Irene wint 1-minuut festival in Axel Hallo Michiel! De eindexamens beginnen vandaag. Scholieren vertellen over de voorbereidingen. 18 ZEELAND EINDEXAMENS Europese verkiezingen maandag Deze maand beginnen de opnamen voor Michiel de Ruyter, de duurste Nederlandse actiefilm ooit. Vrijdag is de cast voorgesteld, tijdens een rond vaart voor de kust van Den Helder. Frank Lammers gaat de rol van de legendarische Zeeuwse zeeheld vertolken. Ik weet niet of ik dat zo'n goed idee vind. Om te beginnen is hij wel heel erg Brabants. Niet iemand van wie je meteen denkt dat-ie zee benen heeft. Op de site van de film kon worden gestemd op vi deo's van drie figuranten die in de race zijn om de burgemees ter van Vlissingen te spelen. Een van hen zegt dat hij gebo ren en getogen is in Vlissingen, maar sluit af met: „Houdoe." Niet voor niks heeft bijna nie mand op hem gestemd. Van een acteur als Frank Lam mers mag je verwachten dat hij wel weet te verbergen dat hij een landrot uit Brabant is. Maar hij is ook het gezicht van de su permarktketen Jumbo. Ik ben bang dat ik straks in de bio scoop niet in de gaten heb dat de commercials zijn afgelopen en de hoofdfilm is begonnen. Komt de beroemde scène waar in De Ruyter het scheepsdek heeft ingesmeerd met boter om de Duinkerker kapers te laten uitglijden, zie ik meteen Lam mers voor me, vier knalgele boodschappentassen vol pakjes Becel zeulend, gekocht met de laagsteprijsgarantie. Hallo Jum bo! Of ik denk de hele tijd dat ik naar één lange spot zit te kij ken van een uitje naar het Arse naal, bij elkaar gespaard met ze gels uit superdeals. Lammers heeft inmiddels een wilde haardos en een baard, zag ik vrijdag in de talkshow RTL Late Night. Kennelijk heeft hij de tekst van het zeemans liedje over Jan, Piet, Joris en Corneel ter harte genomen - 'die hebben baarden, zij varen mee' - maar ik herkende er nog steeds geen stoere zeebonk in. Dan zag ik een dag later een ze ker zo goede kandidaat om Michiel als feniks uit de as te la ten herrijzen. Lange lokken, baard, internationaal bekend, en met een perfecte stem voor de titelsong. Vraag songfestival winnaar Conchita Wurst voor de hoofdrol. Nu kan het nog. Op 22 mei zijn er verkiezingen voor het Europees Parlement. Alle lijsttrek kers komen naar Zeeland. Vandaag is Hans van Baaien (WD) in de pro vincie. Deze krant vraagt naar een aantal relevante thema's. Moeten alle vissers met elektrisch vis tuig kunnen vissen? „Pulskorvisserij is beter voor het milieu en moet worden bevor derd. Het is de techniek van de toekomst. Brussel moet er spoed achter zetten dat die techniek in heel Europa wordt geaccepteerd. Als de WD genoeg stemmen haalt, zet ik me ervoor in dat er weer een stemhebbend Neder lands lid in de landbouw- en vis serijcommissies zit. Want daar wordt het beleid bepaald." Zeeland krijgt minder geld uit Brus sel. Moeten zwakkere regio's als Zee land niet juist extra krijgen? „Je kunt niet zomaar zeggen dat er geld naar Zeeland moet omdat het een krimpregio is. Zeeland moet kijken hoe ze zich binnen de Europese voorwaarden toch op de kaart kan zetten. In Europa krijg je alleen dingen voor elkaar als ook je nationale overheid er achter gaat staan, dus in dit geval Den Haag. Er moet dus een Zee- land-lobby komen die door Den Haag wordt gesteund en die be kijkt wat Zeeland kan doen om voor innovatiegeld in aanmerking te komen." Door verhoging van accijnzen en BTW hebben ondernemers in de grensstreek het zwaar. Kan Europa daar niet wat aan doen? „Ik wil geen blauwe enveloppen uit Brussel. De BTW bijvoorbeeld is niet in heel Europa hetzelfde; de wijze van berekenen wel. De hoogte van de tarieven moeten de lidstaten bepalen. Ik ben er niet van overtuigd dat de tarieven om laag gaan als we die Europees vast stellen. De belastingdruk in veel andere Europese