Reserves HWP sneuvelen, Landau kampioen SPORT 47 Schakers van Het Witte Paard uit Sas van Gent missen titel na zinderende ontknoping. SAS VAN GENT - „Ik speelde alles of niets, maar uiteindelijk werd het niets", treurde Thibaut Maen- hout, speler van Het Witte Paard, na de beslissende laatste partij te gen Charlois Europoort uit Rotter dam. „Met een remise schoten we niks op." De formatie uit Sas van Gent verloor zaterdag met het kleinst mogelijke verschil van kop loper Charlois Europoort: 5,5-4,5, terwijl een zege de Zeeuws-Vla mingen zowel het kampioen schap in de landelijke eerste klas se als promotie naar de Meester klasse (het schaakwalhalla van Ne derland) had opgeleverd. Alle ogen waren zaterdag aan het eind van de middag in de sport hal van De Statie in Sas van Gent gericht op het bord van Maen- hout, die het opnam tegen groot meester Alexandre Dgebuadze. Tientallen mensen hadden zich rond de tafel van het duo verza meld. „Ik dacht even dat ik ging winnen", sprak de Belg na zijn verlies. „Het was een vreemde partij met een laag niveau. Na een zet of veertig ben ik het gewoon gaan proberen. Ik moest wel gezien de uitslagen op de andere borden. Ik boekte vooruitgang en het zag er goed uit. Maar uiteindelijk had hij het allemaal onder controle. Op een gegeven moment besefte ik dat het niet meer kon en was het over." Even daarvoor hadden teamleider Hans Groffen, Paul Motwani en Helmut Cardon de volle winst ge pakt namens Het Witte Paard. Jo- han Goormachtigh, Adrian Roos en Thibaut Vandenbussche had den met een remise elk een half punt afgedwongen voor de Sassen- aren. „Een dubbel gevoel", was wat Maenhout overhield aan de wed strijd tegen de Zuid-Hollanders. „Er waren in deze competitie twee ploegen die er bovenuit sta ken en die troffen elkaar vandaag. Zij beschikken over net iets sterk ere schakers, maar als je er zo dichtbij bent, is dat erg zuur." En dat was ook de mening van Groffen. „Zij waren voor de start van de competitie de favoriet, maar we wilden ervoor zorgen dat we in de laatste wedstrijd nog een kans hadden, want in een wedstrijd weet je het nu eenmaal nooit", zei Groffen met een voor uitziende blik toen de stand nog op 1,5-1,5 stond. Op het seizoen kijkt de Vlissin- ger, ondanks de tweede plek, met een positief gevoel terug. „Voor het eerst sinds lange tijd wonnen we weer veel wedstrijden met groot verschil." Daarmee doelde Groffen onder meer op de 8-2-overwinning te gen Venlo en de vier wedstrijden waarin de Sasse equipe met 7-3 te sterk was voor de tegenstander. Verder leden de Zeeuws- Vlamin gen, die in 2010 voor het laatst in de Meesterklasse uitkwamen, al leen tegen De Toren uit Arnhem puntverlies (6-4 nederlaag). „Bij ons moet je daarvoor wel te rug naar de jaren zestig", dacht Michel de wit, teamleider van Charlois over de laatste keer dat de Rotterdammers op het hoogste niveau van de Nederland acteer den. „We hadden een vijfjaren plan en daarin stond dat we twee jaar geleden al naar de Meester klasse zouden promoveren. Nu is het dus twee jaar later geworden, maar daardoor ben ik niet minder blij." De Wit durfde niet meer te kij ken naar de slotpartij. „Dgebuad ze stond eerst heel goed, maar daarna ging het minder en 'stond de partij gewonnen' voor Het Wit te Paard. Toen dacht ik 'oh nee hè' en ben ik in de kantine mijn ei gen partij gaan analyseren. Geluk kig viel het kwartje voor ons de goede kant op." HWP Sas van Gent 2-Amers- foort 3-5: HWP 2 had het lot in ei gen hand. In een spannende wed strijd had teamleider Kees Nieu- welink er voor kunnen zorgen dat zijn team zich kon handhaven. Bij een 4-3-achterstand had hij een totaal gewonnen eindspel. Een ge lijkspel zou voldoende zijn voor handhaving, maar het noodlot sloeg toe. Nieuwelink 'vergat' zijn toren en raakte zijn koning aan. Hiermee blunderde hij zijn toren weg en daarmee ging de wedstrijd verlo ren en daalt men af naar de derde klasse. DSC Delft 4-S. Landau Axel 2-6: Waar er in Sas van Gent gerouwd werd, was het feest bij Landau. Het Axelse team werd voor het eerst in de historie kampioen van de derde klasse. Enkel het derde team van HWP kon roet in het eten gooien. Al snel bleek dat dit niet ging gebeuren. Landau liep snel uit naar een 5-0-voorsprong. Arthur Hugaert, Randy van Hout- te, Bart Audenaert, Quinter Ra nsacker en Bas de Feijter waren hier verantwoordelijk voor. Toen Gertjan Verhaeren het zesde punt binnenhaalde was het gespeeld en was Landau kampioen. HWP Sas van Gent 3-D4 3,5-4,5: Ondanks dat HWP 3 voor het in gaan van de laatste ronde slechts een bordpuntje minder had, was het eigenlijk wel duidelijk dat Lan dau kampioen zou worden. Lan dau speelde tegen het zwakke DSC Delft 4 terwijl HWP 3 tegen D4 moest. Dat er verloren werd was nog wel verrassend. Desondanks mag het derde Sasse team tevreden zijn met een goede tweede plaats. Het zag er snel goed uit door de winst van teamcaptain Etienne van Leeuwen. Daarna ging het echter mis. Bij een 3,5-2,5-achterstand zat de winst er nog in, maar Rudi van de Wynkele en Marnix van der Zalm moesten beiden berus ten in remise. De Pion 2-Middelburg 2-6: De Middelburgers kunnen met opge heven hoofd de landelijke compe titie verlaten. In Roosendaal werd afgesloten met een dikke overwin ning ondanks het feit dat men slechts met zeven spelers kwam opdagen. Op de overwinning was niets af te dingen. Enkel Mathijs Janssen en Johan de Wolf speel den remise. Op de rest van de bor den ging de overwinning naar de Middelburgers. Souburg-Philidor Leiden 3-5: Souburg heeft het seizoen in mi neur afgesloten. Tegen Philidor werd kansloos verloren. Al na drie kwartier had Jeroen Hekhuis verloren. Robin Bosters volgde hem. De rest van de spelers kon de achterstand niet meer repare ren. Henrik Porte deed nog wat te rug, maar na een nederlaag van kopman René Tiggelman en vier remises op de rest van de borden was niet voldoende voor een goed resultaat. MAANDAG 12 MEI 2014 mineur na verlies HWP in door Arwin Willemsen Paul Motwani (rechts) won zijn partij namens Het Witte Paard. door Roeland Alders MIDDELBURG - De schakers van het tweede team van Het Witte Paard zijn gedegradeerd. Thuis werd nipt verloren van mededegradatiekandi daat Amersfoort. Hiermee zakken de Sassenaren af naar de derde klasse. Landau uit Axel daarente gen werd kampioen in de derde klasse en speelt volgend jaar in de tweede klasse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47