'Ziekenhuis moet maar elders in Middelburg* De voorvaders van de adellijke Schorers Keukens vijftigste keer kampioen yë Dag van Beroerte Ronald GeeitSe VOOr 20 WALCHEREN YACHT VALLEY Vlissingen is begonnen met aanleg van Yacht Valley aan Binnenhaven: gebied voor service in watersport. Keuken Plus „We hechten aan samenwerking, zeker ook met buurgemeenten, maar dit begint een langslepend verhaal te worden", zegt CDA- fractievoorzitter Jan Zwemer. „Ik wil dat doorbreken." Dat doet hij middels een motie die het college van Middelburg vraagt een andere stuk grond aan te bieden. „Wat mij betreft een paar honderd meter verder dan de locatie in de Mortiere, waar we nu al jaren over praten. Zolang het maar geen Vlissings grondge bied is. Als het met Vlissingen niet lukt, dan vind ik dat wij als Middelburg onze verantwoorde lijkheid moeten nemen." In Vlissingen waren het eerst een paar partijen die bleven hechten aan de Koudekerkseweg, maar in middels heeft de hele raad zich ge schaard achter het verzoek te on derzoeken of het ziekenhuis ge woon daar kan blijven. Dat kwam nota bene van het CDA. „Ik weet het", zegt Zwemer, „ik ben daar ook niet echt geluk kig mee. Zelfs de LPM heeft nu een motie ingediend om dat on derzoek naar de Koudekerkseweg te steunen. Ik snap best dat ze in Vlissingen met de Koudekerkse weg in de maag zitten, maar als we zo doorgaan zit Walcheren straks helemaal zonder zieken huiszorg." Ook het ADRZ heeft zich gekeerd tegen de Vlissingse opstanding. „Dat hebben ze in een brief duide lijk laten blijken. We moeten niet dwars tegen hun plannen indrui sen. Het ADRZ heeft bestuurlijk zwalkend beleid getoond, heeft zich op het gebied van communi catie niet van zijn sterkste kant la ten zien en daardoor is het imago beneden het nulpunt geraakt, maar zij zijn verantwoordelijk voor ziekenhuiszorg. Niet wij. Wij hebben hen nodig. Zij ons ook, om te faciliteren, maar laten we dat dan wel doen." De moties komen vanavond aan bod. In een kamer van het museum in Arnemuiden is de komende tijd een tentoonstelling te zien over de familie Schorer. Zaterdag werd die geopend in het bijzijn van na zaten van de heren Schorer. Hun voorvaders waren echte uit blinkers. Op school al, blijkt uit de eeuwenoude prijzenboeken die in Arnemuiden te zien zijn. Van Jacob Hendrik Schorer is bo vendien op doek vastgelegd hoe die later als burgemeester van Middelburg de eerste spa in de grond stak voor de nieuwe haven van Middelburg. „Hij was burge meester in de beginjaren van de negentiende eeuw, toen het eco nomisch slecht ging", vertelt Hu- go Schorer. „Toen deed hij wat hij kon voor de bevolking. Hij kwam op tegen de Engelse bezetter en liet Napoleon niet zomaar over zich heen lopen. Dat hield hij alle maal bij in zijn dagboek." 'Jaap' Schorer werd in 1814 gouver neur van Zeeland, de eerste in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Dat nieuwe konink rijk kon wel wat adel gebruiken en de Schorers werden in de adel stand verheven. De kleinzoon van de broer van Jaap Schorer, was Johan Willem Meinard. Die was burgemeester van Arnemuiden, later van Mid delburg, gouverneur van Noord- Holland en vice-president van Noor-Holland. „En omdat konin gin Emma zo op hem gesteld was, mocht hij bemiddelen in het hu welijk tussen Wilhelmina en Hen drik", vertelt achterkleinzoon jonkheer David Meinard Schorer. „Heel eervol." Zoals dat hoort, zijn de adellijke nazaten van de Schorers in het openbaar bestuur gebleven. Hugo Schorer werd dijkgraaf van Wal cheren en burgemeester van Rens- woude, David Schorer werd am bassadeur. Hij lijkt zelfs op zijn overgrootvader, blijkt als hij naast diens portret staat. „Klopt! Dat zie ik met name als ik me even niet geschoren heb. Dan heb ik van diezelfde rare plukken." VLISSINGEN - Het mag dan in het Scheldekwartier niet vlotten met de verkoop van oude fabriekshal len, aan de andere kant van het water staan ondernemers in de rij. Voor de oude lasloods aan de Binnenhaven mag de gemeente Vlissingen kiezen wie ze er het liefst in wil. Die verhalen kennen we. Ook van het Scheldekwartier. „Maar het is écht zo", zegt Gijs Bastiaansen, die zich met het project Yacht Val ley bezighoudt bij de gemeente. „Óndernemers melden zich spon taan voor Yacht Valley. Ze zien het bouwbord of ze hebben ge hoord dat het talud is opgeknapt, en mailen mij voor een afspraak. Een bedrijf dat onderhoud pleegt aan boten, aan motoren, zeilma kers. Voor de oude lasloods heb ben we twee ondernemers uitge kozen die wie een gedetailleerd plan van aanpak laten maken. De beste mag het kopen." En niet voor een habbekrats. „Dat zit in de categorie 'tonnen'. Het gebouw mag dan oud zijn, het