Hafid Bouazza schrijft met een vaste hand I 66 46 DIZZIE 11 interview Zelf zou hij nooit naar Herman Koch gaan. In Geachte heer M. geeft Neerlands best verkopende schrijver alles en iedereen ervan langs. Ook zijn lezers. En zichzelf Willem Wilmink even terug in zijn stamcafé ROBERT GODDARD Robert Goddard begint stiekem aan een serie Thriller van Linda Jansma is het populairst Vanuit welk idee ben je gaan schrijven? „Het is begonnen met de titel en de gedachte dat ik een ik-personage aan het woord zou laten dat zich richt tot zijn bovenbuur man, een schrijver. Het moest een brief worden. 'Nooit verstuurd', zou ik eronder zetten." Hij moet erbij zeggen dat hij de eerste hoofdstukken twintig jaar geleden heeft geschreven. „Ik wilde een korte ro man waarin een man zich als een sluip wesp in het leven van een schrijver zou nestelen, zonder dat deze weet dat hij in de gaten wordt gehouden. Toen ik het idee la ter weer oppakte, wist ik ineens dat ik hele maal geen brievenboek wilde schrijven. De hoofdpersoon had het intussen over zijn vriendinnetje gehad, en over zijn leraar. Die wilde ik óók aan het woord laten." Geachte heer M. gaat over de oude schrijver M. die veertig jaar geleden een bestseller heeft geschreven over een leraar die spoor loos van een middelbare school is verdwe nen. Twee van zijn leerlingen, Herman en Laura, zijn er destijds zonder bewijs van be schuldigd dat zij er de hand in zouden heb ben gehad. In zijn bestseller suggereert M. hun schuld. Geachte heer M. is een mozaïek. Wat is voor jou de hoofdgedachte? „Dat zijn er meerdere. Ik wilde een rijker boek dan alleen een ik-verteller die 200 pa gina's tegen een schrijver aan praat. Ik wil de weten waarom een mooi, slim 17-jarig meisje als Laura valt voor een slungelige puber. Maar ik heb me ook afgevraagd wat er fout is aan de leraar. Zo'n klef type. Niet autoritair of streng, maar een populaire, goedlachse man met wie iedereen het goed kan vinden. Ik wilde hem veel facetten ge ven, zonder dat hij letterlijk onaangename trekjes kreeg. Dat je denkt: oh nee, man, flikker op!" 1 h Je vindt het nog steeds leuk hè? „Ja! Die leraar is zó irritant. Hij moet ge woon weg! Het is helemaal niet zo erg dat hij verdwijnt. Ik wist ook niet precies wat er met hem gebeurd was. Dat heb ik lang voor mezelf geheim gehouden." Wat wilde je eigenlijk te weten komen? „Ik was het nieuwsgierigst naar wat Laura, zijn vriendinnetje destijds, eigenlijk van Herman vond. Ik wilde graag eens een 17-jarig meisje aan het woord laten. Had ik nog nooit gedaan. Dat gaf een kick. Maar ook bij het stuk over schrijver M. die een le zing geeft in de bibliotheek - zelf zou ik nóóit naar een optreden van een schrijver gaan, al was het Herman Koch - heb ik enorm zitten gniffelen. En zijn ervaringen op het Boekenbal waren ook genieten!" Je houdt de spanning tot het laatst vast. Maar doet het einde ertoe? „Het enige wat ik voor ogen houd, is dat het geloofwaardig moet zijn en dat het moet kloppen met de rest van het boek. De motor is dat je wilt weten wat er met die le raar is gebeurd. Je wordt tussendoor zó op gehouden, dat de ontknoping in wezen on belangrijk is. Maar het kan ook weer niet zo zijn dat de lezer denkt: ja zeg, wat krij gen we nu?" Hij zou zo een pocket kunnen uitgeven met vijf ontknopingen. „Een bo nustrack, zoals je bij dvd's ook wel ziet. Ik heb van alles uitgeprobeerd. Ik had het in gewikkelder kunnen maken. Maar dan zou het een show-off worden van 'kijk mij eens goed kunnen schrijven'." Toch zitje hier en daar onbeschaamd op te scheppen over jouw kwaliteiten als schrijver. „Schrijver M. ben ik in sommige opzichten zelf. Hij zegt ook best zinnige dingen." Laten we het over het Boekenbal hebben. Je zet Nederlandse schrijvers neer als jaloerse, zuipende, geile zeikerds. Is het echt zo erg? „Dat heb ik mij ook afgevraagd: kan ik dat zomaar zeggen? Ik zou mezelf niet zo type ren, in ieder geval." Hoe zou je jezelf typeren? „Soms ben ik iets te vals bescheiden. Want ik kan het gewoon, schrijven. Maar ik kan mezelf goed relativeren. Aan de andere kant kun je de schrijverswereld niet