Schoonmaak Zuidhoek is bij bedrijven in trek Veel interesse voor Yacht Valley Vlissingen a I Keukens Molenaar blij met honderd man in Zonnemaire 20 SCHOUWEN-DUIVELAND CULTUUR Acht Schouwen-Duivelandse musea willen samenwerken. Het wachten is op kwartiermaker Stadhuismuseum. Ruit ingeslagen Keuken nj Dat staat in het jaarverslag over 2013 van De Zuidhoek. Het schoonmaakbedrijf is in april 2013 begonnen. De werknemers zijn enthousiast en krijgen van de klanten de waardering die zij ver dienen. De gemeente was de eer ste opdrachtgever. Inmiddels heb ben een aantal bedrijven dit voor beeld gevolgd. De opdrachtgevers roemen de inzet en betrokken heid van de Zuidhoek-schoonma- kers. De Zuidhoek gaat werken aan uitstroom van deze mensen naar de reguliere schoonmaakbe drijven, bijvoorbeeld door deta chering. Dit proces is bij het Groenbedrijf van De Zuidhoek al bezig. Er zijn detacheringstrajecten voor groe pen en voor individuele medewer kers. Directeur Jos Rijk benadrukt in het jaarverslag het belang van een goede begeleiding, vooral bij individuele detachering. „Deta chering is voor veel medewerkers al een grote stap. Als er vervol gens geen juiste begeleiding is, dan is de kans op slagen zeer ge ring." Om uitvoering te geven aan de Participatiewet richt De Zuid hoek dit jaar het Centrum voor Arbeidsontwikkeling op. Vorig jaar was De Zuidhoek (medeop richter van Loopi3 voor sociaal on dernemen en Energie Werkt, de Schouwse energie-coöperatie. Het ziekteverzuim nam vorig jaar met 2,4 procent toe. Twee griep- golven, een aantal langdurig zie ken en een kleine groep die zich vaak ziek meldt, zijn hiervan de oorzaken. Het bedrijf blijft met 10,2 procent echter ruim onder het landelijk gemiddelde van 13,5 procent in deze sector. Er gebeurden in 2013 zes ongeval len. Vier ervan leidden tot ziekte verzuim. Er waren acht inciden ten als gevolg van agressie. De Zuidhoek boekte een voorde lig exploitatieresultaat van 378.336 euro. Dit bedrag is toegevoegd aan de reserves. VLISSINGEN - Maritieme onderne mers staan in de rij om zich te ves tigen in een oude lasloods aan de Binnenhaven in Vlissingen. De gemeente mag kiezen wie ze er in wil hebben. „Dat is écht zo", zegt Gijs Bastiaansen, die zich met het project Yacht Valley be zighoudt bij de gemeente. „Onder nemers melden zich spontaan voor Yacht Valley. Ze zien het bouwbord en mailen mij voor een afspraak. Een bedrijf dat on derhoud pleegt aan boten, aan motoren, zeilmakers. Voor de oude lasloods hebben we twee on dernemers uitgekozen die we een gedetailleerd plan laten maken. De beste mag het kopen." En niet voor een habbekrats. „Dat zit in de categorie 'tonnen'. De loods da teert uit de jaren vijftig en is door de gemeente overgenomen van Zeeland Seaports. Maar het pro ject Yacht Valley behelst de hele landtong waar de loods op staat. Voor een kavel in de driehoek bij de oude bunker heeft zich een jachtenbouwer gemeld. Bastiaan sen: „Die wil er een nieuw pand neerzetten. Niet om er jachten te bouwen, maar als etalage." Alles is dus gerelateerd aan water sport en dat was precies de bedoe ling met Yacht Valley, het project dat in 2011 zomaar uit de lucht leek te vallen in Vlissingen. De ge meente kreeg toen 850.000 euro Europese subsidie toegezegd, op voorwaarde dat ze een gelijk be drag zou bijleggen. Van dat geld heeft Vlissingen de grond bouw rijp gemaakt, een weg aangelegd, de vervuilde Nedpam-grond 'inge pakt' en de kades aan de Tweede Binnenhaven opgeknapt. Het Brouws Museum, de Brusea, het Watersnoodmuseum, de Burghse Schole, het Stadhuismu seum, het Cameramuseum, de Museumhaven en Goemanszorg willen samenwerken. Dat is niet alleen hun wens. Het is nood zaak, vooral omdat overheden hun handen van de musea aftrek ken. „Musea hebben het niet gemakke