AZ-spelers krijgen een hand van Van Basten 4 I 1 Sparta-FC Dordrecht in finale van play-offs 32 SPORT J ef FORMULE 1 Op en top relaxte Mercedes-coureur wint in Barcelona vierde Grand Prix op rij. Het Mercedes-team is superieur. Van Basten en Heerenveen ver sloegen AZ zaterdag weliswaar met 1-0, maar die minimale zege was niet voldoende om de finale van de play-ofFs te halen, na de 3-0 in Alkmaar. Daarmee kwam na twee jaar een einde aan het Friese avontuur van Van Basten. Volgende maand begint hij bij AZ. Vandaar na afloop dat handen schudden met al die tegenstan ders. Eind juni zien Van Basten en de AZ-spelers elkaar terug op het trainingsveld in Alkmaar. 'Marco bedankt, het was een warm gevoel, van A-Z', staat er tij dens Heerenveen-AZ op een recla mebord. De gekunstelde bood schap van een verwarmingsbe- drijf is een van de weinige verwij zingen naar Van Basten. Het mag dan wel zijn laatste wedstrijd in het Abe Lenstra Stadion zijn, van veel sentimenten of weemoed is geen sprake. Het echte afscheid was twee weken geleden, na de laatste thuiswedstrijd in de com petitie, al 'gevierd'. Met een bos bloemen, toespraken en een soort schilderij als afscheidscadeau. Wat het tweejarige verblijf van Van Basten Heerenveen heeft ge bracht? „Spektakel", zegt midden velder Joey van den Berg. „Het was misschien niet altijd even de gelijk, maar wel aantrekkelijk voor het publiek." En wat voor trainer AZ vanaf volgende maand krijgt? „Een man met humor, van die echte voetbalhumor. De spe lers van AZ gaan dat vanzelf wel merken volgend seizoen." De komst van Van Basten bracht aanvankelijk veel teweeg in Hee renveen. „AZ heeft met Louis van Gaal, Dick Advocaat en Ronald Koeman wel eerder grote namen gehad, maar in Heerenveen had den we Foppe de Haan en Gert- jan Verbeek gehad. Dan is het toch even anders als er 'een Marco van Basten' wordt aangesteld", zegt teammanager Herman van Dijk. Zelf keek hij er destijds ook van op. Twee jaar later kijkt hij nog steeds met wat bewondering naar de trainer, maar hij is er ook achter gekomen dat Van Basten uiteindelijk maar gewoon 'een ge wone man' is. „Een prima vent. In zijn eerste seizoen moest hij alles hier een beetje leren kennen. Hij was toch een andere wereld ge wend, hè. De kleedkamer moest op slot, vond hij. 'Nou, dat hoeft hier niet, hoor', zeiden wij. Je hoeft hier bij wijze van spreken je auto niet eens op slot te doen." Dat Van Basten zichzelf ziet als een trainer die het vak nog steeds moet leren, merken de spelers ook, zegt Van den Berg. „Hij stelt zich soms kwetsbaar op als trai ner. Dat vind ik goed." En Van Basten zelf? Hij sluit zijn periode in Heerenveen af in zijn gekende stijl. Rustig, ingetogen. Ja, hij heeft er twee jaar met ple zier gewerkt, zegt hij na afloop. „We hebben veel mooie momen ten en emotionele wedstrijden meegemaakt. Dat is iets om goed op terug te kijken. En voor mezelf is het een leerzame periode ge weest." Hij vertrekt er dan ook met een goed gevoel, ondanks de uitschakeling. „We gaan met opge heven hoofd het seizoen uit. En bij deze wens ik AZ veel succes in de finale van de play-offs." BARCELONA - Heeft hij zich ooit ge lukkiger gevoeld? Schoorvoetend bekent Lewis Hamilton dat hij misschien wel in de beste fase van zijn leven is beland. Zowel privé als sportief heeft de 29-jari- ge Brit zijn zaakjes voortreffelijk op de rails. Hij wint zelfs races, zo als gisteren op het Circuit de Cata- lunya bij Barcelona, waarin een ander - teamgenoot Nico Rosberg - sneller is. Niets lijkt Hamilton te kunnen stoppen in de jacht op zijn tweede wereldtitel na 2008. De norse, arrogante, afstandelijke Lewis Hamilton bestaat al een poosje niet meer. Eigenlijk al niet meer sinds zijn vertrek - ander half jaar geleden - bij McLaren, dat strikte, kille team waar cou reurs in een keurslijf worden ge perst en weinig waardering krij gen. Maar ook zijn hernieuwde vriend schap met Nicole Scherzinger, de gewezen Pussycat Doll, heeft Ja, ik besef hoe goed ik het heb. Dan knijp ik in mijn arm en zeg: Lewis, dit is werkelijkheid voor rust in het leven van de For mule i-coureur gezorgd. Vorige week brachten de twee voor de Californische kust nog een paar aangename dagen door op het pri- véjacht van Hamilton. „Dan ge niet ik heel bewust en besef hoe goed ik het heb. Ja, ik knijp dan in mijn arm en zeg: Lewis, dit is wer kelijkheid." Het is een trucje dat hem is bijge bracht door een psycholoog. Die werd geraadpleegd na al die jaren van