'Vrijgelaten Nederlanders verzuimden zich te melden' Bp r baJdiurnJUfjjjJ siasidliüjjpzJb^ rn^b yyrhfyk.Ljüfïinbim! I wawX> UJ. I Sigaret verliest verder terrein in horeca BINNENLAND 5 ~T~ T' „Het is belangrijk dat iedereen die deze regio bezoekt, dit van tevo ren meldt aan de regeringen en veiligheidsdiensten van deze sta ten. De Nederlanders hebben dit nagelaten. Zij werden op hun be zoek aan de Niger Delta slechts begeleid door een ngo." De drie Nederlanders waren van plan gisteravond naar Nederland te vliegen en zouden vanochtend op Schiphol landen. Tientallen buitenlanders zijn de laatste jaren door gewapende ben des ontvoerd in de olierijke Niger Delta in het zuiden van Nigeria. Werknemers van internationale oliebedrijven moeten er daarom met gewapende bodyguards rei zen. Journalisten, hulpverleners en andere buitenlandse bezoekers reizen meestal zonder beveiligers. Volgens bronnen zijn de Neder landers vrijgelaten in Ekeni, zo'n 17 kilometer van Letugbene waar ze zes dagen geleden werden ge kidnapt. Politie noch regering van Bayelsa zouden betrokken zijn geweest bij de onderhandelingen om hen vrij te krijgen. Onduidelijk is of losgeld is betaald. Volgens politie woordvoerder Alex Akhogbe 'on derhandelt de politie nooit met criminelen over losgeld'. De drie zijn na hun vrijlating naar het politiehoofdkwartier ge bracht in Yenagoa, de hoofdstad van Bayelsa. Daar volgde een ont moeting en 'debriefing' met hoofdcommissaris Hilary Opara. Vervolgens werden ze in Govern ment House in Yenagoa ontvan gen door vice-gouverneur John Jo nah, die hen overdroeg aan de Ne derlandse ambassadeur in Nige ria, John Groffen. Die was onmid dellijk naar Yenagoa gereisd nadat de vrijlating bekend was gewor den. Vice-gouverneur Jonah verzeker- de Groffen dat de gijzelnemers op gespoord en gestraft zullen wor den. „Alle drie zijn vrij, veilig en in goede gezondheid. Een grote op luchting. Goed einde van een moeilijke week", twitterde Grof fen zaterdagnacht na afloop van de bijeenkomst in Government House. Volgens activist Sunny Ofehe, die aanvankelijk ook was ontvoerd maar snel weer werd vrijgelaten, werden de Nederlanders onder primitieve omstandigheden vast gehouden in een afgelegen huis zonder elektriciteit. Daar werden ze volgens hem echter goed be handeld. Erhard Leffers, Marianne Hendricks-Vos en Jandries Groe nendijk werden op 4 mei ont voerd, samen met de Nigeriaanse activisten Sunny Ofehe, directeur van Hope for Niger Delta Cam paign en Femi Soewu van Africa- web Television. Laatstgenoemden werden kort daarna weer vrijgela ten. De groep bezocht een zieken huis in Amatu, gebouwd door oliemaatschappij Chevron, toen de kidnappers toesloegen. Ook promootten ze het tijdschrift van Ofehe. Boukje Lijzenga, de partner van Erhard Leffers uit Dedemsvaart, zei gisterochtend in een korte reactie dat het 'fantastische nieuws nog moeilijk te bevatten is'. Ze had toen al contact met haar partner gehad. De familie heeft weinig behoefte om een toelichting te geven. Er is onzekerheid over welke informa tie over de vrijlating met de bui tenwereld gedeeld mag worden. En er zijn ook nog veel onbeant woorde vragen. Daarnaast is bij de familie de behoefte aan rust groot na een enerverende week met slapeloze nachten. In driekwart van de Nederland se cafés waarvoor een rookver bod geldt is dit jaar inderdaad nog niet gerookt Dat valt op te maken uit voorlo pige cijfers van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA), aldus het ministerie van Volksgezondheid zondag. In het najaar van 2013 lieten de aanwezigen in 65 procent van de etablissementen waar ro- 90.000 mensen naar de Molendagen Ongeveer 90.000 belangstellen den zijn dit weekeinde afgeko men op de Nationale Molenda gen. Dat is iets minder dan waarop was gehoopt. Regen en wind weerhielden mensen er van om naar een van de 950 molens te gaan. Molenaars lie ten zaterdag en zondag zien hoe een molen werkt. De Vere niging De Hollandsche Molen hield de open dagen voor de 26e keer. Man verdacht van ombrengen partner Een 33-jarige vrouw is zater dagnacht in Steenwijk omge bracht, mogelijk door haar man (33). Hij is als verdachte opgepakt. Na diverse meldin gen over ruzie in een huis trof fen agenten buiten dat huis een zwaargewonde vrouw (33) aan. De vrouw is in kritieke toe stand overgebracht naar het zie kenhuis, waar zij korte tijd la ter aan haar verwondingen overleed. 