op Kunstweekend Keukens Flinke meevaller Werk aanpassen aan de Uitgraven kreken voor kas van in Waterdunen 20 ZEEUWS-VLAANDEREN gemeente Sluis mCIIS 611 flICt SIlClGrSOiTl begint maandag Kwart eeuw bij KNRM Cadzand Gedeputeerde Ben de Reu hekelt cynisme over Europese samenwerking, niet alle bezoekers Europadag delen zijn mening. Keukeny TERNEUZEN - Kritiek op Europese samenwerking mag, natuurlijk, maar cynisme over Europa, daar heeft gedeputeerde Ben de Reu een broertje dood aan. „Europa heeft ons al bijna zeventig jaar vrede gebracht en onze welvaart vergroot." De Reu maakt de opmerking aan het begin van de Europadag, zater dag in hotel-restaurant Dallinga in Sluiskil. De start van een fiets tocht langs met Europees geld mo gelijk gemaakte projecten is daar, langs het Bio Base Europe Trai ning Center bij de skihal van Ter- neuzen, het Voorlichtings- en Op leidingscentrum (VOC) in het glastuinbouwgebied bij Westdor- pe, de oude Zwartenhoekse Zee sluis bij Westdorpe en het histori sche verdedigingswerk Oostbeer in Philippine. Bij wijze van officiële openings handeling nemen De Reu en bur gemeester Jan Lonink de enige gratis veerpont van Zeeland, het pontje van Sluiskil over het Ka naal Gent-Terneuzen. De eerste stop is vervolgens Bio Base. „Het is niet allemaal ideaal", licht De Reu zijn visie op Europa nog toe. „Zo mag er wel eens wat gebeu ren aan het verschil in waarde ring tussen in België en Neder land behaalde verpleegkunde-di- ploma's, wat werken over en weer belemmert." De Reu had het al voorspeld, zijn mening zal in reacties op internet wel weer fel worden bekritiseerd. En jawel, in de loop van het week end verschijnen ze op de site van deze krant. De Europese eenwor ding is te ver doorgeschoten, is de teneur. De Europadag in Terneuzen trekt zo'n 250 mensen. Niet gek gezien het slechte weer, vindt Peter Moerland van de provincie. De meeste deelnemers zijn redelijk positief over Europa. Hanneke van Driel uit Hoek die met haar gezin de fietstocht maakt: „We kunnen niet klein blijven, willen we als Nederland vooruitkomen." Parttime boer en Dow-medewer- ker Frank de Klerk uit Terneuzen - 'wij wonen naast Bio Base' - ver woordt het bijna hetzelfde: „We kunnen niet meer alles alleen in Nederland." Zestien scouts van scoutinggroep EOS Sint Hubertus Terneuzen doen ook mee, op de fiets, regen kleding aan. Ze zijn niet van sui ker. Hun leider Matthijs Mersy is voorzichtig kritisch over Europa. „Soms denk ik wel dat er iets te veel landen bij de Europese Unie zitten." Zijn groep leeft zich on dertussen uit op de expositie in Bio Base, om even later de kas van het Voorlichtings- en Oplei dingscentrum (VOC) binnen te lopen. Honny de Kerf uit Koewacht, me dewerker van kunstmestfabriek Yara Sluiskil, is daar ook. Hij werk te bij Yara aan installaties waar mee restwarmte aan de kassen bij Westdorpe wordt geleverd. Euro pa staat bij hem 'niet zo hoog'. „Bij Yara hebben we afgeschreven computers moeten vernietigen, vanwege één of andere Europese regel. Jammer." Over het mede dankzij Europese steun tot stand gekomen VOC, waar werkzoeken den worden opgeleid, is hij wel te spreken. „Ja, ja, dat is wel schoon, zo'n project." Ronny Ivens, beeldend kunste naar uit Hulst, had het veilige Hof te Zandekerkje opgezocht. Hij ver telde de bezoekers over zijn inspi ratiebron: de hele wereld met al zijn schepsels die hem steeds op nieuwe creatieve ideëen brengt. Ivens zat lekker binnen. Buiten was het andere koek. Van de zestien kraampjes was za terdag maar de helft bezet. Door de regen en wind viel de ge plande kunst- en boekenmarkt grotendeels in het water. Hubert Stuyvaert uit het Belgische Boek- houte probeerde vanachter een kraam, beschut tegen de muur van het kerkje, de moed er toch in te houden. Een gedeelte van zijn aquarellen, tekeningen en portretten had hij uitgestald. „Grote werken staan nog in de auto. Dat is te riskant. Eén windvlaag en alles ligt aan diggelen", zei Stuyvaert, terwijl hij met een zakdoek wat regen druppels van achter glas ingeka derde werkjes wegveegt. Van zijn geplande activiteit om van kinde ren ter plaatse cartoons te maken kwam ook niets terecht. In de na middag had hij nog geen kind aan zijn kraam gezien. „Gelukkig heb ik wel een paar kunstwerkjes ver kocht. Ben ik toch uit mijn kos ten." Ondanks het slechte weer trokken de binnenactiviteiten van het Kunst Weekend veel be kijks. Bijna tachtig kunstenaars in allerlei disciplines presenteerden zich in zeven binnenlocaties. Me