'Contact met Noord-Korea is het allerhoogste' ZEEUWS-VLAANDEREN 21 'Hopelijk verdien ik m'n diesel terug' Regionaal talent dient zich aan bij Breskens dictee Danskoppel beste van Nederland Ciccio Pecoraro en Jasmijn van Jole uit Terneuzen zijn zondag in Almere Neder lands kampioen dansen stan daard geworden. Het dans koppel wist al eerder mooie prijzen te winnen, maar dit kampioenschap in de hoog ste klasse is de kroon op vier jaar keihard werken, al dus Ciccio. „Wij zijn nu echt de besten van Nederland." Open dag creatieve therapie bij Tragel Tragel Zorg houdt vandaag van 16.00 tot 19.00 uur in het hoofdgebouw van De Sterre in Clinge een open dag over creatieve en psy- chomotore therapie. Er zijn doorlopend korte workshops. Ook beeldend werk van cliënten van Tra gel Zorg is te zien. Davy is voorzitter van de Vereni ging voor Experimenteel Radio Onderzoek Nederland, kortweg Veron, afdeling Zeeuws-Vlaande- ren. Van Delft is zaterdag in mo len De Witte Juffer in IJzendijke te vinden, met een groepje ande re enthousiaste radiozendama teurs. De 'plaats delict' is niet voor niets gekozen. Het is zaterdag Open Mo lendag. „Molens zijn oude werk tuigen, wij werken daar ook mee." Af en toe komen wat mor se-signalen door, de 'taal' waarin de zendamateurs met elkaar spre ken. Het mooie daarvan is, aldus Davy en zijn collega Rudi de Ca- luwé uit Sas van Gent, dat je daar mee de hele wereld kunt berei ken. 's Nachts beter dan overdag en ook beter als er veel zonnevlek ken zijn, die de radiosignalen weerkaatsen. „Tot aan de andere kant van de aardbol kun je zenda mateurs bereiken." Zaterdag is het gelukt vooral met Engelse, Duitse en Franse liefheb bers contact te leggen. Cor van Doeselaar, afkomstig uit Uirkeye bij Waterlandkerkje, heeft zijn zendapparatuur in de IJzendijkse molen geïnstalleerd. „Ik had alles nog in mijn auto staan." Cor is pas met zijn apparatuur in het bevrijdingsmuseum in Groes- beek geweest, rond dodenherden king en bevrijdingsdag. De zen der-ontvanger komt uit een Lancasterbommenwerper en heeft dus een oorlogsverleden. Al les werkt nog perfect. Zeventig leden telt de Zeeuws- Vlaamse Veron-afdeling. Ze ko men elke maand samen in het ge bouw van de scouting in Axel. Stuk voor stuk zijn ze allemaal of ficieel erkende zendamateurs. Veel tijd steken ze in hun hobby, vaak 's avonds en ook 's nachts, als het bereik het beste is. „Het is een beetje als vissen", legt Davy zijn drive uit, „je weet nooit waar Het is een beetje als vissen, je weet nooit wat je kunt ontvangen je terecht komt." De sport is calls, kaarten, te verzamelen uit zoveel mogelijk verschillende landen, 't liefst uit landen of werelddelen waar nauwelijks zendamateurs ac tief (mogen) zijn. Antarctica is daar een voorbeeld van, maar ook afgelegen eilanden in één of ande re oceaan. Een call uit het gesloten, commu nistische Noord-Korea is het aller hoogste voor de ware radiozenda mateur. Davy heeft al duizend kaarten uit honderdvijftig van de ruim driehonderd landen die de wereld telt. Noord-Korea zit er nog niet bij. „Je moet geluk heb ben", weet Rudi de Caluwé, „dat er een keer een missie van de Ver enigde Naties naar Noord-Korea gaat. Vaak gaat er dan een zenda mateur mee." Zo blijft er altijd iets om naar uit te luisteren. TERNEUZEN - „We kunnen veel re gelen, maar niet het weer." Den nis Lauret, sinds kort voorzitter van de Vereniging Ondernemers Axelsestraat (VAO), overziet zater dagochtend 'zijn' straat. Het drup pelt bezoekers in de langste win kelstraat van Terneuzen waar de Axelsestraatfeesten anders voor veel volk zorgen. Bij slager Tom de Boeye is het zowaar druk. „Als de kwaliteit goed is, komen men sen wel", weet hij. Een demonstra tie door Walcherse ringrijders is een trekker. Het VAO-bestuur is verjongd en wil in 2015 meer kin deractiviteiten, zegt Dennis. De ringrijders blijven, verzekert hij. 's Middags, als het opklaart, wordt het drukker. Zelfs een 'eenzame' bloemenverkoper aan het begin van de straat - vijf, zes kooplui zegden af - krijgt aanloop. „Hope lijk verdien ik m'n diesel terug." Hij komt uit Roelofarendsveen, heen en terug 360 kilometer. Bibliotheek trekt in bij brede school De bibliotheek van Sluiskil, nu gevestigd in een deel van de gesloten rooms-katholie- ke kerk, gaat verhuizen naar de nieuwe brede school Het Mozaïek aan de Spoorstraat. De bibliotheek is daarom ge sloten vanaf vandaag, maan dag, tot de heropening maan dag 26 mei. De Berenburcht in Het Mysterie Van.... Groepen 6/7 van basisschool De Berenburcht in Oostburg zijn deze week te zien in het RTL/Telekids kinderprogram ma Het Mysterie Van.... De op names zijn gemaakt in de Ef- teling. De uitzendingen zijn doordeweeks om 16.20 uur, za terdag om 8.00 uur en zondag 15.20 uur is er een compilatie. Selma Hooijberg uit Breskens be haalde de eerste plaats bij de aan vangers met zeventien fouten, ge volgd door Lea de Vilder uit Hoofdplaat, Betsy Basting uit Schoondijke en Rinus de Moor uit Retranchement. Bij de liefheb bers won een Vlaming, de 87-jari- ge Jaak Hoedemakers uit Maaseik, met veertien fouten en bij de spe cialisten was Robert Joosen uit Kalmthout de beste met tien fou ten. Organisator Rein Leentfaar was te vreden over de zevende editie van zijn Breskens dictee. „Het was gezellig. Iedereen heeft naar vermogen een eigen topprestatie geleverd." MAANDAG 12 MEI 2014 TERNEUZEN CLINGE Zendamateur Cor van Doeselaar (vooraan) zoekt met zijn zender-ontvanger uit een Lancaster-bommenwerper uit de Tweede Wereldoorlog in de molen van IJzendijke contact met de buitenwereld, foto Mark Neelemans r door Harmen van der Werf IJZENDIJKE - In het digitale tijdperk werken met 'simpele' zendappara tuur, het lijkt volstrekt overbodig. Maar dat is volgens Davy van Delft uit Vogelwaarde absoluut niet zo. „Valt de stroom ooit lang uit, dan kunnen wij altijd nog contacten leg gen." Davy van Delft, zendamateur SLUISKIL OOSTBURG BRESKENS - Vlamingen gaan mees tal met de eer strijken in dictee wedstrijden. Ook in Breskens won nen ze zaterdag weer bij de gevor derden, maar bij de aanvangers was de winst voor Zeeuws-Vlaam- se talenten. Kinderen leven zich uit op één van de dansdemonstraties tijdens de Axelsestraatfeesten zaterdag in Terneuzen, de regen kreeg hen niet klein, foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61