gaat om de grond." De oude lasloods, door de ge meente overgenomen van Zee land Seaports, werd gebouwd in de jaren vijftig en is in de loop der jaren door veel bedrijven ge bruikt. Dat heeft charmante spo ren nagelaten in de mini-Machine fabriek. De bovenkraan is geble ven, de grote raampartijen tussen stalen spanten en het betonnen cassettedak zijn nog intact. Basti aansen: „Constructief gezien is het een heel goed pand." Maar Yacht Valley is meer dan de loods. Het gaat om de hele land tong achter het nieuwe onderko men van broodjeszaak 't Smoske. Voor de kavel in de driehoek bij de oude bunker heeft zich een jachtenbouwer gemeld. „Die wil er een nieuw pand neerzetten. Niet om er jachten te bouwen, maar als etalage." Alles is dus gerelateerd aan water sport en dat was precies de bedoe ling met Yacht Valley, het project dat in juli 2011 zomaar uit de lucht leek te vallen in Vlissingen. De gemeente kreeg toen achten- Ondernemers melden zich spontaan voor Yacht Valley. Hoe bijzonder is dat? halve ton Europese subsidie toege zegd, op voorwaarde dat ze een ge lijk bedrag zou bijleggen. Van dat geld heeft ze de grond bouwrijp gemaakt, een weg aangelegd, de vervuilde Nedpam-grond 'inge pakt' en de kades aan de Tweede Binnenhaven opgeknapt. Dat water wordt gebruikt door de scouting en watersportvereniging Deurloo. Die hebben samen met watersportvereniging De Schelde, die haar bootjes aan de andere kant van de landtong heeft lig^ gen, op verzoek van de gemeente een gezamenlijk plan ingediend voor uitbreiding in de Tweede Binnenhaven. Al voor de zomer van 2013. „En we wachten nog steeds op een reactie", zegt waar nemend voorzitter Siewert Bijls- ma van De Schelde. Er is wel regel matig contact met de gemeente, maar een definitieve beslissing blijft uit." Het plan is zo gemaakt dat de ver enigingen elkaar niet bijten in het water, ze willen juist samenwer ken. Precies wat de gemeente wil de. Maar vervolgens hoor je niets. Dat is lastig, omdat we zo niet we ten waar we aan toe zijn. We kun nen niet groeien. We zijn genood zaakt tegen mensen te zeggen dat er geen plaats is. Zonde, ook voor de gemeente Vlissingen zelf. Ons rest nu niets anders dan afwach ten, wat we al jaren doen." Het plan is niet zomaar in een la de verdwenen, kan wethouder Rob van Dooren geruststellen. „We zitten alleen met een dilem ma: wij hebben ook plannen in Yacht Valley. Aangezien die de ko mende maanden écht vorm krij gen, kunnen we daarna pas afspra ken maken met verenigingen. MIDDELBURG - 't Gasthuis in Mid delburg doet morgen mee aan de Europese dag van de beroerte. In de locatie aan het Noordpoort- plein zijn van 10 tot 15 uur activi teiten in het teken van gezond eten en regelmatig bewegen. mime keuze, voor elk budget ook voor uw totale keukenverbouwing In Grijpskerke is Ronald Geertse voor de vijftigste keer dagkam pioen geworden met 29 van de 30 ringen. Hij won ook de eerste be ker. Pieter Dingemanse werd tweede met drie missers waaron der de laatste twee beurten. Edward Dingemanse stak 26 rin gen en werd derde. Pieter Geertse won de tweede beker en de derde beker was voor Pieter Dingeman se. Van de 25 deelnemers waren er zeven die de laatste 2 ringen sta ken en dus mochten gaan kam pen om de pollepel. Deze kamp werd gewonnen door de oudste deelnemers Hans Geertse. Debu tante Jessica Wisse -kleindochter van Jopie de Visser, de eerste da me die ring reed in 1955 - stak zes tien ringen. Stephanie Dekker had het mooist versierde paard en won de jeugdbeker. door Wendy Wagenmakers MIDDELBURG - Jarenlang gesoebat en nu weer een Vlissings verzoek te onderzoeken of het ziekenhuis niet gewoon aan de Koudekerkse- weg kan blijven. Het CDA in Mid delburg is het zat en vraagt haar college een andere bouwlocatie aan te wijzen. Eén die niet op Vlis sings grondgebied staat. Het kostuum zoals burgemeester Schorer dat droeg, foto Lex de Meester door Wendy Wagenmakers ARNEMUIDEN - De een zorgde dat Zeeland vrij kwam van Vlaanderen en bij Nederland werd gevoegd, de ander bereidde het huwelijk tussen prinses Wilhelmina en prins Hen drik voor. In Middelburg en Arne- muiden bestaan niet voor niets Schorerstraten. Yacht Valley wacht op nog meer jachten door Wendy Wagenmakers Gijs Bastiaansen door Sjaak Janse Spoorstraat 18c 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 533r4i89 Openingstijden zie www.keukenplus.com GRIJPSKERKE - Dit weekend werden de eerste afdelingswedstrijden ringrijden gehouden in Kapelle en Grijpskerke. ZRV agenda 17 mei: ringrijden Ritthem voor afdelingen Rit- them en Souburg van 09.00 tot 17.00 uur Veere Sandenburgh van 10.00 tot 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20