66 Wij zijn er voor alle Eritreeërs die hier een nieuw bestaan moeten opbouwen 66 Natuurlijk, in hun eigen land werden ze als landverraders gezien Team op 'hervestigingsmissie' 4 BINNENLAND GEVLUCHT VOETBALTEAM ERITREA REPORTACE Zeventien gevluchte Eritrese voetballers proberen hun draai te vinden in Gorinchem. Ze zijn uitgenodigd. CORINCHEM - Hun eerste Neder landse woorden leerden ze de af gelopen maanden al in een be schermd opvangcentrum in Roe menië. Sinds deze week kunnen de zeventien spelers van het op de vlucht geslagen nationale voet balteam van Eritrea - plus een zus van een van de mannen - hun nieuw verworven taal daad werkelijk toepassen in Gorin- chem. In overleg met opvangorgaan COA is die plaats gekozen als uit valsbasis voor het team dat, on danks een emigratieverbod van de eigen regering, in 2012 collec tief de benen nam na een verlo ren wedstrijd in Oeganda. Via om zwervingen in Afrika belandden ze in het geheim in Roemenië, waar ze echter niet vrij rond kon den lopen vanwege de dreiging die nog steeds uitging van hun va derland. Nu ze op uitnodiging van Neder land sinds een week in ons land vertoeven, hebben ze van hun ei gen regering niets meer te vrezen, denken zowel het COA als burge meester Anton Barske van Gorin- chem. „Natuurlijk, in hun eigen land werden ze als landverraders gezien. Ze zijn bekender dan ande re Eritrese vluchtelingen, maar het is hier veilig voor ze", zegt Barske. Op advies van hun begeleiders worden de jongvolwassen Eritreeërs niettemin zoveel moge lijk uit de schijnwerpers gehou den. „We hebben hen verteld dat ze nu maar even niet samen in de stad moeten gaan rondlopen. Maar het gaat goed met hen. Ze beginnen langzaam aan Neder land te wennen. Ze zijn vooral blij dat ze nu kunnen gaan en staan waar ze willen en verspreid in een aantal huizen kunnen wo nen in plaats van in opvangcen tra", aldus een van de begeleiders, die formeel niets over de voetbal lers mag zeggen. Interviewverzoeken - ingediend bij Vluchtelingenwerk, maar afge handeld via de gemeentewoord voerster - worden afgewezen. Barske legt uit: „Dat is niet zozeer omdat ze voor hun eigen leven hoeven te vrezen, maar meer om dat ze zich nog zorgen maken over de veiligheid van hun fami lie in Eritrea." De voetballers zijn al uitgebreid geïnformeerd over 'hoe het werkt in Nederland', aldus de burge meester. „Hen is uitgelegd dat we hier vrije pers hebben en dat jour nalisten vast benieuwd zijn naar hun verhaal. Dat hoort er ook nu eenmaal bij. We hopen dat de storm over een tijdje luwt. Ze wil len vooral in alle rust een nieuw bestaan opbouwen." Toch zijn deze zaterdag, de dag dat via het Algemeen Dagblad be kend is geworden dat de Eritreeërs in Nederland verblij ven, cameraploegen en verslagge vers naarstig op zoek naar de nieu we bewoners van Gorinchem. „Dus hier zou de Robin van Per- sie uit Eritrea moeten rondlopen? Niks over gehoord. Er wonen hier wel meer asielzoekers", reageert Toon Gouwen, die komt polsen bij een van de cameraploegen. Langs de velden van de Gorin- chemse voetbalclubs is het nieuws ook doorgedrongen. Terwijl het eerste elftal van de Gorkumse Jonge Spartanen het opneemt tegen stadgenoot SVW, keuvelen toeschouwers over de noodzakelijke sportieve bijdrage die de Afrikaanse spelers mis schien wel aan hun club kunnen leveren. Jonge Spartanen-voorzit ter Jan van Veen staat er naar ei gen zeggen 'helemaal voor open'. „Ik weet er eigenlijk pas sinds vrij dagavond vanaf', zegt hij. „Via een van de begeleiders kregen we het verzoek om een oefenwed strijd voor die jongens te regelen. Ik vind het prima. Ik ben wel be nieuwd hoe goed ze kunnen voet ballen." Burgemeester Barske hoopt dat de mannen snel hun draai kun nen vinden. „Ik weet niet hoe De Eritrese voetballers zijn hier op uitnodiging van Nederland, dat ieder jaar sowieso maximaal 500 vluchtelingen inviteert om zich zonder asielprocedure te ves tigen. Dat gebeurt via de United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR). Die bekijkt welke vluchtelingen er in kam pen en opvanglocaties over de we reld zijn en welke in aanmerking komen voor een zogeheten 'her vestigingsmissie'. De Eritrese voetballers hebben di rect een verblijfsstatus gekregen en moeten met een uitkering als basis aan de slag met werk, studie en integratieprogramma's. De PW uitte dit weekeinde meteen kritiek op de komst van de voet ballers en noemde de uitnodiging van Nederland 'een zeer domme actie'. De afgelopen twee maanden ken de ons land, net als een aantal an dere Europese landen eerder, een grote toestroom van vluchtelin gen die het repressieve militaire regime in Eritrea ontvlucht zijn. Op meerdere plekken, onder meer in Cranendonck, Grave en Veenhuizen, zijn extra opvanglo caties ingericht om de honderden nieuwe asielzoekers op te kunnen vangen. Dat het voetbalteam net nu in Nederland is aangekomen, staat volgens een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) los van de re cente vluchtelingenpiek. Aan hun vestiging in Nederland werd al langer gewerkt. hun niveau is. Ze hebben natuur lijk twee jaar lang rondgezworven dus dat zal wel invloed op hun training hebben gehad. Het lijkt me niet dat we al versnelde natu ralisatie in gang hoeven te zetten zodat ze nog aan het WK voetbal in Brazilië mee kunnen doen." Waarom, off all places, Gorin chem? De gemeente kreeg het verzoek voor de huisvesting van het team pas 'recent'. Met hun komst vol doet de gemeente in één klap voor een groot deel aan het ver plichte quotum voor huisvesting van vluchtelingen dat aan lokale besturen is opgelegd, bevestigt Barske. „Gorinchem ligt centraal in het land, dus dat is sowieso handig voor ze. En in Rotterdam zit een grote gemeenschap van Eritreeërs. We hebben daar ook al aangeklopt bij enkele organisa ties, om te zien of ze deze landge noten op weg kunnen helpen." Fitzum Gebreselassie van de stich ting Eritrese Gemeenschap in Rot^ terdam en Omgeving heeft daar nog niets vernomen. Zijn beroem de landgenoten zijn naar eigen zeggen altijd welkom. „Dat ze in eens verdwenen waren in 2012, was wel triest. Als het Nederlands elftal definitiefin Brazilië zou ach terblijven, zouden jullie dat ook niet leuk vinden." Politiek en religie spelen echter geen rol bij het al dan niet toetre den tot de Nederlands-Eritrese or ganisaties. „Wij zijn er voor alle Eritreeërs die hier een nieuw be staan moeten opbouwen." door Niki van der Naald Fitzum Gebreselassie van de stichting Eritrese Gemeenschap Burgemeester Anton Barske 'Landverraders' Eritrea nu veilig in Gorinchem I De spelers van het Eritrese nationale voetbalelftal in het stadion van Kigali, in 2011 tijdens een bezoek aan Rwanda. Zij behoorden tot de weinige Eritreeërs die hun land legaal mochten verlaten, foto James Montague/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4