De horeca op de begane grond is al volop in bedrijf en ook de radio makers van KX Radio zenden al 24 uur per dag uit vanuit VondeI CS. Door een glazen wand heb ben cafébezoekers zicht op de dj's en andersom. „Hier krijg je al het mediagevoel", zegt directeur Lidy Klein Gunnewiek. De naam van het verenigingsge bouw van AVROTROS verwijst naar het park en de dichter loost van den Vondel. De toevoeging CS klinkt wellicht als een ver keersknooppunt, andere bezoe kers associëren het met Cultureel Supplement en dat vindt de direc teur ook prima. Eigenlijk staat CS voor het Latijnse cum suis, wat 'met de zijnen' bekent. Klein Gun newiek: „Dat is zo bedacht, om- '-1 dat de AVROTROS graag met an deren, met allerlei partners, hier een bruisend geheel van wil ma ken. Een van de partners is AT5 maar we gaan ook samenwerken met andere culturele partijen in Amsterdam. De drie pijlers van VondeICS zijn media, cultuur en opinie." Hans Smit presenteert er op vrij dagavond sinds twee weken Opium op 4. „De akoestiek van de ruimte klonk tijdens de optre dens ontzettend goed", zegt Klein Gunnewiek. Vanaf 19 mei zendt Het rijksmonument uit 1881 is de afgelopen anderhalfjaar grondig gerenoveerd Opium op 4 hier elke werkdag uit en vanaf 16 mei ook EenVandaag Radio, elke vrijdagmiddag. En dan worden er nog tv-programma's opgenomen in VondeICS. Art Rooijakkers neemt er wekelijks de muziekquiz PopCafé op. AT5 betrekt komende maand een ei gen redactievloer en een studio ruimte in een van de torenka mers. Op de bovenste verdieping huist het media-atelier. „Bedoeld voor workshops aan jonge talen ten, waar hopelijk nieuwe pro- grammaformats uitrollen", zegt Klein Gunnewiek. Met VondeICS kan AVROTROS contact zoeken met de leden, zegt algemeen di recteur Eric van Stade. „De tijd van leden werven met badhand doeken is voorbij. We moeten een community creëren. Dat werkt be ter dan ledenwerving." Apple iPhone 4S 500MB INTERNET ONBEPERKT SMS BELLEN: 30ct p/mnt p/mnd GEHELE PERIODE!! J fmmm (fi) kpn telE2 Ben' StZZ J MAANDAG 12 MEI 2014 moet Held vredesbeweging op het matje komen I Advocaat Meindert Stelling. Volgens de deken van de Orde van Advocaten kan Stelling zijn praktijk niet naar behoren uitvoeren, foto Hedske Vochteloo PROFIEL MEINDERT STELLING door Cyril Rosman door Nico Postma AMSTERDAM - Het Vondelpark is met 12 miljoen bezoekers per jaar al een attractie op zich, maar vanaf morgen heeft het Amsterdamse park nóg een publiekstrekker. Fu- sieomroep AVROTROS opent dan met de Amsterdamse zender AT5 de deuren van VondeICS in het Vondelparkpaviljoen. I Directeur Lidy Klein Gunnewiek foto Elmer van der Marei T-Mobtfe abonnement Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 Delft Hulst Spijkenisse Oud-Beijerland Naaldwijk Pijnacker IJsselstein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7