indoctrinatie bij McLaren, die van Hamilton een ietwat zurige man hadden gemaakt met een nogal negatief zelfbeeld. „Maar nu denk ik vaak terug aan vroe ger. Hoe ik na school met vriend jes ging voetballen op een plein tje. Hoe ik ging karten en een nieuwe helm van mijn vader kreeg. Hoe gelukkig ik toen was, maar ook nu, terwijl het twee to taal verschillende werelden zijn." En dan zijn er in noodgevallen nog altijd Roscoe en Coco, zijn trouwe bulldogs, die hij af en toe zelfs meeneemt naar het circuit. Ongewild zorgden de twee vier voeters in de aanloop naar de Grand Prix van Spanje voor een relletje in de Britse media. Omdat Roscoe en Coco dit jaar nog niet op het circuit waren ge signaleerd suggereerde één van de Britse tabloids dat Merce- des-baas Niki Lauda een verbod op de aanwezigheid uitgesproken zou hebben. Hamilton verwees het verhaal naar het rijk der fabe len en maakte duidelijk dat hij zijn trouwe kameraden de lange, vermoeiende reizen naar de ande re kant van de wereld liever be spaart. Het is maar om aan te geven dat Hamilton bij tijd en wijle zijn zin nen goed kan verzetten en zich juist daardoor uitstekend kan fo cussen op zijn job van Formule i-coureur. Ook in Spanje, voor de vierde keer op rij dit seizoen, was de Mercedes-rijder ongenaakbaar. Pole-position, een goede start, ge volgd door een foutloos optreden. Zelfs een miskleun van het team in de bandenkeuze, waardoor teammaat Nico Rosberg in de slot fase nog akelig dichtbij kwam, kon hem niet van de zege afhou den. „Nico was sneller", bekende Hamilton. Dat laatste, spannende kwartier tje maakte wel nog veel goed van wat verder een oersaaie race was. Ook al omdat Sebastian Vettel voor vuurwerk zorgde en vanaf plek vijftien naar de vierde stek opklom en de plaatselijke favoriet Fernando Alonso nog net op tijd teamgenoot Kimi Raikkönen wist af te troeven. Maar in feite was dat alles niet meer dan gerommel in de marge, want de kaarten wa ren vooraf al geschud. De Mercedes-bolide is superieur, waardoor de afloop van het sei zoen 2014 nu al samengevat kan worden in twee vragen: slaagt Mercedes erin alle races te win nen en wie van de twee rijders - Hamilton dan wel Rosberg - heeft straks in november bij de eindaf rekening de meeste punten ver gaard? Net als in Venlo was Dordrecht gisteren de bovenliggende partij. De thuisploeg had veel meer bal bezit en kreeg ook de nodige kan sen, maar wist er maar één van te verzilveren. De Dordtse treffer viel al vroeg. Paul Gladon from melde zich in de zesde minuut door de defensie van VW en schoot de bal beheerst in de hoek: 1-0. VW kwam vlak na rust nog wel op gelijke hoogte. Jules Rei- merink schoot knap binnen na een voorzet van Randy Wolters (1-1). De Limburgers konden daar na zelfs op voorsprong komen, maar de achterhoede van Dor drecht hield stand. Vlak voor tijd besliste Jeffry Fortes het duel voor de thuisclub (2-1). Dordrecht speelt in de volgende ronde tegen Sparta. De Rotter dammers zorgden ervoor dat NEC naar de Jupiler League degra deerde. De andere finale van de play-offs gaat tussen RKC en Excelsior. RKC had genoeg aan een 1-1-ge- lijkspel tegen De Graafschap, om dat de Waalwijkers donderdag in Doetinchem al met 0-1 hadden ge wonnen. Excelsior schakelde FC Den Bosch uit. Na de 3-1-overwin- ning van donderdag in Den Bosch, won Excelsior in Rotter dam opnieuw. Topscorer Lars door Theo Brinkman HEERENVEEN - Nadat ze hun meege reisde supporters hebben bedankt, worden de spelers van AZ bij het verlaten van het veld opgewacht door Marco van Basten. Eén voor één krijgen ze een hand van de Heerenveen-trainer. Het is alsof hij zeggen wil 'succes tegen Gronin gen en tot volgende maand in Alk maar'. Marco van Basten Lewis Hamilton is ongenaakbaar door Ivo Op den Camp Lewis Hamilton Formule 1-coureur Le wis Hamilton behaalde in Barcelona zijn vier de zege van het sei zoen. DORDRECHT - FC Dordrecht heeft gisteren de laatste ronde bereikt van de play-offs voor promotie naar de eredivisie. De ploeg van trainer Harry van den Ham won in eigen huis met 2-1 van VW-Venlo. Dat was genoeg omdat Dordrecht afgelopen donderdag al met 3-1 had gewonnen in Venlo. Veldwijk maakte met twee goals Marcel Kittel (links) wint voor de tweede dag op rij de sprint in het openingsweekeinde van de Giro d'ltalia. Ben het verschil (2-1). Swift (derde van links) en Elia Viviani (tweede van links) worden tweede en derde, foto Soenar Chamid/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32