Eerst jongste, nu oudste Zeeuws amateurtoneel betoont veerkracht tijdens Eenakterfestival r'lM I 22 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw Festival Kwadendamme goed voor twee dagen genieten met uitgekiende selectie aan topacts. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. KWADENDAMME - Het 22ste Blues- fesitival Kwadendamme was in meerdere opzichten stormachtig. Herfstachtige buien en wind teis terden vanaf vrijdagmiddag de tent op het sportveld in het tot bluestown getransponeerde dorp in Zuid-Beveland. Goed voor een depressief gemoed, maar juist dat lijkt de blues ten goede te komen. Al direct met de eerste noten op vrijdagmiddag van de Twelve Bar Blues Band was het gevoel van 'thuiskomen' in de uitverkochte, bluestent voelbaar. Wie voor de blues komt, kan in Kwadendamme twee dagen in mei z'n hart ophalen aan een uit gekiende selectie topacts. De blues op die manier vertolkt, heeft voor de echte liefhebber een helende werking daar kon geen hoosbui tegenop. Vrijdagavond wist weer iedereen waar het met de blues allemaal be gon. John Primer leerde het vak in de jaren 50 in geboortestaat Mississippi, trok naar Chicago en kreeg daar een bluesopvoeding van Jimmy Reed en Muddy Wa ters. Hij speelde in hun bands en koos na het overlijden van Waters in 1983 voor een eigen weg. Hij toert wereldwijd als een apostel van de Chicago- en Delta Blues. De iets jongere Terry 'Harmonica' Bean, ook uit Mississippi, schud de het geheugen op zaterdag weer wat op met zijn meer naar rock 'n roll neigende bluesvariant. JP Soars uit Californië kiest met zijn Red Hots voor een heel ande re invalshoek. Vaak rockend maar dan weer subtiel a la Django Rein- hardt fingerpicking spelend op zijn 'cigar box' gitaar. „Als we thuis blues luisterden was er geen ruzie. Blues bracht voor even vre de. Dat gevoel heb ik steeds weer als ik op een podium sta. Even weg van je eigen sores. Blues heelt, relativeert en inspireert", liet hij zaterdagavond weten. Bij hem en zijn band verschijnt muzi kant en organisator Peter Kempe als gastspeler op het podium. Dat maakt indruk. Voor dat 'even weg' heeft de ech te bluesliefhebber heel wat over. Zelfs een reisje van honderden ki lometers om drie of vier nachten op een minicamping een tentje op te slaan. Dat doen Arild en Lin da Valle uit het Noorse Alesund. 'Een bluesvakantie', noemen ze het. Ze doen dat vaker, maar Kwa dendamme is wel 'een bijzondere ervaring'. „We kwamen hier vo rig jaar voor het eerst. Als fans van Smoking Joe Kubek en Ra- chelle Plas ontdekten we dat die allebei hier zouden optreden. De sfeer en de bands zorgden voor een superervaring. Het besluit om dit jaar weer te gaan was dus snel genomen", zegt Linda. „En volgend jaar zijn we hier weer." Vult Arild aan. Hun enthousias me na het eerste bezoek deelden ze thuis in Noorwegen met wat bluesvrienden. Dat leidde er toe dat The Juke Joints dit jaar in juli op een festival in Trondal te gast zijn. Ook voor Chuck en Yolan, die in Portugal wonen, is een verblijf van vier dagen in Kwadendamme al jaren vaste prik. Ze leerden el kaar kennen in een bluescafé in Spijkenisse waar Chuck als Portu gees die muziek, maar ook zijn la tere echtgenoot Yolan leerde ken nen. „Daar werd vaak over dit bluesfestival gesproken en zo kwa men we hier dus jaren geleden te recht. Na de verhuizing naar Por tugal is het bluesfestival nog het Voor Wim Steene- poorte uit de Hoofd straat in Biezelinge was het antwoord op de raadkaart van vorige week niet zo moeilijk. Hij woont namelijk al 47 jaar in deze straat. „Deze raadkaart is Bieze linge met zicht op de Hoofd straat. Links met de fiets tegen de muur is de ingang van de Noordstraat." Kees Stevense uit Middelburg weet te vertellen dat de straat vroeger Dorpsstraat heette. Hij schrijft dat het gebouw links vroeger een herberg was, die van af 1863 door verschillende Zeeuw en is uitgebaat. In de jaren '50 van de vorige eeuw zat er een bakkerij in. „Bakkerij Meijer, de kleinste van de 3 bakkers aan het marktveld", vertelt Piet Nieuwen- huize uit Biezelinge. Hij spreekt ook van een kruidenierszaak in het pand