lijk, terwijl het publiek er wel de gelijk belangstelling voor heeft," schetste Jaap Bos, voorzitter van de Vereniging Zeeuwse Musea de situatie. „We moeten ons beraden over hoe we het anders gaan doen. Vast staat dat we deskundig heid keihard nodig hebben. We zullen meer samen en misschien ook wel anders moeten doen." In de visie van Geluk moeten de acht Schouwse musea de promo tie en de zorg voor de collecties in banden moeten geven van een be roepskracht. „De indeling van Goemanszorg hebben we nu door een bureau uit Haarlem laten doen. Zulke dingen zouden we dan zelf kunnen." Wethouder Jacqueline van Burg verwees zaterdag naar het amen dement dat de gemeenteraad in februari heeft aangenomen voor wat betreft de verzelfstandiging van het Stadhuismuseum. Daarin staat dat dit museum een externe kwartiermaker of inte rim-directeur moet krijgen en dat het Zierikzeese museum moet sa menwerken met de andere mu sea. „Klopt," zegt WD-raadlid Laurence Haack, indiener van het amendement. „Die kwartiermaker moet op 1 juli zijn aangesteld. Die datum komt snel dichtbij en ik heb nog niets gehoord." Haack stelt zich voor dat de acht musea samenwerken met behoud van identiteit. „Duidelijk is dat de overheid er niet meer geld bij doet. In het Stadhuismuseum moeten we in elk geval van de ambtenaren-cao af." Op termijn moet er volgens Haack op Zeeuwse schaal worden samengewerkt. „Daar worden alle musea beter van." 'ïkz* VX ruime keuze, voor elk budget GOES - Een 23-jarige man uit Goes is zaterdagochtend rond kwart over vier op de Koningstraat in zijn woonplaats opgepakt omdat hij de ruit van een politieauto op de Grote Markt had vernield. De man was dronken. ook voor uw totale keukenverbouwing Jan Eeland, vrijwillig molenaar op De Korenbloem in Zonnemaire, is tevreden over de belangstelling zaterdag tijdens Molendag. Waarschijnlijk door het slechte weer kwamen de bezoekers pas laat opdagen in Zonnemaire. Te gen half twaalf meldde het eerste gezin zich. Eeland, eigenaar van een bouwmanagement- en inge nieursbureau, is ook opleider. Hij leert Jesse in 't Veld de kneepjes van het molenaarschap. „Over twee weken gaat hij op voor het examen. Jesse is de vijftiende mo lenaar die ik heb opgeleid. Hij stu deert marketing en communica tie in Rotterdam. Ik ben blij dat er onder de nieuwe molenaars veel jongeren zijn. Dat is ook wel no dig." In 't Veld liet boven in de molen zien hoe een molensteen weer scherp wordt gemaakt. Dat gaat door het met een hamertje verdie pen van de kerven in zo'n steen. Eeland deed de rondleidingen en de kok van d' Ouwe Smisse bakte pannenkoeken in de molen. Kin deren mochten zelf met een hand molentje graan malen. Daar wer den ook koeken van gebakken. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Steeds meer bedrijven laten hun gebouw(-en) schoonma ken door De Zuidhoek. Het werk- voorzieningsbedrijf leidde vorig jaar de derde groep schoonmakers op. door Wendy Wagenmakers Haast achter samenwerking van musea door Ton van den Nouweland DREISCHOR - „Met elkaar willen we het verhaal van Schouwen-Duive- land vertellen." Dat zei voorzitter Ria Geluk van het streek- en land bouwmuseum Goemanszorg zater dag bij de heropening van dit mu seum in Dreischor. I Voorzitter Ria Geluk van Goemanszorg en voorzitter Jaap Bos van de Vere niging Zeeuwse Musea. Spoorstraat 18c pljic 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie www.heukenplus.com door Ton van den Nouweland ZONNEMAIRE - „Ik denk dat er een kleine honderd man zijn geweest. Ik vind dat wel gezellig. Dan kun je tenminste nog wat vertellen. Ik heb ook Molendagen gehad dat er 750 mensen kwamen. Dan ben je alleen nog maar verkeersregelaar." In 't Veld (I.) en Eeland (r.) scherpen de molensteen, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54