l 24 CONSUMENT een bro WAT MOET IK MET.. Een vrouw is gevaarlijker dan een geladen pistool." Dat is het motto van het hippe sieradenlabel SHE HAS A GUN dat twee jaar geleden begon met pistool tjes aan kettingen, armban den en oorbellen en ook zijn naam ont leent aan het 'vuistvuurwapen voor korte afstand', zoals het in het woordenboek wordt beschreven. Uit onvrede met de bestaande sieraden voor vrouwen sprong bedenkster Amy Ba- ratt-Jones in een gat dat volgens haar nog niet was opgevuld: een sieradenlabel voor de sterke en stoere vrouw. Met pistooltjes als hanger en tegenwoordig ook hand boeien en andere krachtige 'statement' symbolen. „Het pistool is een symbool van power. SHE HAS A GUN is dan ook be doeld voor de powervrouw. Het straalt ei genheid en kracht uit. Een vrouw die mijn sieraden draagt, weet wat ze wil en is ook zeker niet bang om dat te laten zien. Ze is een vrouw met een eigen wil en een ambi tie en een drive om te zijn wie ze graag wil zijn. Een sterke vrouw die nergens voor te rugdeinst, een vrouw met ballen. Mijn merk moet symbool staan voor alle krachti ge vrouwen." Volgens Amy Baratt-jones maak je door een verzilverd of verguld miniatuur pistool om je nek te dragen duidelijk dat je lid bent van een soort geheim genootschap. „De club van powervrouwen. Het gevoel van samen zijn we sterk. Het is niet het be gin van een nieuwe feministische golf, maar meer een geheim verbond van vrou wen." De pistolentrend bestaat al veel langer dan vandaag. De Nederlandse kunstenaar Ted Noten viel een aantal jaar geleden al op met zijn Pradatassen van acrylaat met daar in een pistool gegoten en zogenoemde beautypistolen met make-up erin. De Rus- siche kunstenaar Dimitri Tsykalov maakte verontrustend ogende pistolen van vlees en de Brit Darren Lago creëerde iets smake lijker wapentjes van suikergoed. Ook het Nederlandse designerduo Hein van Dam en Carolien Vlieger (bekend als Vlieger Vandam) deed een duit in het Niemand kijkt er meer van op: het pistool tje op sieraden en accessoires. Achteloos dragen kan bijna niet, want je maakt er hoe dan ook een statement mee. Maar welk statement eigenlijk? pistolenzakje met hun kunstproject Guar dian Angel dat al in 2002 het levenslicht zag. De twee wilden een tegengeluid geven aan de uitvergroting van de media van het gevoel van onveiligheid. „De toon van poli tici werd destijds populistisch. Met name onderbuikgevoelens werden geven tileerd in de media. We wilden ironisch commentaar geven op het idee dat het gevaar lijk was op straat, zon der 'beschermengel'." In de tas is de explicie te vorm te zien van een pistool dat de drager een (vals) ge voel van veiligheid zou moeten geven. De tassen van Vlie ger Vandam zijn van museumstuk ken uitgegroeid tot echte IT-bags. Ze zijn ongekend populair en vliegen, nu ook met 3Dmes- sen, -handboeien en -crucifixen, als warme broodjes over de toonbank. Sterren als Ri- hanna (die overigens ook een tattoo van een pistooltje onder haar rechter oksel heeft), Fergie, Rita Ora en Snoop Dogg zijn dol op deze tassen, waarvoor je overigens diep in de buidel moet tasten. Ook in de collecties van de bekende kunstenares/sieradenmaakster Petra Reij rink is het pistooltje een vaak terugkerend thema. Met het pistooltje bungelend aan een mooi sieraad wil zij meer het innerlij ke gevecht van veel vrouwen tot uiting la ten komen en aankaarten hoe de buitenwe reld tegen vrouwen aankijkt. „Een vrouw met een pistool is in de ogen van velen een contrast. Een vrouw zou voor vrede en harmonie staan en wordt niet geassocieerd met geweld. Het dragen van een sieraad met een pistool is natuur lijk niet om geweld te promoten, maar het contrast van lief en stoer samen te voegen. De vrouw is niet alleen lief en harmonieus. Soms zou zij zich net als een man graag wat mannelijker willen gedragen, kant-en-klare taal willen uitslaan en duide lijk voor haarzelf willen kiezen. Ik denk dan bijvoorbeeld aan zangeres Anouk. Ze ziet er vrouwelijk uit, maar communiceert meer met een mannelijke stijl: direct en zonder omwegen. Ze praat vrijuit over seks zonder zich af te vragen wat Nederland daarvan vindt. Ze is echter zeker niet onge voelig. Ze kiest gewoon haar eigen weg en is tegelijk een lieve moeder voor haar kin deren." Raak niet de weg kwijt tussen trend en rage. Lindy ziet door Lindy Jense Er boven de navel een beetje vlot uit zien, is niet eens heel moeilijk. Een shirt of niet te kreukelige bloes uit de kast trekken, jasje erop, sjaaltje een beetje los om de nek: in een handom draai ben je verzorgd. Het aankleden van het onderstel is waar de hoofdbre kens beginnen. Sommige vrouwen hebben daar geen last van omdat ze heel helder zijn in hun kledingkeuzes. Ze dragen altijd een broek (want hun benen zijn niet flatteus genoeg voor een rok) of juist altijd een rok (want hun benen zien er raar uit in een broek). De rest van ons heeft keuze stress. Modebladen tetteren ons ieder jaar weer toe dat dit jaar, heus, élles mag. Ik ben bang dat deze bewering in 2014 echt waar is. En dat bedoel ik niet vriendelijk. In de categorie rokjes zien we op dit moment werkelijk alles voorbijko men, van exemplaren die al halverwe ge de bil eindigen tot zwierige tenten die over de grond slepen. Er worden dit jaar ook verwoede pogingen ge daan om ons aan de midi-rok te hel pen: een rok tot halverwege de kuit. Niet aan te raden, tenzij je gouvernan te bent of 1.90 meter en fotomodel. Dat is dan allemaal nog tot daar aan toe. Waar het écht gierend uit de bocht vliegt, is bij de broeken. Eerst hebben de korte broek en de minirok stiekem een kind gemaakt dat ze skort hebben genoemd. Het ding is van achteren een broekje en van vo ren een rokje. De skort staat uren te stamelen als je vraagt wat hij wil wor den als hij later groot is. Misschien groeit hij wel gewoon door tot hij in een culotte verandert. Of zullen we dat beestje gelijk maar bij zijn Holland se naam noemen? BROEKROK, jon gens! Het is een broekrok en niet zo'n beetje ook: de culotte is groot en breed en komt met gemak over de knie. Zo nieuw is hij niet: als je moe der hip was in de jaren zeventig en nooit iets weggooit, heeft ze er ge heid nog een liggen. Mocht je beslui ten om met culotte en al uit de kast te komen, bedenk dan dat modeblog- gers dit kledingstuk met een stalen smoel omschrijven als 'een lastig broekje'. Hij is bij voorkeur te combi neren met (ik verzin dit niet) hoge hakken en een strak topje. Wie zich er toch aan waagt, moet de woorden van mijn moeder (hartstikke hip sinds de jaren zeventig) ter harte nemen: „Nee hoor, kind, je wordt helemaal niet uit gelachen. Ze lachen je juist toe!" door Machteld Leistra Wapens voor een dame Van links naar rechts: pistolenoorbellen van Petra Reijrink; tas van Vlieger Vandam; Pistolen ketting en armband van She has a gun. foto PR www.shehasagun.com www.vliegervandam.com ©reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24