5-jarig jongetje dood door aanrijding Een 5-jarig jongetje uit Leeuwarden is overleden nadat hij onder een auto was gelo pen. Volgens de politie was het jongetje zaterdagavond met an dere kinderen buiten aan het spelen in Sint Annaparochie, toen hij werd aangereden. Hij is ernstig gewond met de trau maheli naar het ziekenhuis ge bracht waar hij later in de nacht overleed. ken niet mag de sigaret liggen. Toch waarschuwt staatssecreta ris Martin van Rijn (VWS) voor te veel optimisme over het minder roken in de kroeg. „Als het wetsvoorstel dat het rookverbod in de hele horeca regelt, straks door de Tweede Kamer is, is er meer duidelijk heid. Dan mag er gewoon in geen enkel café meer gerookt worden." Milieuclub biedt elektrische auto aan Natuur Milieu hoopt met een eigen leaseplan het ge bruik van elektrische auto's te stimuleren. Mensen kunnen vanaf 407 euro per maand rij den in de volledig elektrische Nissan Leaf. Daarmee zou die tot 1.200. euro per jaar goedko per zijn dan vergelijkbare voer tuigen. De Leaf, die opgeladen 150 kilometer kan afleggen, zou 40 procent minder CO, uit stoten dan een benzine-auto. Weinig animo voor opnieuw Rutte Slechts 19 procent van de Ne derlanders wil Mark Rutte na de volgende verkiezingen te rug als premier. 6 procent heeft 'veel vertrouwen' in hem, blijkt uit een peiling van Maurice de Hond. Alleen bij de WD-aanhang is dat percenta ge met 49 procent nog bijna de helft. 64 procent van alle onder vraagden vindt dat Rutte de ene keer dit en de andere keer iets totaal anders zegt. PvdA opent aanval op Geert Wilders De Partij van de Arbeid heeft in de aanloop naar de Europese verkiezingen de aanval geo pend op politicus Geert Wil ders met de website devrien- denvanwilders.eu. Daarop zijn standpunten en uitspraken te vinden van wat de PvdA 'de vrienden van Wilders' noemt. Het gaat om Europese politici uit uiterst rechtse hoek, zoals Jean-Marie le Pen. ZOOVER 2014 5 dagen Berlijn 5 dagen de Romantische Strasse 5 dagen Zwarte woud Bayerische Wald Vertrekdata: 12,19 mei/2, 9,16, 30juni14,21,28 juli/ll, 18, 25 aug/8,15, 22 sept/6okt Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 26 mei/16 juni/ 7,28 juli 18 aug 8 sept Vertrekdata: 19.26 mei 16, 23 juni 14, 21, 28 juli 18 aug/8,15, 29sept/6,13okt 5 dagen Rothenburg Würzburg en Nürnberg Vertrekdata: 12 mei 2,23 juni 14 juli 4,25 aug 15 sept 5 dagen Moezel, Trier en Koblenz Vertrekdata: 26 mei 16 juni 17,28 juli l 18 aug/8 sept 29 sept MAANDAG 12 MEI 2014 DEN HAAG door onze correspondent Frans van den Houdt LAGOS - De drie in Nigeria gekid napte en zaterdag vrijgelaten Ne derlanders hadden de autoriteiten van de staten Bayelsa en Delta op de hoogte moeten stellen van hun bezoek aan de Niger Delta, zegt een woordvoerder van de regering van Bayelsa, Daniel Iworiso-Mark- son. I Van links naar rechts: Jandries Groenendijk, Marianne Vos, Erhard Leffers en Sunny Ofehe na de vrijlating dit weekeinde, foto HH Alle drie zijn vrij, veilig en in goede gezondheid. Een grote opluchting Ambassadeur John Groffen Het is belangrijk dat iedereen die deze regio bezoekt, dit meldt Regeringswoordvoerder Daniel Iworiso-Markson AMSTERDAM STEENWIJK SINT ANNAPAROCHIE UTRECHT DEN HAAG DEN HAAG y rci-ü J zooVer Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www_bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5