zo op de hak nemen als ik doe zonder zelf buiten schot te blijven." Hoe denk je dat de roman wordt ontvangen? „Sommigen zullen de humor ervan inzien, anderen ab-so-luut niet. Maakt mij niks uit, nee. Dat het Boekenbal een overschat middenstandsfeestje is, is nog nooit door iemand opgeschreven. Ik denk dat veel mensen het een opluchting vinden dat ik het nu eens doe. Tegen wat ik schrijf, is moeilijk iets in te brengen; dat valt niet te ontkennen. De niet-zo-slimme types zul len het meest verontwaardigd zijn." Harde lach. „Dus als er mensen beledigd zijn: jul lie zijn gewoon niet zo slim!" Ik heb enorm zitten gniffelen tijdens het schrijven Welkom terug, Hafid Bouazza. De schrijver van De voeten van Ab dullah en het eminente Paravion heeft de lezer vijfjaar laten wach ten op een nieuwe roman. Die is er nu met als titel Meriswin. Am per een week na verschijnen, is het boek al haast achter de per soon van de auteur zoekgeraakt. Hafid Bouazza (44) heeft een alco holverslaving waar hij niet meer tegen wenst te vechten. Dit heeft door de vele interviews die hij heeft gegeven de aandacht van de roman weggetrokken. De tijden zijn al lang voorbij dat een roman als een autonoom kunstwerk werd beschouwd. Het boek stond los van de auteur, was de gedachte. En ook al was hij een slechterik, het boek kon er wel om deu gen. Wellicht had Bouaz- za's Meriswin nog een kans gemaakt als in de ro man geen sloten drank hadden gevloeid - cognac bij het ontbijt - en de hoofdpersoon niet met een delirium in het zie kenhuis was beland. Laat nou uitgerekend het subtiel verraderlijke van Meriswin zitten in het ver schil tussen de hoofdper soon en de schrijver. De eerste gaat traag ten onder aan zijn eindeloze drank- inname, wat extra tra gisch wordt door de al even niet aflatende liefde en zorg van zijn vrouw en muze, Merijne. De schrijver daarentegen, Hafid Bouazza dus, heeft alles geheel on der controle. Let op zijn subtiele spel met kleuren en met lichaams delen (enkels!). Ook wikkelt hij ogenschijnlijk onbeduidende dra den keurig af. Wordt in het begin gemeld dat een boomhut niet af is, komt verderop de niet meer verwachte uitleg. Vernuftig, om 'nuchter' te vermijden. Het is en blijft een groot genot om Bouazza's tuimelende taal te volgen, te savoureren zelfs. Vanaf zijn debuut heeft hij blijk gege ven over een ongekende woor den- en taalschat te beschikken. Bouazza schudt die zo uit de mouw en verrijkt de taalmuziek op schitterende wijze. Lie ver dan zich te verliezen in vluchtig hip jargon en neologismen grijpt hij te rug op het Middelneder lands of het negentien- de-eeuws. Zo schrijft hij: 'Hij had iets sybaritisch over zich'. Tekstverwer kingsprogramma's ken nen het woord niet, maar anderhalve eeuw geleden betekende het gewoon 'verwijfd'. Dit is een prachtig ge schreven, sensitieve, poë tische roman over het menselijk tekort. Waarbij het niet ter zake doet aan welk genot de schrijver de voorkeur geeft. Yvonne Kroonenberg Wees blij datje ze nog hebt Tegen wat ik schrijf, is moeilijk iets in te brengen 'Zeer persoonlijke, belangrijke en herkenbare verhalen over de ouderenzorg, die noodgedwongen steeds meer op naasten leunt. - Margriet uitgeverij atlas contact MAANDAG 12 MEI 2014 BRIEVENBOEK Dichter Willem Wilmink was zijn hele le ven een fanatiek brievenschrijver. Zijn brieven zijn bijeengebracht in het boek Zelfportret in brieven. De presentatie is in de kroeg waar hij zijn Duveltjes dronk. Lees een verslag op Dizzie.nl. r. Intrige-in Parijs RECENSIE Hoe lezersvriendelijk is het om pas op de laatste bladzijde van een boek aan te ge ven dat er een vervolg komt? Robert God dard doet dat in de thriller Intrige in Parijs. Praat daarover mee in de community aan de hand van de recensie. TOP 3 Best beoordeeld op Dizzie.nl 1. Linda Jansma: Tweestrijd 2. Tatiana de Rosnay: Haar naam was Sarah 3. Philippe Claudel: Het kleine meisje van meneer Linh VAN EIGEN BODEM door Theo Hakkert door Marjon Kok ,zo slim! Meriswin Hafid Bouazza 207 blz. 19,95 euro (hardcover) Prometheus Deel dit boek op Dizzie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11