de-organisator Helge van Dronge- len was zonder meer te spreken over de publieke belangstelling. „Mede door de goede opkomst zijn er toch veel tevreden kunste naars. Zij zien vaak belangstelling voor hun creativiteit al als groot ste beloning. Verkopen ze dan ook nog iets, dan is dat mooi mee genomen". Buiten de organisatie van KWK om exposeerden ook enkele kunstenaars in de H. Marti- nuskerk aan de Groenendijk. Naast kunst kijken konden bezoe kers zich door de parochiekern commissie laten informeren over de toekomst van de kerken in de parochie. CADZAND - Reddingmaatschappij KNRM heeft zaterdag Bram Nor- tier (54) in het zonnetje gezet van wege zijn 25-jarig jubileum als vrijwilliger. Nortier, die bij Yara Sluiskil werkt, begon als opstap per en is sinds 2003 schipper. Hij geeft de opbrengst van het feest zaterdag (100 euro) aan het Prin ses Beatrix spierfonds. Een vrien din heeft een ernstige spierziekte. ruime keuze, voor elk budget ook voor uw totale keukenverbouwing SLUIS - Minister Plasterk blijft re creatiewoningen meetellen bij de verdeling van de gelden uit het ge meentefonds. Dat is een hele op luchting voor Zeeuwse kustge- meenten zoals Sluis met veel va kantiehuizen. Afgelopen jaren was er steeds sprake van, dat bij herziening van het Gemeentefonds in 2015 het aantal vakantiewoningen niet lan ger zou worden meegewogen. Na een intensieve lobby van recreatie gemeenten en de Recron (vereni ging van recreatieondernemers) ziet minister Piaster van dat idee af, maakte de Recron het afgelo pen weekeinde bekend. Wethouder Peter Ploegaert van Sluis is 'zeer verheugd'. Sluis telt 2200 vakantiewoningen en zou jaarlijks - bij handhaving van de plannen - bijna een miljoen euro minder krijgen. Ondanks het druilerige weer was de toeloop groot. Vrijwilligers en cliënten stonden klaar om de be zoekers rond te leiden. Bijzonder trots zijn de eigenaren, Kees en Ja- net Nobel, op hun nieuwe kleine dierenwinkel. Hier verkopen me dewerkers naast aanverwante arti kelen zelfgefokte dieren. Daarmee is het ook begonnen, in 2007, met een knaagdierfokkerij en hun eer ste cliënt, Remco. „Wij hebben nu vijftien cliën ten", vertelde Janet. „Ze komen onder meer van de Okkernoot in Schoondijke. Onze kracht is, denk ik, dat wij op verschillende ni veaus oplossingen zoeken voor on ze medewerkers. De meesten heb ben vooral een vaste structuur no dig." 's Ochtends werken de cliënten veelal in de stallen, 's middags in de moestuin of helpen ze met het verpotten van zelfgekweekte vet- plantjes. Ze koken ook samen en leren wat gezond eten is. Janet: „Een aantal woont zelfstandig. We weten dan ze zeker een paar dagen goed eten." Remco is inmiddels baas van de caviafokkerij. Hij was eraan toe en kreeg de kans, wat past binnen hét thema van De Omslag: werk aanpassen aan de mens en niet an dersom. BRESKENS - Het uitgraven van de kreken voor natuur- en recreatie gebied Waterdunen bij Breskens begint maandag. De vrijkomende grond is bestemd voor kustverster- king bij Waterdunen. Het grondtransport van in totaal 1,5 miljoen kuub grond vindt dus plaats over korte afstand, over zandbanen in het gebied. Die krui sen echter bestaande wegen. Vei ligheidsmaatregelen worden daar om genomen. Op de Langeweg komt een ver keerslicht, en de Slikkenburgse- weg is tussen de splitsing met de Langeweg en 't Zandertje afgeslo ten. Fietsers mogen geen gebruik maken van de Langeweg en wor den omgeleid via de Kieweg en de Nieuwesluisweg. Ook nog 400.000 kuub zand is no dig voor de kustwerken, wat over zee wordt aangevoerd. Verdeeldheid over ge.zichtfn Europa is groot door Harmen van der Werf I Terneuzense scouts op de Europadag bij Westdorpe. foto Gijs van den Berg door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Het Kunst Week end Kloosterzande (KWK) kende zaterdag en zondag twee gezich ten. Binnen en buiten. Binnen was het prima toeven, buiten was het vaak ronduit slecht. I Triest weer tijdens Kunst Weekend Kloosterzande. foto Mark Neelemans Spoorstraat 18c PlliS 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 312547* M 06 53314189 Openingstijden zie u;ujiw.beukenplus.com door Wilma Valk IJZENDIJKE - Voor het eerst is zater dag open dag gehouden bij leer-, werk- en zorgboerderij De Omslag aan de Watervlietseweg bij IJzendij- ke. Bij De Omslag wordt mensen met een beperking een zinvolle dagbesteding geboden en worden ze ook voorbereid op terugkeer in het arbeidsproces.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60