met de fiets. Dat herin nert Truus Zuurveld-Klooster- man zich ook. „Het huis werd be woond door de dames Fraanje, tante Saar en tante Marie, zij had den daarin een winkeltje met kruidenierswaren. Het pand grensde aan het huis van mijn grootouders. Tegenover de dames was het huis van Butler, de fiet senmaker en het huis met de deelnemers behoorden ook de winnaars van de Zeeuwse voor ronde van de Monologenwed- strijd Zuid-West Nederland (Ste ven Riemslag uit Goes) en van de Kunstbende (Cherin Riemeijer uit Vlissingen). De nabesprekin gen van de voorstellingen door twee professionals leverden vaak boeiende momenten op. Veel toneelmakers toonden zich bereid adviezen van de vakjury ter harte te nemen. Sommigen gingen de discussie aan en hiel den liever vast aan hun eigen voorkeuren en keuzes. Leescom missies die regisseurs een stuk op dringen, kregen er even stevig van langs. De vakjury werd ge vormd door Ineke Kemper, ad junct-directeur van het Gelders Kenniscentrum voor Kunst en Cultuur en door Luc Eisema, re gisseur en dramadocent verbon den aan de organisatie Keunst- wurk in Friesland. Zij uitten ook ruimschoots hun waardering voor veel prestaties. Zo behoor den de monoloog De Maagd door Mels Hoogenboom van Theater- loods B en Autoroute du soleil van het Middelburgs Theater tot de toppers. Verder was er veel lof voor Stil Staan van Theatergroep Duinart, Wie wil je zijn? van Thea tergroep Intermezzo, een 'clowns- act'van de Zeeuwse Komedie en voor een experiment met poppen van Toneelvereniging Pauze. wimpel was de bakkerij Jan Kloosterman, annex kruideniers winkel", schrijft Zuurveld en thousiast. „Daar tegenover zie je met de ruitvormige versiering in de ondergevel, het raam van de woonkamer van mijn oudoom, de bakker Piet Kloosterman. Het lokaal Algemeen Belang was daar tegenover. Na de oorlog zijn we daar ingeënt tegen difteritis." Er is veel veranderd in de straat, weet Wim Steenepoorte. „Het huis op de voorgrond links en ook de huizen rechts op de voor grond zijn afgebroken. De traval- je hoort bij de smederij van P. Butler, toen nog in bedrijf. Net als de smederij zijn heel wat klei ne winkels uit het straatbeeld ver dwenen. Het laatste huis met schuur rechts is in de oorlog door een granaat getroffen, al leen de schuur bleef staan. Het huis is herbouwd in 1950» de schuur is begin zestiger jaren af gebroken. In dat huis zijn wij als jongste gezin in 1967 komen wo nen en daar wonen wij nu nog maar nu als oudste gezin in de straat." enige weerzien met Nederland. Hier ontmoeten we onze vrien den en krijgen er de blues bij", laat Yolan weten. Noren en Portugezen, Fransen, Duitsers, Amerikanen zowel op als het voor het podium zorgt dat voor een internationaal gebeu ren in het Zuid-Bevelandse dorp. The Juke Joints zorgen zelf al 22 jaar voor een hoogtepunt op het De winnaars van deze week zijn: Le- ni Lepoeter uit Schore; A. Zuidweg uit Goes en S. de Kort-Boidin uit Heikant. De amateurkoepels moeten het sinds dit jaar zonder structurele subsidie van de provincie doen. Het ZCA krijgt alleen nog een bij drage voor de organisatie van het Eenakterfestival. De meeste ande re activiteiten staan onder druk. Tijdens het goed bezochte festival werd die sombere situatie slechts even aangestipt en werd de focus vooral gericht op de veerkracht van het amateurtoneel. Dat mani festeerde zich met vijftien zeer ge varieerde voorstellingen. Tot de immüffH'ïï!" itMimni'i iKgMMKi Blues trekt publiek door René de Dreu Sombere situatie koepels amateurkunst summier aan gestipt bij Eenakterfestival. Focus liever op veerkracht. Selecties uit het programma zijn nog te zien don. 15 mei in Fizi in Zierik- zee, 20.00 u. en zondag 18 mei in het Minitheater, Middelburg, 13.30 uur. door ALI PANKOW MIDDELBURG - 'Amateurtoneel is net bordkarton. Als je het onder druk zet, veert het altijd weer te rug' Die uitspraak van wijlen Zeeuwse toneelcoryfee Gerard Bayens werd dit weekend weer eens bewezen tijdens het Eenakter festival van het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater (ZCA).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56