landen is nog ho ger dan in Nederland. Ik vind wel dat de Nederlandse overheid moet kijken welke effecten een belastingverhoging heeft. Let wel: er zijn twee soorten grenseffec- ten. Er zijn ook veel Belgen en Duitsers die in Nederland winke len omdat de supermarkten bij ons goedkoper zijn. Als je dat ook gaat harmoniseren schiet het niet op. Wel kun je kijken of de EU uit de huidige begroting iets kan doen aan negatieve grenseffecten. Als de verhoging van de brand stofprijzen voor Zeeland negatief uitpakt, kun je je afvragen of Brus sel dat kan compenseren. Ik wil dat onderzoeken. Zulke effecten kunnen ook aan de orde zijn aan de grens van Duitsland en Polen en Italië en Slovenië." Naam: Dies van Sluijs (16) Woonplaats: Nieuw- en Sint Joosland Examen: mavo School: CSW in Middelburg Hoe bereid jij je voor op de examens? „Ik heb een schema gemaakt. Ik leer steeds een uur en dan houd ik een kwartiertje pauze. Anders blijft het niet hangen. Dan kijk ik even op mijn mobiel of ik eet wat. Per dag leer ik ongeveer vier uur, want het moet natuurlijk wel leuk blijven." Hoe sta je ervoor? „Wel goed. Ik ben dyslectisch. Ta len vind ik lastig. Voor Neder lands sta ik een 6,8 en voor Engels een 5,4. Maar in wiskunde ben ik juist weer heel goed. Je mag twee tekorten hebben. Het zou raar zijn als ik niet zou slagen." Hoe houd je je zenuwen in be dwang? „Je moet rustig blijven en goed le ren. Meer kan je niet doen. Met stressen schiet je niks op. Als ik een opgave niet weet, zet ik er een uitroepteken bij en schuif 'm aan de kant. Dan kan je beter ver der gaan met andere vragen en daar je punten pakken." Waar zie je het meest tegenop? „De examens Nederlands en En gels. Het duurt vaak lang voor ik de tekst begrijp: alsof het in een heel moeilijke taal is geschreven. De docent zei dat we met woor denboeken moesten oefenen. Dat heb ik gedaan. Als je het vaak doet, gaat het steeds sneller." Wat wordt een makkie? „Wiskunde. Ik ben heel goed in rekenen en ik sta een 8,4 gemid deld." Wat ga je na je examens doen? „Ik ga energietechniek doen bij Scalda in Vlissingen doen. Eerst wilde ik iets met sport, maar daar is niet veel werk in. Ik vind het leuk om uit te vinden hoe dingen in elkaar zitten. En er is veel vraag naar technische mensen." José Bibian uit Utrecht, de maker van Irene, was verrast. Nadat een jury de beste zestien films had ge kozen, was het woord aan het pu bliek. Bibian: „De keuze valt vaak op grappige films." Irene is juist serieus. Een oude man met de ziekte van Alzheimer bejegent z'n dochter onvriendelijk. Zij blijft aardig. De film eindigt met de tekst: Met liefde is Alzheimer draag lijker. Bibian heeft zo'n vijftig uur aan de film gewerkt. „Alles moet kloppen." Dat deed het dus in de ogen van zijn.kritische mede-vi deomakers. Bibian mag evenals Jef Caelen uit Spaubeek (met de film Prostitu tie) naar het internationale ï-mi- nuut filmfestival in augustus in Slowakije. Drie Zeeuwen, Leen Muller uit Zaamslag, Tiny de Rui ter uit Nieuwvliet en Annegien Heij uit Vlissingen, wisten tot de laatste zestien door te dringen, maar vielen in de eerste publieks- stemming al af. Het Nederlandse i-minuut film festival is elk jaar in een andere re gio. Videoclub Zeeuws-Vlaande- ren, die 38 leden telt, deed zater dag de organisatie. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Met stressen schiet je niks op door Cornelleke Blok Hans van Baaien i door Harmen van der Werf AXEL - De liefdevolle videofilm Ire ne heeft zaterdag het landelijke 1-minuut filmfestival in De Halie in Axel gewonnen. Op het festival dat ruim negentig bezoekers uit heel Nederland trok, waren 51 video films te zien. Dies van Sluijs uit Nieuw- en Sint Joosland: „Het zou raar zijn als ik niet zou slagen." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18